Dünyanın En Büyük Şirketleri & İlk Ürünleri -1


92
13 Paylaşım, 92 Beğeni

Hayatta, yaşayan her canlı doğar, gelişir ve sonunda ölerek bu dünyayı terk eder. Yaratılmış olan bütün canlılar, bu değiştirilemez kurala ‘eli mahkum’ uymak durumundayken, şimdinin küresel sermaye piyasasında söz sahibi olan büyük şirketler için bu kural biraz esnetilerek onları da kapsayabilecek duruma getirilebilir.

En Büyük Şirketler

Şöyle ki, Google, Facebook, Apple, Sony, Disney ve daha birçok büyük firma da canlılar gibi kurulur ve gelişerek, geliştirilerek bu haline getirilirler. İşte bizde Endedik.com olarak bu büyük şirketlerin kurulduktan sonra yaptıkları ilk icraatları sizler için bir araya getirdik.

Büyük şirketlerin ilk icraatlarına odaklandığımız listemizin birinci bölümüne bakarken kimisinde şaşıracak ve kimisinde gerçekten hayretler içerisinde kalacağınıza eminiz. Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle…

1) Pilav Pişirici- SONY (1946)

Kurucular: Masaru Ibuka, Akio Morita

Kurulduğu Yer: Tokyo, Japonya

II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Sony’nin kurucusu Masaru Ibuka, oldukça kötü durumda olan Japonya’da, elektriği olan ancak kullanacak hiçbir aleti olmayan milyonlarca haneye hizmet etmek için bir ürün icat etti. Sonuç, bu elektrikli pirinç fırınıydı.

İlk Sony Ürünü

Tokyo Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü işletme adı altında, Sony’nin anonim bir şirket haline gelmesinden önce pirinç ocağı, sadece bir tahta kovanın altındaki birkaç alüminyum elektrottan oluşmaktaydı.

Çok kontrollü olmayan elektrik akımında, o zamanki pilav türüne ve ne kadar su kullanıldığına bağlı olarak, pilav genellikle aşırı pişmiş lapa veya az pişmiş olarak hazırlanabiliyordu.

Sony Kurucuları

Bu nedenle, resimde gördüğünüz bu ürün, piyasaya sürülmedi. Bu prototip şu anda, elektronik aletlerin popüler olmalarının öncesinde, uzak bir çağdan kalma bir yere benzeyen Shinagawa’daki Sony Arşivlerinde tutulmaktadır.

Kaynak: Gizmodo

2) Çevrimiçi Kitabevi- AMAZON (1994)

Kurucular: Jeff Bezos

Kurulduğu Yer: Bellevue, WA

Amazon, 1994’te ilk olarak çevrimiçi bir kitap satıcısı olarak başladı. Kurucu Jeff Bezos, ilk olarak “Cadabra” adını kullanmaya karar verdi.

İlk Amazon Mağazası

Daha sonra, arkadaşı olan bir avukatın orijinal bir isim aramaya başlamasından birkaç ay sonra ismini Amazon.com olarak değiştirdi. Bezos, Amazon adını sözlükten bakarak seçti; “Amazon” u seçti çünkü internet girişimi için öngördüğü gibi “egzotik ve farklı” bir yerdi.

Amazon Kurucuları

O yıllarda yaptığı açıklamasında, Amazon nehrinin, dünyanın en büyük nehri olduğunu ve mağazasını dünyanın en büyük kitapçısı yapmayı planladığını belirtti. Ek olarak, “A” ile başlayan bir isim de tercih edildi, çünkü muhtemelen alfabetik bir listede de en üst sıralarda olacaktı.

Kaynak: Wikipedia

3) Arama Motoru- GOOGLE (1998)

Kurucular: Larry Page, Sergey Brin

Kurulduğu Yer: Menlo Park, CA

Google’ın kökeni, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi iken , Larry Page  ve  Sergey Brin tarafından 1996’da başlatılan bir araştırma projesi olan “BackRub” ta dayanmaktadır. 

Proje başlangıçta, orijinal Google Arama motorunun kodunun çoğunu yazan, ancak Google’ın resmi olarak bir şirket olarak kurulmasından önce ayrılan lider programcı, Scott Hassan’ın resmi olmayan bir “üçüncü kurucusu” nu da içeriyordu.

Sayfanın ‘web tarayıcısı’ Mart 1996’da web’i keşfetmeye başladı ve Sayfa kendi Stanford ana sayfasında tek başlangıç ​​noktası olarak hizmet vermeye başladı..

Google Kurucuları

Google’ın ilk sürümü Ağustos 1996’da Stanford web sitesinde yayınlandı. Stanford’un tüm ağ bant genişliğinin neredeyse yarısını kullandı.

Kaynak: Wikipedia

4) Oyuncaklar- LEGO (1923)

Kurucular: Ole Kirk Christiansen

Kurulduğu Yer: Billund, Danimarka

Şimdilerde tahtadan, plastikten üretilebilen ve birbirlerine kilitlenebilerek çeşitli şekiller yapılması ile tanınan oyuncak markası aslında bir marangoz tarafından kuruldu.

LEGO Kurucusu

Danimarka’nın 1930’lardaki ekonomik durgunluğu sırasında mobilya inşa edebilmek için yeterli miktarda odun bulabilme mücadelesi veren Ole Kirk Kristiansen, o süreçte çok değerli olan tahta artıklarını atmayarak çocuk oyuncaklarına dönüştürmeye başladı. 

LEGO’nun ilk ürünlerinden bazıları oyuncak trenler, otomobiller ve çekildiğinde gidebilen tekerlekler ile tahta ördeklerdi.

İlk Lego Oyuncağı

1947’de plastik oyuncaklar denemeye başladığında, çoğu mağaza ilgilenmiyordu. Neyse ki, gelecek nesil LEGO inşaatçıları için bu onu caydırmadı ve sonunda ‘Eğlenceli plastik tuğlalar’ söylemiyle anılan şirketin odak noktası oldu.

Kaynak: Mentalfloss

5) Elektronik Alet- APPLE (1976)

Kurucular: S.Jobs, S.Wozniak, R.Wayne

Kurulduğu Yer: Cupertino, CA

Steve Wozniak, ilk olarak mikro bilgisayar Apple I’i 1975’te Silikon Vadisi’ndeki Homebrew Computer Club toplantısında sergilemek için geliştirdi. 

İlk Apple Cihazı

Wozniak , daha temel halindeki makinenin “tarihte ilk defa klavyeye bir karakter yazmış olduğunu ve bilgisayarında göründüğünü” söyledi.

Apple Kurucuları

Bir diğer kuruculardan olan Steve Jobs ise, bu makineden 50 siparişi yerel bir bilgisayar mağazasına 500 dolara satmaya yardımcı oldu. Satışların başarısı ciroyu 50.000 doların üzerinde yaptı ve onları Apple I’i daha da geliştirecek olan Apple II üzerinde çalışmaya teşvik etti. Ve sonrası çorap söküğü gibi geldi.

Kaynak: Mentalfloss

6) Market Mağazası SAMSUNG (1938)

Kurucular: Lee Byung-chul

Kurulduğu Yer: Seul, Güney Kore

Samsung Kurucusu

Samsung, 1 Mart 1938’de Lee Byung-Chull tarafından bir market olarak kuruldu. İş hayatına Kore’nin Taegu kentinde başladı, şehir içinde ve çevresinde erişte ve diğer ürünlerin ticaretini yaparak Çin’e ve illerine ihraç etmeye devam etti.

Kore savaşından sonra ve ülkenin sanayileşme baskısı sırasında, şirket başarılı bir şekilde tekstil imalatına girdi.

İlk Samsung Dükkanı

 Kısa süre aralığında Samsung Heavy Industries, Samsung Shipbuilding ve Samsung Precision Company gibi yeni yan kuruluşlarla büyümeye devam etti.

Samsung, ilk olarak 1969’da elektronik odaklı bölümlerle elektronik endüstrisine girdi İlk ürünleri siyah beyaz televizyonlardı. 1970’li yıllarda, şirket yurt dışına ev elektroniği ürünleri ihraç etmeye başladı.

Kaynak: Britannica

8) İlk Otomatik Tezgah TOYOTA (1926)

Kurucular: Kiichiro Toyoda

Kurulduğu Yer: Nagoya, Japonya

Toyota, 1926 yılında, bir dizi manuel ve makine destekli tezgâhın mucidi Sakichi Toyoda tarafından Toyoda Otomatik Tezgah İşleri Şirketi adıyla kuruldu. 

Toyota Kurucusu

Bunlardan en etkileyici olanı, mekikleri durdurmadan değiştirebilme ve düzinelerce başka yenilikler yapma yeteneğine sahip tamamen otomatik bir yüksek hızlı dokuma tezgahı olan Toyoda Otomatik Tezgahı, Tip G idi. O zamanlar dünyanın en gelişmiş dokuma tezgahıydı, kalitede çarpıcı bir gelişme ve üretkenlikte yirmi katlık bir artış sağladı.

2007 yılında, bu makine Japonya’nın Makine Mühendisliği Mirası’nda “küresel tekstil endüstrisini geliştiren ve Toyota Grubu’nun gelişimine temel atmış bir dönüm noktası başarısı” olarak 16 No’lu madde içerisinde tescil edilmiştir.

Kaynak: Wikipedia

8) Oyun “Zombi” UBİSOFT (1986)

Ubisoft Kurucuları

Kurucular: Christian Guillemot, Claude Guillemot, Gérard Guillemot, Michel Guillemot, Yves Guillemot

Kurulduğu Yer: Carentoir, Fransa

Ubisoft Entertainment, dünya genelinde birkaç farklı yerde geliştirme stüdyosu bulunan Montreul merkezli bir Fransız video oyun şirketidir.

Guillemot Kardeşler

Guillemot ailesi, kendilerini kuzeybatı Fransa’daki Brittany eyaletindeki çiftçiler ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere yakın bölgelerdeki bir çiftçi destek işletmesi olarak kurulmuştu. Ailenin beş oğlu – Hristiyan, Claude, Gérard, Michel ve Yves – üniversiteden önce aileleriyle birlikte şirketin satış, dağıtım, muhasebe ve yönetimine yardımcı oluyorlardı. 

Beşi de, üniversitede, çiftçilerin işlerinin azalmaya başladığı bir zamanda, aile işletmelerine, iyileştirmelerine yardımcı olmak için geri döndüklerinde, iş tecrübesi edindiler. Kardeşler, aynı zamanda diğer kullanım ürünlerini de çiftçilere satmak için çeşitlendirme fikri ile geldi; Claude, CD ses ortamı satmaya başladı ve daha sonra kardeşler bilgisayarlara ve video oyunlarını içeren ek yazılımlara doğru yöneldiler.

Ubisoft Yapımları

1980’lerin başlarında, bir Fransız tedarikçiden bilgisayar ve yazılım satın almanın maliyetinin Birleşik Krallık’ta aynı malzemeleri almaktan ve Fransa’ya göndermekten daha pahalı olduğunu ve bilgisayarların etrafında bir posta siparişi ile yazılımın iş fikri üzerine geldiğini gördüler. Anneleri çocuklarına, kendi başlarına yeni bir  işe başlayabileceklerini ve paylarını eşit şekilde paylaştıkları sürece, işlerini başarabilecekleri söyledi. İlk işleri 1984 yılında kurulan Guillemot Informatique oldu.

Başlangıçta yalnızca posta siparişi ile satıyorlardı, ancak kısa sürede çoğu Fransız perakendecilerin siparişlerini almaya başladılar. Çünkü fiyatları diğer tedarikçilerin % 50’sine kadar düşürebilmişlerdi. 1986 yılına gelindiğinde, bu şirket yaklaşık 40 milyon Fransız frank kazanıyordu (o zaman yaklaşık 5.8 milyon ABD doları). 

Ubisoft İlk Oyun

1985 yılında, kardeşler bilgisayar donanımlarının benzer şekilde dağıtılması için Guillemot Corporation’ı kurdu. Talep sürerken, kardeşler bu video oyun yazılımının da kazanç olarak iyi kar getirdiğini görmeleri üzerine onlar yayın ve dağıtım üzerinde bilgiye sahip olduklarından, sanayinin gelişmesi tarafına girmeye gerektiğine karar verdiler.

Ubi kardeşler tarafından kurulmuş olan Soft yani yazılım 28 Mart 1986 “Her yerde” yazılımı temsil etmek için “Ubi Soft” adını seçtiler. Simge odaklı bir aksiyon macera video oyunu olan Zombi, 1986’da yayınlanan Ubi Soft’un ilk yayını olarak oyun dünyasındaki yerini aldı.

Kaynak: Wikipedia

9) Animasyon “Alice Komedileri” DİSNEY (1923)

Kurucular: Walt Disney, Roy O. Disney

Kurulduğu Yer: Los Angeles, CA

Alice Komedileri, 1920’lerde Walt Disney tarafından yaratılan bir dizi çizgi filmdir. Burada Alice adında küçük bir kızın (aslı Virginia Davis tarafından oynanan) canlı bir aksiyonun ve Julius adlı canlandırılmış bir kedinin bir kutu içinde hareketli maceraları vardır.

Disney Kurucusu

Disney, Ub Iwerks ve personeli, Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki tek makaralı (on dakikalık) kısa bir konu olan ilk Alice Comedy’i, Kansas City’deki Missouri’deki Laugh-O-Gram Stüdyosunda yönetiyorlardı. Filmi tamamladıktan sonra stüdyo iflas etti ve kapanmak zorunda kaldı. 

Serbest fotoğrafçı olarak çalışarak para topladıktan sonra Disney, amcası Robert ve erkek kardeşi Roy ile birlikte yaşamak için Los Angeles, California’ya tek yönlü bir tren bileti aldı. Kaliforniya’da Disney, en sonunda Margaret J. Winkler ve nişanlısı Charles Mintz tarafından yönetilen Winkler Pictures ile düzenlenen bir dağıtım anlaşması umuduyla Alice serisi için teklifler vermeye devam etti.

Disney Kuruluş

Zamanında sevimli ve eğlenceli görünse de, Alice Komedileri bugün şaşırtıcı ve biraz sert olarak kabul edilebilecek içerik barındırıyor. Alice küçük bir kız olmasına rağmen, zamanının çoğunu tehlikeden kaçınmak ve hatta karikatürdeki köylüler tarafından kaçırılmak ve bir kereste fabrikasına bağlanmış olmak gibi tehlikelerden korunmak için harcıyor. Tüm Alice’in tehditleri karikatür çizimleri olsa da, bazıları karakterin gençlik yaşı ve gerçek bir insan olduğu gerçeği nedeniyle görüntüyü biraz rahatsız edici bulabilirler.

Kaynak: Fandom

10) Kahve Dükkanı STARBUCKS (1971)

Kurucular: Jerry Baldwin, Zev Siegl, Gordon Bowker

Kurulduğu Yer: Seattle, WA

İlk Starbucks, Seattle, Washington’da 31 Mart 1971’de San Francisco Üniversitesi’nde öğrencilerle tanışan üç ortak tarafından açıldı: İngilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev Siegl ve yazar Gordon Bowker satış yapmak için ilham aldı kahve kavurma girişimcisi Alfred Peet’ten, yüksek kaliteli kahve çekirdekleri ve ekipmanları kavurma tarzını öğrendiler. 

Starbucks Kurucuları

Bowker, Bowker’ın bir reklam ajansına sahip olduğu Terry Heckler’in “st” ile başlayan kelimelerin diğerlerine nazaran daha güçlü olduğunu düşündüğünü hatırlıyor. Kurucular “st” ile başlayan ve sonunda Cascade Range’deki bir maden kasabası olan “Starbo” ya inen bir beyin fırtınası düzenlediler. Oradan, grup Moby-Dick kitabındaki şefin adı olan “Starbuck” ı hatırladı. Bowker, verdiği bir röportaj sırasında, esprili bir ses tonuyla “Moby-Dick yapmadık, doğrudan Starbucks (şefi kastediyor) ile ilgisi yok; heceler bütününün bir anlam ifade ettiğinin görülmesi üzerine yalnızca tesadüfi oldu” dedi.

Starbucks Kurulduğu Yer

İlk Starbucks mağazası, 1971-1976 yılları arasında Seattle’da 2000 Western Avenue’de bulundu. Bu kafe daha sonra 1912 Pike Place’e taşındı. Bu süre zarfında, şirket yalnızca kavrulmuş tam kahve çekirdekleri sattı ve şu anki gibi satmak için henüz kahve demlemedi. İlk faaliyet yıllarında Peet’ten yeşil kahve çekirdekleri aldılar, ardından doğrudan üreticilerden alım yapmaya başladılar.

Kaynak: Wikipedia


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
13 Paylaşım, 92 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
21
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı