Doğru Telefon Almak İsteyenler İçin Altın Değerinde 9 Tavsiye


118
12 Paylaşım, 118 Beğeni

İlk kez bir akıllı telefon satın alıyor veya mevcut bir akıllı telefonu fiyat performans olarak en iyi telefona yükseltiyorsanız bilmeniz gereken her şey bu yazımızda mevcut agalar.

Apple, Google ve Samsung’un sunduğu mükemmel amiral gemileriyle dikkatinizi çekmek için yüksek bir bütçeyle , onlarca yüksek kaliteli seçenekle , doğru akıllı telefonu seçmek hiç bu kadar zor olmamıştı. Ama biz yardım etmek için buradayız.

Bu içeriğimiz işletim sistemi, ekran boyutu, kamera, işlemci ve satın almadan önce bilmeniz gereken her şeyi kapsamaktadır.

Telefon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Ekran

Kullanmak istediğiniz amaca göre doğru ekranı almaya gayret gösterin. Çoğumuz gibi sosyal medya vb. internette her gün saatlerinizi akıllı telefonunuzun ekranına bakarak geçiriyorsanız, Web’de gezinirken açık havada dahi ekrandaki öğelere kolay bir şekilde ulaşabilecek kadar ışığı yansıtmayan mat  ekranlı bir telofon aldığınızdan emin olun.

Ekran dışarıdan gelen ışığı tutar ve sizze geri yansıtmazsa, ekranda parlama ve dolayısıyla dış mekanda görmek o kadar kolay olacak (AMOLED panelleri bu konuda LCD’den daha iyidir). En yeni telefonlar, daha da fazla renk görüntülemek için yüksek dinamik aralık (HDR) sunmaya başladılar.

Tek elle kullanım sizin için önemliyse veya daha küçük elleriniz varsa, ekranı 5,5 inçten küçük bir telefon satın alın. Çok fazla video izlemeyi veya oyun oynamayı seviyorsanız şayet dokunmatik ekranınızda gezinmeyi daha kolay bir hale getirmek için daha büyük bir ekran edinebilirsiniz.

Yeni Alacağınız Telefonun Ekranı Nasıl Olmalı?

Büyük ekranlı bir telefon alıyorsanız, 1920 x 1080p çözünürlükten aşağısını almayın, Quad HD çözünürlükleri arayın. Ekran boyutunu da göz önünde bulundurun. İçeriklere ya da butonlara kolayca ulaşabiliyor musunuz?

Filmler için daha büyük bir ekran mı yoksa daha kolay tutulması ve elinizden düşmesi daha az olası olan daha küçük bir ekran mı istiyorsunuz? Tüm bu artı ve eksileri kendinize göre yorumlayınız ve ideal ekran boyutunuzu belirleyiniz.

2) İşletim Sistemi (OS & İOS)

Huawei kendi işletim sistemini çıkaracak olmasına rağmen, kararlı davranıp davranamayacağı daha kullanıcılar tarafından test edilemediği için, şu anlık seçilebilecek iki farklı işletim sistemi vardır.

Telefonların İşletim Sistemleri Arasındaki Farklar

iOS iPhone’larla çalışır, Os yani Android ise Samsung , Sony, Lg vb.  gibi daha çeşidi bol akıllı telefonlarla çalışır. Genel olarak, iOS  yeni uygulamaları ilk önce ve en güncel yazılım güncellemeleriyle alır.

Ancak bir Apple telefonunuz varsa şayet  mutlaka şarj cihazınızın yanınızda olması gerekir. Android ise size daha fazla donanım seçeneği, daha uygun fiyat ve ayrıca üçüncü taraf yazılım ve widget’larla kişiselleştirme olanağı sunar.

3) Batarya (& Hızlı Şarj Özelliği)

İncelemeleri okuyup araştırmanızı yapın ve satın almak istediğiniz telefona zaten sahip olan kişilerle konuşun yada netteki çeşitli forum sitelerinde kullanıcı yorumlarını okuyun.

Batarya Kapasitesi Ne Kadar Olmalı?

Ekran boyutu, işlemci ve işletim sistemi gibi birçok faktör bir akıllı telefonun ne kadar süreyle şarj edileceğini belirler. Mümkünse şarjın sizi en azından bir gün idare edebilecek durumda olmasına dikkat edin.

Akıllı telefonlarda dile getirilen en büyük şikayet her zaman bataryasının zayıf olduğudur. Çoğu Android akıllı telefon üreticisi, bir pili yalnızca birkaç dakika içinde en az %50 şarj edebilen özel şarj cihazlarını içerir. İyi bir kriter, en az 3.300 mAh batarya kapasitesine sahip bir akıllı telefon almak. 

4G LTE kullanımıyla şarjı 10 saatten uzun dayanabilen herhangi bir telefonun iyi olduğu düşünülebilir. Eğer bir iPhone sahibiyseniz, telefonunuzla daha fazla zaman geçirebilmek için taşınabilir bir iPad şarj cihazı satın almayı düşünün.

4) Depolama Alanı (Hafıza)

Bir çok insanın daha ucuz telefonları satın alarak paralarını tutumlu kullanmaya çalıştıkları doğrudur, ancak bu ucuz telefonların çoğu zaman belleklerinde yeterince depolama alanı maalesef bulunmuyor. Uygulamalar bugünlerde eskiye nazaran çok daha büyükler ve haliyle fazla yer kaplıyorlar.

Depolama Alanı ve SD Kart Desteği

Birde müzik ve film indirmeyi planlıyorsanız, en az 64GB depolama alanına sahip bir akıllı telefon satın almanızı öneririm. Bazı Android akıllı telefonlar aynı zamanda “MicroSD” kart desteği de sunar bu depolama alanını arttırmanıza izin verir. 32GB’lık bir telefon alarak +32GB MicroSD ile depolama alanınızı artırabilirsiniz.

Bellekte yer açmanın bir yolu da onları bulutta saklamaktır. Resimler ve videolar bir süre sonra çok fazla yer kaplayabilir. Apple Fotoğrafları, Google Fotoğrafları veya diğer hizmetler bulut seçenekleri sunar, verilerinizi buluta yedekleyerek telefondan silebilirsiniz.

Tabi bunu internete bağlı durumda kullanacağınızı dolayısıyla sizin kendi dosyalarınız olsa dahi aynı netteki resimlere bakmak gibi telefonunuzun internetinden yiyeceğini lütfen unutmayınız (Bu söylediğim mobil veri kullananlar içindir, Wi Fi ile ilgili bir durum değil)

5) Kamera

Artık çoğu kişi telefon alırken birincil özellik olarak kameraya odaklanıyor, bu nedenle iyi bir seçim yaptığınızdan emin olmalısınız.

Ortalama Bir Telefonda Kamera Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde artık megapikseller aldı başını gitti, bu artık bir kıstas değil, bunun yerine bireysel kamera özelliklerine, açıklık (düşük sayılar daha iyidir), optik görüntü sabitleme ve çift lens, yakınlaştırma gibi özelliklere veya fotoğrafları düzenleme ve geliştirmeye izin veren ekstra özelliklere odaklanın.

Daha pahalı telefonların çoğu düşük ışıkta da fotoğraf çekmekte ustalar, bu da bir restoranda ya da loş ortamlarda flaşsız hala iyi fotoğraflar çekebileceğiniz anlamına geliyor. Bütçe dostu telefonların genelde harika kameraları yoktur, fotojenik bir insansanız ve çekim yapmak sizin için önemliyse, bu durumda biraz daha fazla para harcamayı düşünebilirsiniz.

6) Tasarım

Telefon tasarımını belirlemek tamamen özneldir. Birçok insan metal veya cam tasarım tercih eder bazıları ise  plastik.

Şık Tasarıma Sahip Telefonlar

Artık küçük telefonlarda kırılmaz cam ekrana sahip büyük telefonlarda. Ve birçoğunda küçük boyutlu düşmelerden korunmak için bir Gorilla Glass ekranı var.

Dayanıklılık konusunda endişeleriniz varsa, suya ve toza dayanıklı bir IP standartlarına sahip telefon almayı düşünebilirsiniz.

İkinci El Düşünüyorsanız; Cihazın Yaşı

Birkaç kuruş kazanmak için yenilenmiş veya eski model bir akıllı telefon satın almak bazen cazip gelebilir, ancak bunu yapmadan önce düşünmeniz gereken birkaç şey var.

İkinci El Telefon Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok eskiyse (genellikle 2-3 yıl), yakında güvenlik ekleri dahil olmak üzere önemli yazılım güncellemelerini almayı bırakabilir daha doğrusu bıraktırılacaktır.

Ayrıca, uygulamalar daha güçlü hale geldikçe, eskiyen işlemci ve bellek haliyle en yeni oyunları veya fotoğraf düzenleme yazılımlarını çalıştırmak için yeterli güç sağlayamaz. Sadece metin gönderiyorsanız ve e-postalarınızı kontrol ediyorsanız, yenilenmiş ya da eski bir telefon sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

7) İşlemci

 Orta seviye telefonlar bile, artık neredeyse her kullanıcı düzeyi veya temel görev için tatmin edici bir performans sunuyor.

Telefonlar İçin Yeterli İşlemci Gücü Ne Kadar Olmalı?

Bir telefonun içindeki iyi bir işlemci uygulamalar, daha hızlı gezinme ve daha hızlı fotoğraf düzenleme gibi yüksek performans sağlar. Yani İşlemci telefonun beynidir diyebiliriz.

Ancak, oyunlar ve artırılmış gerçeklik için en fazla gücü istiyorsanız, Snapdragon 835 ve daha üst işlemcilere sahip bir Android telefon alın . A11 Biyonik iPhone 8’de işlemci, 8 Plus ve iPhone X şu anlık hızlı mobil işlemcilerden bazıları.

8) Markanın ünü

Yapabiliyorsanız, akıllı telefonu yapan şirket hakkında biraz araştırma yapın.

Telefon Alırken Seçilebilecek Markalar

Huawei, Samsung, Apple, LG ve diğer çoğu  tanınmış marka isimleri güvenli alışveriş ve kaliteli ürün için tercih edilmelidir . Genellikle daha “uygun fiyatlı” amiral gemisi akıllı telefonlar satan bazı markalar güvenlik, garanti, performans ve kararlı çalışma yönünden başarısız kaldılar.

9) Çok Umursanmıyor Ama Belki de En Önemlisi: SAR Değeri

Akıllı telefon alırken teknik özelliklerinin yanında sağlık yönünden bakmamız gereken ancak göz ardı ettiğimiz çok önemli bir özellik var, o da SAR değeri yani özgül soğurma oranıdır.

SAR Değeri Nedir?

Bu oran kimi akıllı telefonda yüksek ve kimisinde ise düşüktür. Bizler günümüzde bu kadar yoğun vakit geçirdiğimiz telefonları alırken bu değerleri asla göz ardı etmemeliyiz.

SAR, vücut tarafından ölçülen RF (radyofrekans) enerji emilim oranının bir ölçüsüdür yani özgül emilim oranı veya özgül soğurma oranı elektromanyetik alana maruz kalındığında beden tarafından soğurulan enerji oranının bir ölçüsüdür.

Akıllı telefonların SAR değerleri belli bir değerin üzerine çıktığında bu değer sağlığa zararlı kabul edilmektedir. ABD’de SAR değeri 1.6 iken Avrupa’da ise 2.0’ın üzerinde olan akıllı telefonlar sağlığa zararlı kabul edilmektedir.

Telefonlar İçin Uygun SAR Değeri Ne Kadar Olmalı?

Sar değeri baş ve gövde diye iki farklı değerle karşımıza çıkıyor. Baş değeri telefon ile konuşulduğu zamanki emilim oranını gösterirken, gövde değeri ise telefonun yanında bulundurulduğu zamanki emilim oranını gösterir.

Akıllı telefonlardaki bu değerin yüksek olması durumu ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Yani akıllı telefon alırken SAR değerlerine bakmanız büyük önem taşıyor.

Son olarak;

 Şimdi bizim burada yazmadığımız ama sizin için önemli olabilecek birkaç başka şeyi de düşünün. Mesela Stereo hoparlörü var mı? İPhone X ve Galaxy S9 gibi üst düzey telefonlar bu özelliğe sahiptir.

Bu, yukarıdan ve aşağıdan gelen sesleri duyabildiğiniz anlamına gelir (veya bir film izliyor ve oyun oynuyarsanız sola ve sağa) Kablosuz şarjı destekliyor mu? Telefonunuzu masanızdaki bir pedin üstüne şarj için koymak istiyorsanız, bu kullanışlı olabilir.

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklık jakı var mı yoksa kablolu kulaklığınızla Bluetooth kulaklık mı yoksa adaptör mü kullanmanız gerekecek? Daha yeni  5G ağlarını destekliyor mu? Ülkemizde önümüzdeki yıllarda geçilmek üzere hazırlanan 5G ile daha hızlı ağlar açacaklar; bu da uygulamaları, oyunları, dosyaları ve daha fazlasını daha hızlı indirebileceğiniz anlamına geliyor.

Biraz gelecekte de telefonunuzu sıkıntısız kullanmak istiyorsanız, bunları da düşünmenizde fayda var. Teşekkürler…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

118
12 Paylaşım, 118 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
27
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı