Ölmeden İzlenmesi Gereken En İyi 50 Bilim Kurgu Filmi


152
11 Paylaşım, 152 Beğeni

Endedik.com olarak filmseverler için hazırladığımız her türdeki filmler için En İyiler rehberine devam ediyoruz. En iyi Seri film, Animasyon ve Korku kategorisindeki filmlerden sonra sırada Bilim Kurgu kategorisi var.

Filmlerin, Imdb puanları, yapım yılı, yan kategorileri, oyuncu kadrosu, bütçeleri, gişe hasılatları ve konusuyla ilgili detaylı bilgileri, IMDB ve Popüler film izleme sitelerini inceleyerek izlenme sayısı puanlar ve yorumlara göre, sizler için listeledik.

Önemli Not: Seri filmler Kategorisindeki filmleri bu listeye çok almamaya çalıştık. Dilerseniz Seri filmler kategorisindeki bilim kurgu filmlerini buradan inceleyebilirsiniz. Teşekkürler…

Not 2: Hepimiz İnsanoğluyuz, Listemizi uğraş vererek hazırladık ama illaki gözden kaçırdığımız filmler olabilir. Lütfen listenin altında bulunan yorum kısmına sıralamada olmasını düşündüğünüz filmleri yazarsanız, araştırdıktan sonra listeye güncelleyerek dahil edeceğiz. Teşekkürler…

50) Ölümcül Makineler (2018)

Tavsiye Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Hera Hilmar(Hester Shaw)/ Robert Sheehan(Tom Natsworthy)/ Hugo Weaving(Thaddeus Valentine)/ Leila George(Katherine Valentine)/ Regé-Jean Page(Captain Khora)

Yan Kategori: Fantastik, Macera

IMDB: 6,1*6,9

Süre:  128 dk

Bütçe:  100,000,000$

Gişe Hasılatı: 150,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Medeniyet, büyük bir olayla yıkıldıktan asırlar sonra insanlık yeni bir yaşam biçimine adapte olmuştur. Devasa hareketli şehirler dünyada dolaşarak kendilerinden güçsüz kasabaları yağmalamaktadır.

Londra’nın küçük şehirlerinden birinin Alt Katman’ından gelen Tom Natsworthy, tehlikeli kaçak Hester Shaw’la karşılaştıktan sonra hayatta kalabilmek için savaşmaktadır. Yollarının kesişmesi beklenmedik olan bu ikilinin kurduğu ihtimal dışı ortaklık, dünyanın kaderini değiştirecektir.

49) Beyond Skyline (2017)

İlginç Konulu Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Frank Grillo(Mark)/ Bojana Novakovic(Audrey)/ Jonny Weston(Trent)/ Callan Mulvey(Harper)/ Pamelyn Chee(Kanya)

Yan Kategori: Gerilim, Aksiyon

IMDB: 5,3*6,7

Süre:  106 dk

Bütçe:  14,000,000$

Gişe Hasılatı: 20,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Oğlunu kurtarmak için korkutucu bir uzay gemisini takibe başlayan gözü pek bir dedektifin hikayesi anlatılmaktadır.

48) Ex Machina (2014)

Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Alicia Vikander(Ava)/ Oscar Isaac(Nathan)/ Sonoya Mizuno(Kyoko)/ Domhnall Gleeson(Caleb)/ Corey Johnson(Jay)

Yan Kategori: Dram

IMDB: 7,7

Süre:  108 dk

Bütçe:  15,000,000$

Gişe Hasılatı: 37,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır.

Şirketin gizemli CEO?su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir.

‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir…. Yönetmenliğini ve senaristliğini Alex Garland’ın paylaştığı bilimkurgu filminin başrollerinde Oscar Isaac, Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander yer alıyor.

47) İn Time (2011)

İlginç Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Justin Timberlake(Will Salas)/ Olivia Wilde(Rachel Salas)/ Michael William Freeman(Nardin)/ Cillian Murphy(Raymond Leon)/ Amanda Seyfried(Sylvia Weis)

Yan Kategori: Aksiyon, Gerilim

IMDB: 6,7

Süre: 109 dk

Bütçe: 40,000,000$

Gişe Hasılatı: 175,000,000$

Ödüller: –

Konusu: 25 yaşına gelen insanların, yaşlanmayı durdurmak için var güçleriyle çalışmak zorunda olduğu bir gelecekte geçen filmde, zaman gerçekten para ve güç demek.

Will Salas (Justin Timberlake), bir hata sonucu cinayetten hüküm giyer ve hapishaneden kurtulmak için tek şansı gerçek yüzünü gördüğü sistemi çökertmektir. Zira zamanın rahatlıkla satın alınabildiği bu sistemde zenginler sonsuza kadar genç kalarak yaşarken fakir ve güçsüz olan ise ölerek, elenir.

Üstelik kendi yaşayamadıkları yıllar başkalarının hayatlarına eklenir. Güçs üz olanlar sadece bir gün daha hayatta kalabilmek için ‘zaman’ dilenir, ödünç alır hatta bazen zamanı çalar. Will Salas ise bütün bu yozlaşmış sisteme karşı baş kaldırır.

46) Kpax (2001)

Adı Duyulmamış Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:   Kevin Spacey(Prot)/ Jeff Bridges(Dr. Mark Powell)/ Mary McCormack(Rachel Powell)/ David Patrick Kelly(Howie)/ Peter Gerety(Sal)

Yan Kategori: Dram

IMDB: 7,4

Süre: 120 dk

Bütçe: 68,000,000$

Gişe Hasılatı: 67,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Esrarlı bir adam (Kevin Spacey) uzaylı olduğunu öne sürdüğü için sağlık merkezine götürülür. İlaç rehabilitasyonunu kabul etmediği için psikiyatrist Mark Powell’a (Jeff Bridges) gönderilir. İsiminin Prot olduğunu ve K-Pax isimli bir gezegenden geldiğini söyleyen adam kendinden emin tavırlarıyla ve anlattıklarıyla psikiyatristini de etkilemekte başarılı olur.

Muayenehanedeki diğer hastalarla da konuşurken Prot, Dünya’nın bin ışık senesi uzağında bulunan gezegendeki hayatın tasvirini yaparken aslında bir çeşit duyusal ve duygusal uyanışa neden olur. Dr. Powell, Prot’un ağır ağır hastalar üzerinde çok etkili olmaya başladığına tanık olur, zira Prot yaz sonunda K-Pax’a döneceğini söylediğinde tüm hastalar onunla birlikte gidebilmenin yollarını aramaya başlar.

45) Babil M.S. (2008)

Aksiyonlu Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Vin Diesel(Toorop)/ Michelle Yeoh(Sister Rebeka)/ Mélanie Thierry(Aurora)/ Mark Strong(Finn)/ Gérard Depardieu(Gorsky)

Yan Kategori: Aksiyon

IMDB: 5,6*6,6

Süre:  90 dk

Bütçe:  70,000,000$

Gişe Hasılatı: 72,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Eski asker Toorop (Vin Diesel) para karşılığında kuryelik yapmaktadır. Kendisine günün birinde bir teklif gelir…

Yapacağı görev Rusya’dan Almanya’ya kadar bir kadını korumak ve yolculuğunda ona eşlik etmektir. Ancak Toorop, işverenin kendinden birşey sakladığını anlar. Kadın bir sır taşımaktadır ve bu sır pek çok şeyi değiştirecek güçtedir.

44) Frekans (2000)

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

Oyuncular: Dennis Quaid(Frank Sullivan)/ Jim Caviezel(John Sullivan)/ Shawn Doyle(Jack Shepard)/ Elizabeth Mitchell(Julia Sullivan)

Yan Kategori: Dram, Suç

IMDB: 7,3

Süre:  118 dk

Bütçe:  31,000,000$

Gişe Hasılatı: 68,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Eğer zamanda geriye gidip hayatınızı sonsuza kadar değiştiren bir olayı tersine çevirme şansınız olsaydı, bunu yapar mıydınız? Ve bu ne olurdu?

Polis memuru John Sullivan’ın (Jim Caviezel) başına gelen bir mucize ona gizemli geçmişinin kapılarını aralar. John, 30 yıl önce ölen babası Frank ile iletişim kurabildiğini farkeder.

Fakat geçmişi değiştirerek, annesinin, yani Frank’in karısının esrarengiz bir şekilde öldürülmesini de içeren bir seri gizemli ölüm zincirini tetikler. Şimdi baba-oğul zamanla yarışarak kendileri için varolan gelecek tamamen yokolmadan önce bu olaya bir son vermelidirler.

43) Godzilla Cnvrlr Kralı (2019)

Bilim Kurgu Filmi Önerileri 2019

Oyuncular: Kyle Chandler(Dr. Mark Russell)/ Vera Farmiga(Dr. Emma Russell)/ Millie Bobby Brown(Madison Russell)/ Sally Hawkins(Dr. Vivienne Graham)

Yan Kategori: Aksiyon, Fantastik

IMDB: 6,1 * 7,0

Süre: 132dk

Bütçe: 170,000,000$

Gişe Hasılatı: 390,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Yeni devam halkası, Kripto-zooloji ajansı Monarch’ın kahramanca çabalarını takip ederken, yeni yeni canavarları da seyircilerle buluşturuyor. Mothra, Rodan ve ezeli düşmanı olan üç başlı Kral Ghidorah ile çatışan tehlikeli Godzilla da bu devasa boyutlardaki güçlü canavarların arasında yer alıyor. Bu efsane oldukları sanılan antik süper türler tekrar yükselip de karşı karşıya geldiğinde hepsi üstünlük için mücadeleye girişiyor.

Bu tehlikeli ve katastrofik mücadele sırasında insanlığın var oluşunun dengesi de pamuk ipliğine bağlı bir hale geliyor. Godzilla: Canavarlar Kralı’ndan yeni bir altyazılı fragman geldi. Trick r Treat ve Krampus (Yılbaşı Kabusu) gibi korku/gerilim filmleri ile tanınan Michael Dougherty’nin yönetmen koltuğuna oturduğu devam filmi, beyaz perdenin ikonik canavarlarından birini tekrar seyircilerin önüne çıkarıyor.

Gareth Edwards’ın 2014 yapımı Godzilla’sı ile Jordan Vogt-Roberts’ın Kong: Skull Island’ını bir araya getirecek olan filmin kadrosunda; Stranger Things’in Eleven’ı olarak ünlenen ve kısa sürede geniş bir hayran grubu edinen sempatik yıldız Millie Bobby Brown, Emmy ödüllü Kyle Chandler, “Korku Seansı” serisi ve Bates Motel’in Oscar adaylığı bulunan güzel yıldızı Vera Farmiga, kötü adam rollerinin aranan yüzü Charles Dance, 2 Oscar adayı Sally Hawkins, 3 Altın Küre adaylığı bulunan Bradley Whitford, Oscar adayı Ken Watanabe, Altın Küre adayı başarılı oyuncu Ziyi Zhang, Silicon Valley ile yıldızı parlayan Thomas Middleditch yer alıyor.

42) Çelik Adam (2013)

Kahraman Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Henry Cavill(Clark Kent / Kal-El)/ Amy Adams(Lois Lane)/ Michael Shannon(General Zod)/ Diane Lane(Martha Kent)/ Russell Crowe(Jor-El)

Yan Kategori: Fantastik,  Macera

IMDB: 7,1

Süre: 143 dk

Bütçe: 225,000,000$

Gişe Hasılatı: 665,000,000$

Ödüller: –

Konusu: DC Comics’in en meşhur süper kahramanı olan Superman’in köklerine, geçmişine dönerek kahramana farklı bir bakış açısı getiren son filmin yönetmenliğini Zack Snyder üstleniyor; filmin senaryosu ise David S. Goyer’e ait.

Filmde Clark Kent’i Henry Cavill, kötü adamı General Zod’u Michael Shannon canlandırırken kadrodaki diğer isimler arasında Lois Lane rolünde Amy Adams, Martha Kent rolünde Diane Lane, Jonathan Kent rolünde Kevin Costner ve Jor-El rolünde de Russell Crowe yer alıyor. Yeni Superman filminde Clark, nasıl kullanacağını hiç bilmediği, birtakım sıra dışı güçlere sahip bir çocuktur.

Bir gün okul servisi bir kaza geçirip, içinde çocuklarla birlikte nehre uçar. Servisin içindekilerin ölmesine göz yumamayan Clark, güçlerini kullanarak herkesi kurtarır. Fakat bu olay onun diğerlerinden oldukça “farklı” bir çocuk olduğunu da bariz biçimde ortaya çıkartacaktır. Kendisini keşfestmek için çıktığı yolculuk, dünya insanlarına umut sembolü olması için de atacağı ilk adımdır.

41) Prometheus (2012)

Kaşif Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Noomi Rapace(Elizabeth Shaw)/ Logan Marshall-Green(Charlie Holloway)/ Charlize Theron(Meredith Vickers)/ Idris Elba(Janek)

Yan Kategori: Macera, Gizem

IMDB: 7,0

Süre:  124 dk

Bütçe:  130,000,000$

Gişe Hasılatı: 405,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Alien” ve “Blade Runner”ın yönetmeni Ridley Scott tanımlanmasına katkı sağladığı türe geri dönüyor. Prometheus ile Scott ezber bozan bir mitoloji yaratıyor.

Bu mitolojik dünyanın içinde bir grup kaşif, Dünya üzerindeki insanoğlunun kökenine dair bir ipucu keşfediyor. Bu ipucu gruptakileri evrenin en karanlık köşelerine heyecanlı bir yolculuk yapmaya zorluyor. Ancak yolculuğun sonunda insan ırkının geleceğini kurtarmak için korkunç bir savaşa katılmaları gerekiyor.

”Prometheus” ile yeni bir mitoloji yaratan Scott, insan ırkının dünya üzerindeki köklerini araştıran bir ekibin hikayesini anlatıyor. Bu serüvende evrenin en karanlık köşelerine sürüklenen ekibin kökleri ararken buldukları, dünyanın sonunu getirebilecek bir şey oluyor.

Bu durumda artık bununla savaşıp, insan ırkını bu bilinmez tehlikeden kurtarmaları gerekiyor.

40) Geliş (2016)

Uzaylı Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Amy Adams(Louise Banks)/ Jeremy Renner(Ian Donnelly)/ Forest Whitaker(Colonel Weber)/ Mark O’Brien(Captain Marks)/ Tzi Ma(General Shang)

Yan Kategori: Gizem, Dram

IMDB: 7,9

Süre:  116 dk

Bütçe:  47,000,000$

Gişe Hasılatı: 204,000,000$

Ödüller:  1 Ödül

Konusu: Gizemli bir uzay gemisi dünyaya iniş yapmıştır. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlanır. Uzaylılarla iletişim kurması için bir dil bilimcisi olan Dr. Louise Banks hükümet tarafından göreve çağrılmıştır.

Uzaylıların barışçıl mı yoksa düşman mı olduğu çözülmeye çalışılacaktır. Başrollerini Amy Adams ve Jeremy Renner?ın palaştığı Arrival filminin yönetmen koltuğunda ise Denis Villeneuve oturuyor.

39) Tetikçiler (2012)

Aksiyonu Bol Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Joseph Gordon-Levitt(Joe)/ Bruce Willis(Old Joe)/ Emily Blunt(Sara)/ Piper Perabo(Suzie)/ Paul Dano(Seth)/

Yan Kategori: Aksiyon, Suç

IMDB: 7,4

Süre: 103  dk

Bütçe: 30,000,000$

Gişe Hasılatı: 180,000,000$

Ödüller: 4 Ödül

Konusu: Gelecekte geçen aksiyon gerilim filmi Looper’da, zaman yolculuğu icat edilmiştir ancak yasadışıdır ve sadece karaborsada mevcuttur. Mafya birinden kurtulmak istediği zaman, o kişiyi 30 yıl öncesine gönderir.

O zaman devreye Joe (Joseph Gordon-Levitt) gibi kiralık bir katil girer ve işi gerçekleştirir. Joe gittikçe zenginleşmektedir. Hayat güzeldir ta ki mafya Joe’nun gelecekteki halinin (Bruce Willis) geçmişe gönderilerek öldürülmesine karar verene kadar…

Filmin senaristi ve yönetmeni Rian Johnson’dır. Filmin diğer oyuncuları arasında Emily Blunt, Paul Dano ve Jeff Daniels da bulunmaktadır. Ram Bergman ve James D. Stern ise filmin yapımcılığını üstlenmiştir.    

38) Watchmen (2009)

Aksiyonlu Kurgu Filmleri

Oyuncular: Jackie Earle Haley(Rorschach)/ Patrick Wilson(Dan Dreiberg / Nite Owl)/ Carla Gugino(Sally Jupiter / Silk Spectre)/ Matt Frewer(Moloch)

Yan Kategori: Aksiyon, Gizem

IMDB: 7,6

Süre:  162 dk

Bütçe:  130,000,000$

Gişe Hasılatı: 190,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Süper kahramanların varolduğu 1985 yılı alternatif evreninde Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki gerilim tepe noktasına çıkmıştır…

Komedyen lakaplı süper kahramanın öldürülmesi olayını soruşturan Rorschach, kahramanları gözden düşürmek ve öldürmek için düzenlenen dehşetengiz komployu gün ışığına çıkarır.

Arkadaşlarının geçmişiyle ilgili geniş kapsamlı komplonun tarihin akışını değiştirecek boyutta olduğunu keşfedecektir.

37) Oblivion (2013)

Ünlü Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Tom Cruise(Jack)/ Morgan Freeman(Beech)/ Andrea Riseborough(Victoria)/ Olga Kurylenko(Julia)/ Melissa Leo(Sally)

Yan Kategori: Gizem, Macera

IMDB: 7,0

Süre:  124 dk

Bütçe:  120,000,000$

Gişe Hasılatı: 287,000,000$

Ödüller:  –

Konusa: TRON: Legacy’nin yönetmeni ve Rise of the Planet of the Apes’in yapımcısının imzasını taşıyan orijinal ve çığır açan bu sinema filmi Oblivion’ın başrolünde Tom Cruise oynuyor.

Geleceğin Dünya’sında bir adamın geçmişle yüzleşmesi insanlığı kurtarmak için mücadele ederken onu kurtuluş ve keşif yolculuğuna sürükleyecektir. Jack Harper (Cruise) Dünya üzerinde geride kalan birkaç insansız uçak tamircisinden biridir.

Scavs olarak bilinen korkunç bir tehditle yıllar boyu süren bir savaşın ardından hayati kaynakları çıkarma görevinin bir parçası olan Jack üzerine düşen sorumluluğu neredeyse bitirmek üzeredir.

36) Ben, Robot (2004)

Robotlu Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Will Smith(Del Spooner)/ Bridget Moynahan(Susan Calvin)/ Bruce Greenwood(Lawrence Robertson)/ Alan Tudyk(Sonny)

Yan Kategori: Aksiyon, Gerilim

IMDB: 7,1

Süre:  115dk

Bütçe:  120,000,000$

Gişe Hasılatı: 347,000,000$

Ödüller: 1 Ödül

Konusu: Üç Robot Yasası vardır: Yasa 1 – Bir robot asla bir insana zarar vermez ya da bir insanın zarar görmesine izin vermez. Yasa 2 – Bir robot insanlara mutlaka ve her koşulda itaat etmelidir. Yasa 3 – Bir robot birinci ve ikinci kurala karşı gelmemek kaydı ile varlığını muhafaza etmekten sorumludur.

2035 yılına gelindiğinde robotlar artık gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir. İnsanların robotlara olan güveni tamdır. Bir kişi hariç. Hafif paranoyak bir dedektif olan Del Spooner işlenen bir suçun robotlar tarafından yapıldığını düşünmektedir.

35) Yapay Zeka (2001)

Yapay Zeka Filmleri

Oyuncular:   Haley Joel Osment(David)/ Jude Law(Gigolo Joe)/ Frances O’Connor(Monica Swinton)/ Sam Robards(Henry Swinton)

Yan Kategori: Suç, Macera

IMDB: 7,2

Süre: 146 dk

Bütçe: 100,000,000$

Gişe Hasılatı: 340,000,000$

Ödüller: 13 Ödül

Konusu: Belirsiz bir gelecekte insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapay zekalı robotlar üretir.

David, madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk çocuk robot David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tarafından deneme süreci olarak evlat edinilir.

David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, umulmadık olaylar Robot David için hayatı imkansız bir duruma sokar.

34) Zamanın Ötesinde (2014)

Zaman Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Ethan Hawke(Barkeep)/ Sarah Snook(Unmarried Mother)/ Christopher Sommers(Mr. Miller)/ Ben Prendergast(Dr. Clarke)

Yan Kategori: Gerilim, Macera

IMDB: 7,5

Süre: 97 dk

Bütçe: 45,000,000$

Gişe Hasılatı: 65,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Amerikalı bilim-kurgu yazarı Robert Heinlein’in “All you zombies” metninden uyarlanan; seyrederken izleycinin beynini yakan kurguya sahip, zaman kavramı ve bu kavramla ilgili en iyi paradoksu; sahip olduğu kurgunun tabanına koyan ve kesin izlenesi film.

Akıl yorgunluğunu önlemek için bir tiyo vereyim: Paradokslarda başlangıç yoktur! Aramaya çalışmayın… Bilim-kurgu seviyorsanız, karmaşık ve derin düşüncelerle beyin denen organı zorlamak ata-sporunuzsa, mutlaka izleyin

33) Ay (Moon) (2009)

Gezegen Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Sam Rockwell(Sam Bell), Kevin Spacey(Gerty), Dominique McElligott(Tess Bell), Rosie Shaw(Little Eve), Adrienne Shaw(Nany), Kaya Scodelario(Eve), Benedict Wong(Thompson)

Yan Kategori: Dram

IMDB: 7,9*7,1

Süre: 97 dk

Bütçe: 5,000,000$

Gişe Hasılatı: 17,000,000$

Ödüller: 22 Ödül

Konusu: Astronot Sam Bell, Lunar Industries şirketi ile üç senelik bir anlaşma imzalamıştır. Sözleşmede gezegenimizi besleyen önemli enerji kaynaklarından olan Helium-3’ü keşfetmek üzere Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilmesi yeralmaktadır.

Bu meşakkatli görevde tek başına olacağından yalnızlık artık en büyük sorunu olacaktır. Görevi esnasında başına talihsiz bir kaza geliverir. Uydu bağlantısının da kopmasıyla tüm iletişimi kaybeden Sam’i zor zamanlar beklemektedir. Neyse ki Ay’da çekmek zorunda olduğu çile günlerinin sonlarına yaklaşmakta ve evine dönüp karısına ve kızıyla özlem gidermeye çok az kalmıştır.

Sonunda Sarang üssünden ayrılacak ve bir robot olan Gerty’den başka kişilerle konuşabilecektir. Tabi ki sanssızlıklar Sam’in peşini bırakmaz çünkü bu defa da sağlığından olmuştur. Sam olmayan şeyleri görmeye başlamıştır. Ve oraya nasıl geldiğini ise neredeyse unutmuştur. Sam’in artık geriye savaşmaktan başka çaresi kalmamıştır.

32) Son Umut (2006)

Duygusal Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Julianne Moore(Julian)/ Chiwetel Ejiofor(Luke)/ Clive Owen(Theo Faron)/ Michael Caine(Jasper)

Yan Kategori: Dram, Gerilim, Macera

IMDB: 7,9

Süre: 109 dk

Bütçe: 78,000,000$

Gişe Hasılatı: 505,000,000$

Ödüller: 28 Ödül

Konusu: Takvimlerin 2027 yılını gösterdiği dünya üzerinde, nedeni çok anlaşılamayan olaylar yaşanmaktadır. Son dünyaya gelen bebeğin üzerinden 19 yıl geçmiştir ve insanlık artık üreyememek gibi bir çıkmazla karşı karşıyadır.

Ülkelerin politik düzenlerini de etkileyen bir şekilde değişimler yaşanmasına neden olan bu durum, kendini olayların akışına bırakarak çöküşe giden insanların yanında, bu durumun nedenlerini bulmaya çalışan mücadeleci insanları da yaratır.Büyük Britanya, benimsediği askeri emperyalist yönetimi ile sınırları içinde herhangi bir kargaşa çıkmasını önleyen, bu nedenle de huzurun hala hüküm sürdüğü bir coğrafyadır.

Buna karşılık, sınırlarında, bu ülkeye giriş yapmak isteyen bir dolu mültecinin dramı yaşanmaktadır.Theo, tüm bu olaylardan kendini soyutlamış bir şekilde, geçmiş yaşantısının eylemci yapısına ters, büyük bir hiçliğin içinde yaşamaktadır. Artık eski bir eylemciden bir bürokrata dönüşmüştür.

31) Çelik Yumruklar (2011)

Bilim Kurgu Robotik Filmler

Oyuncular: Hugh Jackman(Charlie Kenton)/ Evangeline Lilly(Bailey Tallet)/ Dakota Goyo(Max Kenton)/ Karl Yune(Tak Mashido)     

Yan Kategori: Aksiyon, Dram                    

IMDB: 7,1

Süre:  127 dk

Bütçe: 110,000,000$

Gişe Hasılatı: 300,000,000$

Ödüller:  2 Ödül

Konusu: Yakın gelecekte, boks sporunun teknolojik bir hâl aldığı ortamda geçen cesur, gerilim ve aksiyon dolu “Çelik Yumruklar” filminde Hugh Jackman, 2,5 metre boyunda 900 kiloluk robotların ringlere çıkmasıyla unvan kazanma şansını kaybeden tükenmiş dövüşçü Charlie Kenton’ı canlandırıyor.

Artık küçük çaplı bir organizatör olan Charlie, bir yeraltı boks ringinden diğerine geçmek için hurda metalden kalitesiz robotlar yaparak iki yakasını bir araya getirmeye çalışmaktadır. Hiçbir kısıtlama olmayan bu vahşi arenada işler ciddiye bindikçe, Charlie ve Max bütün engellere rağmen, geri dönmek için son bir şans daha elde ederler.

“Çelik Yumruklar”, teknolojik bir hâl alan robot boksu sporuna oğlu Max’le dahil olup birlik olan ve bütün engellere rağmen, geri dönmek için son bir şans daha elde eden eski bir boksörün (Hugh Jackman) hayatının konu edildiği bir aksiyon dram filmidir.

30) John Carter (2012)

Eğlenceli Bir Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Taylor Kitsch(John Carter)/ Lynn Collins(Dejah Thoris)/ Willem Dafoe(Tars Tarkas)/ Samantha Morton(Sola)

Yan Kategori: Fantastik, Macera, Aksiyon

IMDB: 6,6

Süre: 132 dk

Bütçe: 250,000,000$

Gişe Hasılatı: 290,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Finding Nemo ve Wall-E gibi filmlerin akademi ödüllü yönetmeni Andrew Stanton’ın son filmi “John Carter”, gizemli ve egzotik Barsoom (Mars) gezegeninde geçen sürükleyici bir aksiyon macera filmi…

Taylor Kitsch, Bryan Cranston, Ciarán Hinds ve Willem Dafoe’nin başrollerini paylaştığı film, Edgar Rice Burroughs’ın “A Princess Of Mars” isimli bilim-kurgu romanından uyarlandı.

Açıklanamayan biçimde Mars’a yollanan John Carter, burada kendisini gezegen sakinlerinin arasındaki dev bir ihtilafın ortasında bulur. Tarafların arasında Tars Tarkas ve çekici prenses Dejah Thoris de vardır. Carter yok olmanın eşiğindeki bu gezegende Barsoom’ın (Mars) ve halkının kurtuluşunun kendi ellerinde olduğunu anlayacaktır.

29) Limit Yok (2011)

Müthiş Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Bradley Cooper(Eddie Morra)/ Robert De Niro(Carl Van Loon)/ Abbie Cornish(Lindy)/
Anna Friel
(Melissa)/ Andrew Howard(Gennady)

Yan Kategori: Gerilim, Gizem

IMDB: 7,4

Süre:  105 dk

Bütçe:  30,000,000$

Gişe Hasılatı: 170,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Dağınık, bir yaşam süren, beş parasız bir yazar olan Edward Morra, eski kayınbiraderinin verdiği enerji hapını içince çok değişir.

Bu sayede paraya, akla, çekiciliğe sahip olur. Fakat Eddie kısa bir süre sonra sonsuz güce bedelsiz sahip olunamayacağını anlar.

28) Başlat: Player One (2018)

Oyunvari Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Tye Sheridan(Wade)/ Olivia Cooke(Samantha)/ Ben Mendelsohn(Sorrento)/ T.J. Miller(I-R0k)/ Win Morisaki(Daito)

Yan Kategori: Macera, Aksiyon

IMDB: 7,5

Süre: 140 dk

Bütçe: 175,000,000$

Gişe Hasılatı: 590,000,000$

Ödüller:

Konusu: Enerji krizi yaşamakta olan karanlık bir gelecekte, insanların kendini sanal gerçekliğe verdiği bir ortamda geçmekte. Wade gerçek dünyanın zorluklarından ve sıkıcılığından kurtulmak için sanal dünyada geçen 1970 ve 80’ler Amerikan pop kültürü üzerine kurulu bir define avı oyunu olan Oasis’in ütopik evreninde zamanını geçirmektedir.

Fakat Oasis’in kurucusu olan milyoner hayatını kaybettiğinde arkasında bir servet bırakmış ve servetini sanal dünya üzerinde kurduğu bir hazine avıyla kazanan oyuncuya vadetmektedir. Wade de dünyanın birçok yerindeki oyuncular gibi hazine avına katılır.

Fakat bu macera eğlenceli olmaktan çok uzak olacaktır. Zira şirket hissedarları ve paragöz oyuncular hazineye herkesten önce ulaşabilmek için diğer yarışmacıları oyundışı bırakmak için her şeyi yapmaya niyetlidir.

27) Sil Baştan (2004)

Duygulu Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:   Jim Carrey(Joel Barish)/ Kate Winslet(Clementine Kruczynski)/ Mark Ruffalo(Stan)/ Kirsten Dunst(Mary)

Yan Kategori: Dram, Romantik

IMDB: 8,3

Süre: 108 dk

Bütçe: 20,000,000$

Gişe Hasılatı: 90,000,000$

Ödüller: 1 Oscar, 46 Ödül

Konusu: İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır.

Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister. Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister.

26) Yasak Bölge 9 (2009)

Yaratık Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Sharlto Copley(Wikus Van De Merwe)/ David James(Koobus Venter)/ Jason Cope(Christopher Johnson)/ William Allen Young(Dirk Michaels)

Yan Kategori: Aksiyon, Gerilim

IMDB: 7,9

Süre:  112 dk

Bütçe:  30,000,000$

Gişe Hasılatı: 211,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Yapımcılığını Peter Jackson?un üstlendiği film 30 milyon dolar gibi mütevazı bir bütçeye sahip. Yönetmenin bazı yaratıcı reklâm filmleri dışında birisi bu filme de esas teşkil eden iki kısa filmi var.

Kendiside Johannesburg doğumlu olan yönetmenin film için seçtiği yerde gene aynı. Dünya dışı varlıkların dünyamızı zorunlu ziyareti temalı filmin çekim tekniği Cloverfield ya da Rec gibi filmleri izleyenlere yabancı gelmeyecektir.

Uzaylılarla münasebet üzerine çekilmiş filmlerin hepsinden ayrılan yönü ise şehrin üstünde uzay gemileri bilinmeyen bir nedenle arızalanıp kalan uzaylıların gemiden indirilip, kendileri için kurulan bir mülteci kampına toplanması.

Bundan sonrası uzaylılara fahiş fiyatla besin pazarlayıp karşılığında silah satın alan Nijeryalılardan tutunda uzaylıların yalnızca silah teknolojisinin peşinde olan silah şirketine, halkın uzaylılara karşı olan tepkileri sonrası uzaylılara yeni kurulan mülteci kampı için nakil belgelerini imzalatmaya çalışan bürokratlara kadar biraz Afrika biraz da insanlık dramı. Alışılmadık bir tema üstünden bir siyasi hiciv ya da kara mizah örneği.

25) Serenity: Gzmli Ylcluk (2005)

Güzel Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Nathan Fillion(Mal)/ Gina Torres(Zoë)/ Chiwetel Ejiofor(The Operative)/ Morena Baccarin(Inara)/ Sean Maher(Simon)           

Yan Kategori: Aksiyon                                                                                       

IMDB: 7,8

Süre:  119 dk

Bütçe:  39,000,000$

Gişe Hasılatı: 40,000,000$

Ödüller:  7 Ödül

Konusu: Galaksiler arasında çıkan savaşın kaybeden tarafında yer alan Yüzbaşı Malcolm Reynolds, görevinden ayrıldıktan sonra sahibi bulunduğu Serenity adlı uzay gemisiyle taşımacılık yapmaya başlamıştır.

Kendisine çok sadık bir ekiple çalışır. Ekip üyeleri içinde kavga ve anlaşmazlıklar hiç bitmese de hepsinin ortak niteliği Malcolm Reynolds´a son derece sadık olmalarıdır. Günün birinde Serenity adlı gemisine iki yeni yolcu alır. Bunlar genç bir hekim ile telepatik güçleri olan kız kardeşidir.

Pazarlık yaptıkları fiyattan fazlasını ödemişlerdir. Her ikisi de kainata hükmeden koalisyon güçlerinin elinden kaçmayı başaran kaçaklardır. Koalisyon güçlerinin bilhassa genç kızı ele geçirmek için yapmayacağı şey yoktur.

24) Blade Runner 2049 (2017)

Ağır Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Ryan Gosling(K), Dave Bautista(Sapper Morton), Robin Wright(Lieutenant Joshi), Mark Arnold(İnterviewer), Ana de Armas(Joi), Wood Harris(Nandez)

Yan Kategori:

IMDB: 8,0

Süre: 165 dk

Bütçe: 150,000,000$

Gişe Hasılatı: 210,000,000$

Ödüller: 13 Ödül

Konusu: Bıçak Sırtı 2049 filmi, 1982 seneninde gösterime giren Bıçak Sırtı’nın serüveni 34 sene sonra kaldığı yerden yeniden devam ediyor.

İlk filmin olaylarından otuz sene sonra, Los Angeles Polis Örgütü’nün yeni bir Blade Runner’ı olan Memur K, toplumdan geriye kalanı karmaşaya sürükleme potansiyeline sahip, uzun süredir saklı olan bir sırrı açığa çıkartır. Sırrın keşfi K’yı, Los Angeles Polis Örgütü’nün otuz senedir kayıp olan daha önceki bir Blade Runner’ını bulma görevine iter.

23)Yaşam şifresi (2011)

Beğenilmiş Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Jake Gyllenhaal(Colter Stevens)/ Michelle Monaghan(Christina Warren)/ Vera Farmiga(Colleen Goodwin)/ Jeffrey Wright(Dr. Rutledge)

Yan Kategori: Gizem, Gerilim

IMDB: 7,5

Süre:  93 dk

Bütçe:  32,000,000$

Gişe Hasılatı: 148,000,000$

Ödüller:  1 Ödül

Konusu: Kaptan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) hız treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri bulunmamaktadır. Karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendinin tanımadığı ama belli ki kadının kendini tanıdığı birisi oturmaktadır.

Tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yansımasını görmesiyle şok olur ve cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği bulunmaktadır. Birden bire trenin içinde büyük bir patlama meydana gelir…

Hemen ardından Colter yüksek teknolojili bir tecrit birimine gönderilir ve uniformalılardan Goodwin (Vera Farmiga) onun gördüğü herşeyden haberdar gibidir. Colter Chicago’da bir treni havaya uçuran ve daha binlercesini de öldürmeyi planlayan bombacıyı saatler öncesinden tarif edebilmek için yüksek-önemlikli bir göreve atanır.

Çok gizli bir program olan “yaşam şifresi” yardımı ile Colter paralel bir gerçeklikte Sean olarak davranabilmektedir. Trene her dönüşünde Colter’ın bombacının kimliğini tanımlayabilmesi için sekiz dakikası bulunmaktadır. Her seferinde yeni deliller toplasa da avı onu atlatmayı başarır. Daha çok bilgi aldıkça, bu ölümcül faciayı önleyebileceğine daha çok inanır – elbette zaman onun önüne geçmezse..İyi Seyirler.

22) Bay Hiçkimse (2009)

İyi İşlenilmiş Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Jared Leto(Nemo)/ Sarah Polley(Adult Elise)/ Diane Kruger(Anna)/ Michael Riley(Harry)

Yan Kategori: Dram, Fantastik,  Romantik

IMDB: 7,8

Süre: 141 dk

Bütçe: 45,000,000$

Gişe Hasılatı: 60,000,000$

Ödüller: 5 Ödül

Konusu: Belçikalı yönetmenin bugüne kadarki en yüksek maliyetli bu filmini ‘hem bilimkurgu, hem romans hem de Lynchvari bir zihin oyunu’ diye nitelendiriyor.

Başlıkta bahsi geçen Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir.

Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar.

21) Karanlık Yolculuk (2001)

Bilinmeyen Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Jake Gyllenhaal(Donnie Darko)/ Mary McDonnell(Rose Darko)/ Holmes Osborne(Eddie Darko)/ Mary McDonnell(Rose Darko)

Yan Kategori: Dram, Gerilim

IMDB: 8,0

Süre: 113 dk

Bütçe: 5,000,000$

Gişe Hasılatı: 10,000,000$

Ödüller: 11 Ödül

Konusu: Karanlık Yolculuk, genç bir adamın gizemli macerasını konu ediyor. Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir.

Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

Genç yönetmen Richard Kelly’nin henüz ilk uzun metrajı olan bu esrarengiz filmi 2000’li yılların en dikkat çeken yapımları arasında. Donnie Darko özellikle Brokeback Mountain ve Zodiac gibi filmlerle başarılı kariyerini sürdüren Jake Gyllenhaal’ın keşfedilmesinde önemli bir faktör olmuştur.

20) Yerçekimi (2013)

Bilim Kurgu Filmleri En İyi

Oyuncular: Sandra Bullock(Ryan Stone)/ George Clooney(Matt Kowalski)

Yan Kategori: Dram, Gerilim

IMDB: 7,7

Süre:  91 dk

Bütçe:  100,000,000$

Gişe Hasılatı: 725,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar.

Herşey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuştur ve sonsuz karanlıkla baş başadırlar.

Şimdi korkunun yerini panik alır, üstelik var olan sınırlı oksijenleri de git gide tükenmektedir. İkili eve, dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir? Y Tu Mamá También, Son Umut, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı gibi filmlerin yönetmeni ve ortak senaristi olarak tanıdığımız Meksikalı sinemacı Alfonso Cuarón’ın yönetmenliğini üstlendiği bilim-kurgu geriliminin başrollerini ise Sandra Bullock ve George Clooney paylaşıyor.

19) Kelebek Etkisi (2004)

Bilinen Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Ashton Kutcher(Evan)/ Amy Smart(Kayleigh)/ Melora Walters(Andrea)/ Elden Henson(Lenny)/ William Lee Scott(Tommy)

Yan Kategori: Gerilim

IMDB: 7,6

Süre: 113 dk

Bütçe: 13,000,000$

Gişe Hasılatı: 96,000,000$

Ödüller: 1 Ödül

Konusu: Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder.

Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hem de çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksine! Bu anımsayışlar çocukluk aşkı Kayleigh’nin (Amy Smart) yıkılmış hayatından sorumluluk duymasına neden olur.

18) Chappie (2015)

Komik Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Sharlto Copley(Chappie)/ Dev Patel(Deon Wilson)/ Hugh Jackman(Vincent Moore)/ Sigourney Weaver(Michelle Bradley)

Yan Kategori: Dram, Aksiyon

IMDB: 6,8

Süre:  120 dk

Bütçe:  50,000,000$

Gişe Hasılatı: 110,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde geçen hikayenin başkarakteri Chappie isminde üstün zekaya sahip bir insan, hatta bir robot! Doğumu sırasında iki düzenbaz suçlu tarafından kaçırılan Chappie, tuhaf aile tarafından evlatlık edinilir.

Doğumuyla birlikte kendine bahşedilen yeteneği ise hayatı boyunca başına türlü belalar açacak cinstendir. Bilimkurgu ve komedi türlerindeki filmin yönetmeni, ‘District 9’ adlı düşük bütçeli yapıtıyla bilimkurgu türüne bambaşka bir boyut kazandırdıktan sonra ‘Elysium’ filmiyle izleyici karşısına çıkan Neill Blomkamp. Filmin başrollerindeyse Hugh Jackman, Sigourney Weaver ve Sharlto Copley bulunuyor.

17) Alita: Savaş Meleği (2019)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2019

Oyuncular: Rosa Salazar(Alita)/ Christoph Waltz(Dr. Dyson Ido)/ Jennifer Connelly(Chiren)/ Mahershala Ali(Vector)/ Ed Skrein(Zapan)

Yan Kategori: Dram, Aksiyon

IMDB: 7,6

Süre:  122 dk

Bütçe:  170,000,000$

Gişe Hasılatı: 410,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Sayborg olan genç Alita kim olduğunu veya nereden geldiğini bilmediği bir halde, tanımadığı bi gelecekte uyanır. Şefkatli bir doktor olan Ido onu yanına alır ve sayborg görüntüsünün altında olağanüstü bir geçmişe sahip genç bir kadının kalbi ve ruhu olduğunu fark eder.

Alita yeni hayatına alışmaya çalışırken, Doktor Ido da onu gizemli geçmişinden korumaya çalışır. Yeni arkadaşı Hugo ise Alita’nın anılarını tetiklemesine yardımcı olmak ister. Bu sırada şehri yöneten tehlikeli ve yozlaşmış güçler Alita’nın peşine düşer.

Eşi benzeri görülmemiş dövüş yeteneklerine sahip olduğunu fark eden Alita, geçmişine dair bir ipucu elde eder. Tehlikeli insanlarla karşı karşıya olan Alita, arkadaşlarının, ailesinin ve dünyasının kurtarılmasında kilit rol oynayacaktır.

16) Yarının Sınırında (2014)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

Oyuncular: Tom Cruise(Cage)/ Emily Blunt(Rita)/ Bill Paxton(Master Sergeant Farell)/ Tony Way(Kimmel)/ Madeleine Mantock(Julie)

Yan Kategori: Aksiyon

IMDB: 7,9

Süre:  113 dk

Bütçe:  180,000,000$

Gişe Hasılatı: 375,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: İnsanlık, Mimics olarak bilinen bir uzaylı ırkı ile savaş halindedir ve Çavuş Bill Cage (Tom Cruise), birden rütbesi düşürülene, sonrasında intihar görevinden hallice bir görev için eğitimiz ve malzemesiz bırakılana kadar savaş günü görmemiş bir memurdur.

Cage dakikalar içerisinde öldürülür, kendisi ile birlikte bir Alpha götürebilmiştir. Ancak imkansız bir şekilde berbat günün başlangıcına uyanmakta ve tekrar tekrar savaşmak ve ölmek zorundadır. Uzaylı ile kurduğu direkt fiziksel kontakt, aynı vahşi savaşı sil baştan yaşaması için kendisini zaman döngüsüne atmıştır.

Gel gör ki her bir geçişte Cage daha sert, daha akıllı olmakta ve ilerleyen bir beceri ile Mimicleri öldürebilmektedir, Dünya’daki en iyi Mimic avcısı olan Özel Güçler savaşçısı Rita Vrataski (Emily Blunt) ise yanındadır. Cage ve Rita uzaylılara karşı savaş verirken, savaşı tekrarlayan herkes, uzaylı saldırganları ekarte etmek ve Dünya’yı kurtarmanın anahtarını bulma fırsatı haline gelmektedir.

15) Prestij (2006)

Son 20 Yılın En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:   Christian Bale(Alfred Borden)/ Hugh Jackman(Robert Angier)/ Scarlett Johansson(Olivia Wenscombe)/ David Bowie(Tesla)/ Rebecca Hall (Sarah)

Yan Kategori: Dram, Gerilim, Gizem

IMDB: 8,5

Süre: 130 dk

Bütçe: 40,000,000$

Gişe Hasılatı: 115,000,000$

Ödüller: 4 Ödül

Konusu: Christopher Nolan’dan illüzyon kumaşından örülmüş bir gerilim… Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar.

Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor. Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra’da başlıyor. Sihirbazların ünlü ve en üst mertebede idol olarak kabul edildikleri bir zamanda, iki genç sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar.

14) Azınlık Raporu (2002)

Hayalperest Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Tom Cruise(Chief John)/ Jessica Capshaw(Evanna)/ Neal McDonough(Fletcher)/ Steve Harris(Jad)/ Colin Farrell(Danny Witwer)

Yan Kategori: Gerilim,  Gizem

IMDB: 7,6

Süre: 145 dk

Bütçe: 100,000,000$

Gişe Hasılatı: 365,000,000$

Ödüller: 16 Ödül

Konusu: Tom Cruise’un iyi bir performans gösterdiği Azınlık Raporu, zeki senaryosunun temelini meşhur bilim kurgu öyküsünden alıyor. Efsanevi yazar Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’de geçen, heyecanlı bir aksiyon filmi.

Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner.

Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur… Şimdiye kadar kölesi olduğu sistem artık John’un başının belası haline gelmiştir.

13) Mad Max: Fury Road (2015)

Son 5 Yılın En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Tom Hardy(Max Rockatansky)/ Charlize Theron(Imperator Furiosa)/ Nicholas Hoult(Nux)/ Josh Helman(Slit)

Yan Kategori: Aksiyon, Gerilim

IMDB: 8,1

Süre:  120 dk

Bütçe:  150,000,000$

Gişe Hasılatı: 375,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Ailesini kaybettikten sonra post-apokaliptik Avustralya’da safi hayatta kalmak için çabalayan Max (Tom Hardy), şiddet ve acımasızlık dolu bu dünyada masum bir gruba yardım etmek mecburiyetinde kalır.

İlk başlarda Max’in motivasyonu kendini koruyabilmektir, ama zaman içinde Max’in içinde yeniden bir yaşam sebebi ve ümit oluşur. Yol Savaşçısı?nda minyatür bir kasabanın masum insanlarını maskeli psikopat Humungus ve deli ordusundan korumak durumunda kalan Max, bu sefer başlarını cesur Imperator Furiosa’nın (Charlize Theron) çektiği bir grup kadını maskeli psikopat Immortan (Hugh Keays-Byrne) ve deli ordusundan korumak mecburiyetinde kalıyor.

12) Galaksinin Koruyucuları (2014)

Endedik Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Paul Rudd(Scot Lang-Ant Man), Michael Douglas(Dr. Hank Pym), Evangeline Lilly(Hope van Dyne), Corey Stoll(YellowJacket), Bobby Cannavale(Paxton), Anthony Mackie(Falcon)

Yan Kategori: Aksiyon, Komedi

IMDB: 7,3

Süre: 117 dk

Bütçe: 130,000,000$

Gişe Hasılatı: 475,000,000$

Ödüller:

Konusu: İnanılmaz derecede küçücük boyutlara girebilecek bir küçülme özelliği olan, bununla birlikte insani güçlerini arttıran bir süper kostüm giyen hırsız Scott Lang, içindeki kahramanı benimseyip, akıl hocası Dr. Hank Pym’ın planını gerçekleştirmesine yardım etmeli ve dünyayı kurtaracak olan soygunu gerçekleştirmelidir.

11) Logan (2017)

Hüzünlü Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Hugh Jackman(Logan / X-24)/ Patrick Stewart(Charles)/ Dafne Keen(Laura)/ Stephen Merchant(Caliban)/ Richard E. Grant(Dr. Rice)

Yan Kategori: Aksiyon, Dram

IMDB: 8,1

Süre:  137 dk

Bütçe:  97,000,000$

Gişe Hasılatı: 620,000,000$

Ödüller:  –

Konusu: Yakın gelecekte, yorgun savaşçı Logan’ın önemsediği tek şey hasta olan Profesör X’i Meksika sınırında gizlemekti. Fakat Logan’ın dünyadan ve kendi efsanesinden saklanma çabası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir Mutant’ın gelişiyle sona erer.

10) Ben Efsaneyim (2007)

Efsane Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Will Smith(Robert Neville)/ Alice Braga(Anna)/ Charlie Tahan(Ethan)/ Willow Smith(Marley Neville)

Yan Kategori: Gerilim, Aksiyon

IMDB: 7,2

Süre:  101 dk

Bütçe:  150,000,000$

Gişe Hasılatı: 585,000,000$

Ödüller:  8 Ödül

Konusu: Benim adım Robert Neville. New York şehrinde hayatta kalan biriyim. Sesimi duyan biri varsa’herhangi biri. Lütfen. Yalnız değilsin?. Robert Neville çok başarılı bir bilim adamıdır, ama o bile tedavi edilemeyen, insan yapımı o korkunç virüsü kontrol altına alamamıştır.

Her nasılsa virüse bağışıklık gösteren Neville, New York şehrinden, hatta belki dünyadan arta kalan yerde, hayatta kalmış tek insandır. Neville üç yıl boyunca inancını yitirmeden her gün telsiz mesajı göndererek, umutsuz bir şekilde, hayatta kalmış başka insanlar bulmaya çalışır.

Ama yalnız değildir. Belki de insanoğlunun son ve en iyi umudu olan Neville’i ayakta tutan tek şey kendine düşen görevi yerine getirme arzusudur: Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini tersine çevirecek bir tedavi bulmak. Ama karşısındakilere karşı sayıca az olduğunu bilmektedir? ve zamanı da hızla tükenmektedir.

9) Ant Man (2015)

Mükemmel Efektli Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular:  Paul Rudd(Scott Lang / Ant-Man)/ Evangeline Lilly(Hope van Dyne)/ Bobby Cannavale(Paxton)/ Corey Stoll(Darren Cross / Yellowjacket)

Yan Kategori: Aksiyon, Macera

IMDB: 7,3

Süre: 117 dk

Bütçe: 130,000,000$

Gişe Hasılatı: 525,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Mesleğine aşık olan ve bu konuda Reed Richards’ı bile aman aman aratmayan biyokimya uzmanı Dr. Hank Pym; altatomik partiiküller üzerinden ilginç bir formül geliştirir.

Fakat Pym’ın geliştiğirdiği ve insanlığın geleceğini tayin edeceğine inandığı bu formül daha önceki testlerin hiçbirinde başarılı olmamıştır. Ayrıca henüz başarılı olabilmiş bir insanlı deneyden de söz edebilmek mümkün değildir.

Pym, cisimlerin boyutlarını değiştirebilen bu formülün denemelerini yapmaya başlar ancak işler pek de umduğu gibi gitmez.  Uygulama sırasında yaşadığı bir kaza sonucu, yeni bir yetenek kazanır. Artık çevresindeki bütün böceklerle iletişim kurabilmekte hatta onları kontrol edebilmektedir.

8) Kara Panter (2018)

En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2018

Oyuncular: Chadwick Boseman(Black Panther)/ Michael B. Jordan(Erik Killmonger)/ Lupita Nyong’o(Nakia)/ Danai Gurira(Okoye) Daniel Kaluuya(W’Kabi)

Yan Kategori: Aksiyon, Macera

IMDB: 7,3

Süre: 134 dk

Bütçe: 200,000,000$

Gişe Hasılatı: 1,350,000,000$

Ödüller: 4 Ödül

Konusu: Kaptan Amerika: İç Savaş’da yaşanan olaylardan sonra Kral T’Challa, teknoloji açısından gelişmiş, Afrika ulusunda geçen Wakanda’ya kral olarak geri döner.

Ama T’Challa, kendi tahtından indirilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. İki güç Wakanda’yı yok etmek için birleşince, Kara Panter olarak tanınan kahraman, CIA ajanı Everett K. Ross ve Dora Milaje (Wakanda özel güçleri) üyeleriyle birleşmeli ve Wakanda’yı bir Dünya Savaşı’na sürüklemeyi durdurmalıdır.

7) Doktor Strange (2016)

Görsel Şölenli Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Benedict Cumberbatch(Dr. Stephen Strange)/ Benedict Wong(Wong)/ Rachel McAdams(Dr. Christine Palmer)/ Chiwetel Ejiofor(Mordo)

Yan Kategori: Aksiyon, Macera

IMDB: 7,5

Süre: 115 dk

Bütçe: 170,000,000$

Gişe Hasılatı: 680,000,000$

Ödüller: 2 Ödül

Konusu: Başarılı cerrah Stephen Vincent Strange, geçirdiği bir trafik kazası sonucunda elindeki sinirler zarar görünce artık mesleğini yapamaz hale gelir. Tüm yaraları iyileştirebilen, Tibet’te yaşamakta olan Ancient One adlı büyücünün varlığını öğrenmesi onun için yeni bir umut olur. Tibet’e giden cerrah sandığından çok daha büyük güçlerle karşılaşacaktır.

Marvel aleminin sevilen süper karakterlerinden biri olan Doctor Strange’in öyküsünü perdeye taşıyan filmde Doktor Strange’i İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırırken filmin yönetmen koltuğunda, ağırlıklı olarak korku-gerilim projelerinin aranan ismi haline gelen Scott Derrickson oturuyor.

6) V For Vendetta (2005)

Akıllara Kazınmış Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Natalie Portman(Every), Hugo Weaving(V), Stephen Rea(Finch), Stephen Fry(Deitrich), John Hurt(Adam Sutler), Tim Pigott-Smith(Creedy)

Yan Kategori: Fantastik, Aksiyon, Gerilim

IMDB: 8,2

Süre: 133 dk

Bütçe: 55,000,000$

Gişe Hasılatı: 125,000,000$

Ödüller: 4 Ödül

Konusu: Geleceğin totaliter İngiltere’sinde geçen ‘V for Vendetta’ sadece ‘V’ olarak bilinen maskeli bir adam tarafından bir ölüm-kalım durumundan kurtarılan yumuşak başlı genç kadın Evey’nin (Natalie Portman) hikayesini anlatıyor.

Son derece karmaşık biri olan V, aynı anda hem eğitimli, gösterişli, şefkatli ve entelektüel, hem de korkuyla sindirilmiş vatandaşlarına egemenliklerini geri vermeye azmetmiş olduğu için sert, intikam peşinde, yalnız, şiddete başvuran ve kan davası güden biridir.

V İngiltere halkını, hükümeti zehirleyen kokuşmuşluk ve acımasızlıktan kurtarmak amacıyla, seçilmiş liderlerinin diktatörlük anlayışını eleştirir ve vatandaşları kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.

5) Marslı (2015)

Olağanüstü Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Matt Damon(Mark Watney)/ Jessica Chastain(Melissa Lewis)/ Kristen Wiig(Annie Montrose)/ Sean Bean(Mitch Henderson)

Yan Kategori: Macera, Dram

IMDB: 8,0

Süre:  144 dk

Bütçe:  110,000,000$

Gişe Hasılatı: 630,000,000$

Ödüller:  37 Ödül

Konusu: Mars’a gönderilen astronotlar şiddetli bir fırtınaya yakalanır. Astronotlardan Mark Watney fırtına sırasında kaybolur, öldüğünü düşünen ekip arkadaşları onu bırakıp Dünya’ya dönerler.

Yabancı bir gezegende tek başına kalan Mark, elindeki yiyecek ve malzemelerle yaşamda kalma savaşı verirken Dünya’ya yaşadığına dair sinyal göndermeye çalışır.

4) Deadpool (2016)

Komik ve Eğlenceli Bilim Kurgu Önerileri

Oyuncular:  Ryan Reynolds(Wade / Deadpool)/ T.J. Miller(Weasel)/ Morena Baccarin(Vanessa)/ Karan Soni (Dopinder)

Yan Kategori: Komedi,  Macera

IMDB: 8,0

Süre: 108 dk

Bütçe: 60,000,000$

Gişe Hasılatı: 785,000,000$

Ödüller: –

Konusu: Eski bir özel kuvvetler görevlisi olan Wade Wilson ordudan ayrıldıktan sonra kendi çöplüğünde, kendi kurallarına göre takılan, kötünün iyisi bir adamdır. Hayatına yeni giren Vanessa ile harika bir uyumu varken bir şeylerin tam da yolunda gittiğni düşünürken, kanser olduğu gerçeğiyle yüz yüze kalır.

Sevdiği kadını bu acılı süreci izlemekten kurtarmak için onu terk eden Wade, kendisine tedavi umudu sunan bir bilimsel projeye katılır. Fakat bu proje sadece bir ‘yan etki’ olarak kansere tedavi olacaktır. Asıl amaç birtakım DNA’ları tetiklemektir. Akla gelmeyecek acılara göğüs geren Wade, her şey sona erdiğinde üstün yetenkelere sahip olur.

Fakat tüm bu özellikleriyle tek bir amacı vardır, Ajax “Francis”ten intikam almak! Hayatından kimi kesitleri de bizlerle paylaşan kahramanın intikam öyküsünde Profesör X’in ekibinden erdemli Colossus ve ergenlik çağındaki Negasonic Teenage Warhead de ona eşlik ediyor.

3) Yıldızlararası (2014)

Ufuk Açıcı Bilim Kurgu Filmi Önerileri

Oyuncular: Matthew McConaughey(Cooper)/ Anne Hathaway(Brand)/ Jessica Chastain(Murph)/ John Lithgow(Donald)    

Yan Kategori: Macera, Dram

IMDB: 8,6

Süre:  169 dk

Bütçe: 165,000,000$

Gişe Hasılatı: 680,000,000$

Ödüller:  1 Oscar, 25 Ödül

Konusu: Film, Kip S. Thorne’nun evrende ‘solucan deliklerinin’ gerçekten mevcut olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak yapılmıştır.

Filmin hikayesi bir grup gözüpek kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, beraber kalabilmek için verdikleri mücadele her bir tanesini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.

2) Avatar (2009)

Görsel Zevkine Doyulamayan Bilim Kurgu Filmleri

Oyuncular: Sam Worthington(Jack Sully), Zoe Saldana(Neytiri), Sigourney Weaver(Dr. Grace Augustine), Stephen Lang(Colonel Miles Quaritch), Michelle Rodriguez(Trudy Chacón), Giovanni Ribisi(Parker Selfridge)

Yan Kategori: Macera, Dram, Aksiyon

IMDB: 7,8

Süre: 162 dk

Bütçe:  237,000,000$

Gişe Hasılatı: 2,785,000,000$

Ödüller: 3 Oscar Toplamda 58 Ödül

Konusu: Bir hırsızlık olayında ikizi olan ağabeyi kaybeden yarı felçli Jake Sully’ye Pandora adındaki uzak bir gezegende abisinin  misyonuna geçmesi teklif edilir. Karşılığında ayaklarını tekrar geri alabileceği söylenen Jake görevi kabul eder ve Pandora’ya doğru yola çıkar.

Bu yerde Na’vi adında giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine özgü bir lisanları, dünya görüşleri ve yaşam biçimleri olan halkın arasına karıştığında doğa ile de bütünleşir.

Askeri bir şirket, söz konusu yeri ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar adında bir program meydana getirmiştir. Bu program insanları kısmen insan kısmen de Na’vi haline çevirerek halkı içeriden etkisiz hale getirmek amaçlı Pandora’ya göndermektedir.

1) Başlangıç (2010)

En İyi 50 Bilim Kurgu Filmi

Oyuncular: Leonardo DiCaprio(Cobb)/ Joseph Gordon-Levitt(Arthur)/ Ellen Page(Ariadne)/ Cillian Murphy(Robert Fischer)/ Tom Hardy(Eames)

Yan Kategori: Macera, Gerilim

IMDB: 8,8

Süre:  148 dk

Bütçe:  160,000,000$

Gişe Hasılatı: 830,000,000$

Ödüller:  4 Oscar 85 Ödül

Konusu: Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır…

Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye mal olmuştur… Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız “başlangıç”ı tamamlayabilirse…

Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’ın görebildiği bir düşmandır…

En İyi Kişilik Testleri & Eğlenceli Diğer Testler İçin Tıklayınız

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

152
11 Paylaşım, 152 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
62
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. IMDB Puanı & En İyi 3 Film İzleme Sitesindeki Verileri (İzlenme Sayısı, Yorum, Puan vb.) Referans Alarak Harmanlamaya Çalıştık. Sizi Memnun Edebildiysek, Ne Mutlu Bize. Teşekkürler…

    1. Değerli Yorumun için Çok Teşekkürler Aynur, Optimumu Bulabilmek İçin Bir İki Hız Denemesi Yapıyoruz. Birkaç Güne İnşallah Eskisinden iyi Olur.

    1. V For Vendetta filminde bir iki sıkıntılı sahnesini saymazsak (filmin bir kaç sahnesinde eş cinselliği övücü sahneleri) gerçekten mükemmel bir film olduğuna bende canı gönülden katılıyorum. Ama her güzelin illaki bir kusuru vardır diyerek bu bir iki sahneye çok takılmadan sadece ana mesaja odaklanarak izlerseniz, Evet gerçekten Harikulade Bir Film Olduğunu anlamakta gecikmiyorsunuz. Yorumunuz ve Öneriniz için Çok Teşekkürler…

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı