Krala Yol Açın: Matrix 4 Geliyor!


137
15 Paylaşım, 137 Beğeni

Milenyum’un başlamasına yakın, Sinema severler Matrix adında bir filmle tanışmıştı. Yaşadığımız bu evrenin makineler tarafından bizi uyutmak için bir simülasyon proğramından ibaret olduğunu, mükemmele yakın bir senaryoyla bize anlatan Film, 2003 yılında peşi sıra vizyona soktuğu serinin 2. ve 3. filmleriyle, Matrix efsanesini noktalamıştı.

Matrix 4

İşte bugünlerde duyunca çok mutlu olduğumuz bir haber aldık. Matrix efsanesine noktayı koyan filmin yapımcıları, koydukları o noktayı virgüle çevirmiş olmalılar ki, Gelmiş Geçmiş En İyi Seri Filmlerden olan Matrix’ i serinin 4. filmiyle, önümüzdeki yıllarda bir kez daha Beyazperde’ye taşımaya hazırlanıyorlar.

Matrix’i Matrix yapan kişilerden biri olan ve kardeşi Lily Wachowski ile birlikte, 3 filmin hem yazarı hem de yönetmeni olan Lana Wachowski, geleneği bozmayarak serinin 4. filminde de hem  yazarlık hem de yönetmen koltuğuna oturacak. Varitey sitesindeki habere göre, Warner Bross yöneticilerinden olan Toby Emmerich, yeni filmin yapımcılığının Warner Bros, dağıtımcılığının ise Village Roadshow tarafından üstlenileceğini belirtmiş.

Yeni Matrix Filmi

Habere baktığımızda, Toby Emmerich serinin yeni filmlerinin, sıradan bir devam filmi şeklinde ilerlemeyeceğini ve devam filminden daha fazlasını sunacağını belirtiyor. Marvel’in açıklamasından sonra yapımcılar arasında bir sinematik evren muhabbeti almış yürümüş olacak ki, Toby’de bir sinematik evrenin olabileceği sinyallerini vermiş. Filmin hem senaristliğini hemde yönetmenliğini üstlenecek olan Lana, şu sıralar harıl harıl yeni bir Matrix Sinematik Evreni için çalışmalarına başlamış olabilir.

“Lana, senaryoyu yazacak yazmasına ama illaki ona bu konuda yardımcı olacak kişiler vardır” dediğinizi duyar gibiyim. İşte tam da burada,  2008 yılında çıkan kitabı, Lazarus Projesi ile ünlenen Aleksandar Hemon, 2004 yılında yayınlanan ve oldukça beğenildiği için  2012 yılında  sinemaya uyarlanan Bulut Atlası kitabının yazarı David Mitchell devreye girecek.

Matrix Sinematik Evreni

Ünlü yönetmen Lana Wachowski, kendisi gibi hem yazar hemde yönetmen olan kardeşi Lily ile yaklaşık 20 yıl önce harika işler yaptıklarına dikkat çekerek, “20 yıl sonra eski arkadaşlarla yeniden çalışacak olmak, gerçekten sevindirici bir haber” dedi.

 Yetkililer tarafından , filmin senaryo çalışmalarına  günümüz tarihi itibariyle başlandığı açıklaması yapıldı ama tam anlamıyla Matrix’in prodüksiyon çalışmalarına önümüzdeki yıl başlanacak lakin filmin çekimleri tamamlandıktan sonra efsane en geç 2023 (Bak bu da 2023 yav 🙂 ) yılında küllerinden yeniden doğarak sinema severlerle vizyonda buluşacak.

Matrix Efsaneleri

Rol aldığı Morpheus karakteriyle adeta bütünleşen  Laurance Fishburne tam net olmasada büyük ihtimalle serinin devam filminde  de rol alması beklenirken, yaşının bir  hayli ilerlemesi nedeniyle, konuyla ilişkili yetkililer tarafından bir açıklama yapılana kadar tam bir netlik olmayacak gibi görünüyor. Filmin hayranları, her ne kadar yeni filmde de Morpheus karakteri için Laurance Fishburne‘ ıgörmek isteseler de, Sağlık her şeyden önemli diyoruz ve kendisine hayatında sağlıklı yıllar diliyoruz.

Filmin senaryoyla ilgili düzenlemelerini ise The Incredible Hulk’tan tanıdığımız Zak Penn’in yapması bekleniyor. Filmin bir diğer yapımcısı ise Michael B Jordan. Black Panter ve Fantastic Four gibi ünlü  filmlerle adını duyuran aktör, bilindiği üzere yakın geçmişte Outliner Society Production adında bir yapım şirketi kurmuştu. Chikago’da çekilmesi planlanan filmin sanat yönetmenliğini ise Hugh Bateurp’un üstlenmesi bekleniyor.

Michael B Jordan

Yeni Filmin konusu, Matrix öncesinde mi yoksa sonrasında mı geçeceği, spinoff şeklinde mi yoksa Seriyi sil baştan mı kuracağı henüz bilinmesede, hatırladığımız kadarıyla Neo’nun kendini feda etmesi sonucu, makineler ile insanoğlu arasında bir barış anlaşması yapılmıştı ve bilirsinizki hiçbir anlaşma ve hele ki muhatabı makineler ise çok üzün sürmez diyoruz ve yeni serilerin buradan devam edeceğini düşünüyoruz.

Keanu Reeves, Matrix’in Devam Filmi İçin Ne dedi?

En İyi Seri Filmler Listesi‘nde 4. sırada bulunan Matrix  için o listede de belirttiğim gibi serinin 1. filmi, her ne kadar sinema sektörü için mükemmel bir kült olsa da devam filmi olan 2. ve 3.filmler, sinema dünyasında beklenen etkiyi gösterememişti. Bunun sebeplerinden o listede bahsettiğim için tekrara düşmemesi açısından yeniden yazmak istemiyorum, ilgilenen agalarımın o bölüme bakmasını rica ediyorum.

John Wick

Keanu Reeves, John Wick serisi ile doğal olarak şu sıralar daha çok anılıyor. Reeves’in en sevdiğim yönlerinden biri ise, kariyerinin zirvesinde olduğu dönemlerde bile parayı umursamamış olmasıdır. Hatta Matrix serisinden kazandığı paranın üçte birine yakınını hayır kurumlarına bağışlamış ve set ekibi arasında paylaştırmıştır (Ki bu paranın en az 30 milyon dolar olduğunu biliyoruz), yani çoğu ünlü gibi kendini ulaşılmaz zirvelerde dolananlardan sananlardan değil. Matrix’i çektiği zamanlarda  Reeves’ın tek şikayeti ise filmdeki dövüş sahneleri için her gün gerçekleştirdiği Kung-Fu antremanları nedeniyle kaslarının çok ağrımasıydı.

Joh Wick için soruları yanıtlamak üzere kameraların karşısına geçen Keanu Reeves, Matrix’le ilgili soru sorulması üzerine “Wachowski kardeşler tekrar yapımcı ve yönetmen koltuğuna oturmalı ve önce onların ellerinden çıkan senaryoyu görmeliyim. Belki garip ama şimdiden neden olmasın? Şartlarım bunlar.” ifadelerini kullandı.

Matrix 4 Geliyor

Neo, Matrix’in olmazsa olmazıdır ve Keanu Reeves’i bir kez daha Matrix filminde göreceğimiz için şahsım adına heyecanlıyım. “Neo Öldü. Nasıl geri dönsün ki? ” diyen arkadaşlarım için Neo’nun öldüğü tamamen net değil ve o sahne tahmin ediyorum ki ‘bugünler hesaplandığı için’ net olarak gösterilmedi. Kaldı ki hatırlarsanız çocuğun kahine sorduğu soru ve aldığı cevapta, serinin devam edeceği ihtimalini daima canlı tutmuştu. 3. filmin sonunda küçük bir kız,  kahine “Onu bir kez daha görebilecek miyiz?” diye sorduğunda, Kahin de “Öyle sanıyorum.” cevabını vermişti. Milyonlarla birlikte tahmin ediyoruz ki, Neo bir kez daha yine yeni ve yeniden Matrix için gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

137
15 Paylaşım, 137 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
74
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Değerli yorumunuz için, teşekkürler evet Matrix 1. filmde yakaladığı sinerjiyi 2 ve 3 te koruyamadı haklısınız. Ama inanıyorum ki serinin yeni filmleri 20 sene öncesine nazaran hem görsellik olarak hemde tad bakımından daha iyi olacak…

    1. Keanu Reeves varsa o iş güzel olur çünkü artık yıl 2000 değil teknoloji gelişti efektler hayar gücü her şey gelişti, umitle bekliyoruz…

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı