Tavsiye Edilen En İyi Korku Filmleri (33+ Adet)


158
11 Paylaşım, 158 Beğeni

Evet saygıdeğer Endedik.com okuyucuları, listemiz genel izleyici kitlesi tarafından beğenilmiş ve akıllarda yer edilmiş olup, Korku ve Gerilim kategorilerindeki filmleri seven izleyici kitlesine hitap etmektedir.

En iyi Gerilim & Korku filmlerinden oluşan listemizin içeriğinde İMDB Puanları, Oyuncu Kadrosu, Konusu, Süresi, Çekildiği Bütçe ve Yaptığı Gişe Hasılatına kadar birçok farklı inceleme yer almaktadır.

Önemli Not!!!: Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Akıllarının bulanmaması ve gelişimlerinin etkilenmemesi için lütfen çocuklarınızla berber izlemeyiniz. Onlar için hazırladığımız, En İyi Animasyon Filmleri Listemizede dilerseniz bir göz atabilirsiniz. Saygılar….

Ayin (2018)

En İyi Korku Filmleri

Oyuncular:  Toni Collette(Annie)/ Milly Shapiro(Charli)/ Gabriel Byrne(Steve)/ Alex Wolff(Peter)/ Ann Dowd(Joan)

İMDB: 7,3

Süre: 127 dk

Bütçe: 10,000,000

Gişe Hasılatı: 79,336,821

Ödüller:

Konusu: Graham ailesinin sert maderşahisi Ellen öldüğünde, kızı Annie ve ailesi atalarının gizemli ve giderek korkunçlaşan sırlarını keşfetmeye başlar. Keşfettikleri karanlıklaştıkça, aile üyeleri kendilerine miras kalmış gibi görünen bu korkunç kaderden kurtulmak için daha fazla mücadele etmek zorunda kalır. Ailevi bir trajediyi uğursuz ve derinden sarsıcı bir şeye dönüştüren olaylar, kalan paramparça mirasın gölgesini taşımaktadır… Ari Aster’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Toni Collette, Gabriel Byrne, Alex Wolff, Milly Shapiro gibi isimler yer alıyor.

Işıklar Sönünce (2016)

Tavsiye Korku Filmleri

Oyuncular: Teresa Palmer(Rebecca)/ Gabriel Bateman(Martin)/ Maria Bello(Sophie)/ Andi Osho(Emma)/ Billy Burke(Paul)

İMDB: 6,3

Süre: 81 dk

Bütçe: 4,900,000

Gişe Hasılatı: 148,000,000

Ödüller:

Konusu: David F. Sandberg’in 2013 yılı imzalı kısa filminden bu kez uzun metraj olarak beyazperdeye uyarladığı film ailesine dadanan bir doğaüstü varlığın gizemini çözmeye çalışan Rebecca’yı temel alıyor. Rebecca küçük kardeşini kurtarabilmek için bu gizemli varlığı yok etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor.

Sessiz tepe (2006)

Harika Korku Filmleri

Oyuncular: Radha Mitchell(Rose Da Silva)/ Sean Bean(Christopher Da Silva)/ Laurie Holden(Cybil Bennett)/Tanya Allen(Anna)

İMDB: 6,5

Süre: 125 dk

Bütçe: 50,000,000

Gişe Hasılatı: 97,000,000

Ödüller:

Konusu: Rose Da Silva’nın gencecik kızı olan Sharon’ın süreklilik gösteren uyur gezerliklileri ve yaşadığı ruhsal sıkıntılara bir türlü çare bulunamamaktadır. En sonunda annesi onu, sadece rüyalarında gördüğünü söylediği Silent Hill’e götürme kararı alır. Devasının orada olduğuna inanmaktadır. Sharon’ın babası bunu istemese de Rose, kızı ile birlikte yola çıkar. Ancak oraya gitmek pek de kolay bir iş değildir. Bölgeye yaklaştıkça tuhaf olaylarla karşı karşıya kalacaklardır. Bir noktada kızını kaybeder ve onun peşine düştüğünde ne tür tehlikeler ve gizemlerle kuşatılmış olduğunun farkında bile değildir.

Cloverfield Yolu no: 10 (2016)

Korku Filmleri Listesi

Oyuncular: John Goodman(Howard)/ Mary Elizabeth Winstead(Michelle)/ John Gallagher Jr.(Emmett)/ Suzanne Cryer(Woman)

İMDB: 7,2

Süre: 103 dk

Bütçe: 15,000,000

Gişe Hasılatı: 110,000,000

Ödüller:

Konusu: Büyük bir trafik kazası geçiren Michelle, gözlerini yeraltında konumlanmış bir sığınakta açar. Yanında ise, dışarıda kimyasal bir saldırı olduğunu ve kesinlikle dışarıya çıkamadaklarını iddia eden iki yabancı adam vardır.

Dan Trachtenberg’in yönettiği ve Josh Campbell, Matthew Stuecken’ın kaleme aldığı filmin kadrosunda Mary Elizabeth Winstead, John Goodman, John Gallagher Jr. yer alıyor. Yapımcılığını gerilim ustası J.J. Abrams’ın üstlendiği gerilimde hayatını kurtardığını iddia eden bir adamın evinde gözlerini açan genç kadının gizem dolu macerasına tanıklık edeceğiz.

Kapan (2017)

Korku Filmleri 2017

Oyuncular: Daniel Kaluuya(Chris Washington)/ Allison Williams(Rose Armitage)/ Bradley Whitford(DeanArmitage)/ Marcus Henderson(Walter)/ Betty Gabriel(Georgina)

İMDB: 7,7

Süre: 104dk

Bütçe: 33,000,000

Gişe Hasılatı: 255,000,000

Ödüller:

Konusu: Chris sıradan bir siyahi gençtir. Sevgilisi Rose ile mutlu bir ilişkisi vardır. Rose bir gün Chris’i ailesinin mülküne davet eder. Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzerine tuz biber olan şey ise başka bir siyahi adamın kendisine iş işten geçmeden gitmesi yönündeki uyarısı olur. Chris bir şeylerin ters gittiğini sezmeye başladığında kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır…

Koleksiyoncu (2009)

Tavsiye Korku Filmleri

Oyuncular: Juan Fernández (The Collector) ,William Prael (Larry Wharton), Diane Ayala Goldner (Gena Wharton), Josh Stewart (Arkin), Michael Reilly Burke (Michael Chase)

İMDB: 6.4

Süre: 90 dk

Bütçe: 6,000,000 $

Gişe Hasılatı: 65,000,000 $

Ödüller:

Konusu: Kumar borcunu ödemek için, tesisatçı olarak çalıştığı evi soymaya karar veren Arkin, evde kimsenin olmadığını sandığı bir akşam eve girer. Fakat malikanede onu kötü bir sürpriz beklemektedir. Arkin soymak için zorla girdiği evde, ev halkını esir almış psikopat bir katille karşı karşıya kalmıştır.

Korku Seansı (2013)

Önerilen Korku Filmleri

Oyuncular: Patrick Wilson(Ed Warren)/ Vera Farmiga(Lorraine Warren)/ Ron Livingston(Roger Perron)/ Lili Taylor(Carolyn Perron)/ Hayley McFarland(Nancy)

İMDB: 7,5

Süre: 112dk

Bütçe: 20,000,000

Gişe Hasılatı: 320,000,000

Ödüller:

Konusu: Son dönem korku sineması klasiklerinden “Saw / Testere” serisinin ilk filmine imzasını atan yönetmen James Wan, “The Conjuring / Korku Seansı” ile izleyiciyi gerilime sürüklemeye devam ediyor. Ed ve Lorraine Warren doğaüstü, paranormal olayları araştıran bir çifttir. Bir gün Perron ailesinden bir telefon alırlar. Ailenin çiftlik evi nedeni bulunmayan karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır; hayatları alt üst olmuştur. Bu vakayı çözebileceklerine inanan Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark edeceklerdir… Perron ailesinin gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan filmde, Roger ve Carloyn Perron rolünde Ron Livingston ve Lili Taylor karşımıza çıkıyor. Çiftin çocuklarıyla birlikte yeni taşındıkları çiftlik evinde bir tuhaflık olduğunu fark etmeleri çok zaman almıyor.

Dehşet Kapanı (2011)

Gerilim Filmi Önerileri

Oyuncular: Kristen Connolly(Dana)/ Chris Hemsworth(Curt)/ Anna Hutchison(Jules)/ Amy Acker(Lin)/ Fran Kranz(Marty)

İMDB: 7,0

Süre: 95 dk

Bütçe: 30,000,000

Gişe Hasılatı: 94,000,000

Ödüller: 1 Ödül

Konusu: Drew Goddard’ın yönettiği ”Dehşet Kapanı” (The Cabin in the Woods) beş arkadaşın ormanda bir kır evine gitmeleriyle yaşanan kötü olaylara ilişkin klasik bir korku filmi gibi başlıyor. Ancak her tarafın kan gölüne dönmesinin ardından gençler geleneksel korku filmi tepkileri vermeye başlayınca, kontrol odasındaki bir grup teknisyen, korkan gençlerin her hareketini takip ediyor, hatta hareketlerine yön veriyor. Film bu aşamadan sonra hayal gücü ve ince mizah harmanından oluşan bir macerada korku filmi geleneklerini alt üst ediyor. Filmin başrollerini Chris Hemsworth, Kristen Connolly, Anna Hutchison, Fran Kranz, Jesse Williams, Richard Jenkins ve Bradley Whitford paylaşıyor.

Diğerleri (2001)

En İyi 5 Gerilim Filmi

Oyuncular: Nicole Kidman(Grace)/ Christopher Eccleston(Charles)/ Fionnula Flanagan(Mills)/ James Bentley(Nicholas)/ Elaine Cassidy(Lydia)

İMDB: 7,6

Süre: 101 dk

Bütçe: 17,000,000

Gişe Hasılatı: 210,000,000

Ödüller: 22 Ödül

Konusu: İkinci Dünya Savaşı sonrası New Jersey… Kocasını savaşta kaybetmiş olan Grace, güneş ışığına hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte büyük bir konakta yaşamaktadır. Perdelerin hep sımsıkı kapalı tutulduğu eve üç kişi uğrar: İhtiyar bir kadın, ihtiyar bir adam, bir de dilsiz genç kız. Evi çekip çevirecek yardımcılar aramakta olan Grace bu kişilere iş verir; onları çocuklarının sağlık durumu konusunda uyarır. Öte yandan, Grace’in kızı Anne, Victor adlı bir çocuğun kendileriyle birlikte evde yaşadığına inanmaktadır. Evin çevresini kaplayan yoğun sis yüzünden kasabayla irtibatları kesildiği sırada Grace, kızının anlattığı hikayelerin doğru olabileceği yolunda kanıtlarla karşılaşır. İşte bu noktada eve yardımcı olarak aldığı insanlardan da şüphelenmeye başlar.

O (2017)

Seri Korku Filmleri

Oyuncular: Bill Skarsgård(Pennywise)/ Jaeden Martell(Bill Denbrough)/
Finn Wolfhard
(Richie Tozier)/ Sophia Lillis(Beverly Marsh)/ Chosen Jacobs(Mike Hanlon)

İMDB: 7,3

Süre: 135 dk

Bütçe: 35,000,000

Gişe Hasılatı: 700,000,000

Ödüller: –

Konusu: Film, Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele alıyor. Bu yedi arkadaş okullarında dışlanan bir gruptur. Ancak en büyük sorunları bu değildir. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği sorunlarla, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına beklemedikleri bir bela daha açılır. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlar. Artık okuldaki sorunları, verecekleri hayatta kalma mücadelesine oranla bir hayli önemsiz kalacaktır.

Rec : Ölüm Çığlığı (2007)

İlginç Korku Filmleri

Oyuncular: Manuela Velasco(Angela)/ Jorge-Yamam Serrano(Polıcıa Joven)/ Ferran Terraza(Manu)/ Vicente Gil(Polıcıa Adulto)/ Pablo Rosso(Pablo)

İMDB: 7,4

Süre: 78 dk

Bütçe: 1,500,000 euro

Gişe Hasılatı:  33,000,000

Ödüller: 16 Ödül

Konusu: TV muhabiri Angela ile kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu alan bir program yaptıkları sırada gelen bir ihbar üzerine, itfaiyeyle beraber ihbarın geldiği eve giderler. Yaşlı bir kadının ev kazası geçirdiğini sandıkları olayın gerçeklerden çok uzak ve dehşet verici boyutlarda olduğunu eve vardıkları zaman öğreneceklerdir. İspanya sineması, korku sinemasına farklı boyutlar getirmeye devam ediyor. Bu anlamda görüntülerini bütünüyle filmdeki kameraman Pablo’nun çekimlerinden izlediğimiz , Jaume Balagueró ve Paco Plaza?nın birlikte yazıp yönettiği, birçok organizasyondan ödüller ayrılmış dikkate değer bir korku/gerilim örneği.

Halka (2002)

Muhteşem Korku filmleri

Oyuncular: Naomi Watts(Rachel)/ Martin Henderson(Noah)/ Brian Cox(Richard Morgan) / David Dorfman(Aidan)/ Lindsay Frost(Ruth)

İMDB: 7,1

Süre: 115 dk

Bütçe: 48,000,000

Gişe Hasılatı: 250,000,000

Ödüller: 10 Ödül

Konusu:  Şehirde bir efsane dolaşmaktadır. Rivayete göre, insanların seyrettiği bir kaset, bu insanların yedi gün sonra ölümüne sebebiyet vermektedir. Denilen odur ki, dört genç, sırf bu kasetleri izledikleri için şüpheli bir biçimde ölmüşlerdir. Rachel yaşanan bu tuhaf olayları bir şekilde aydınlığa kavuşturmaya kararlıdır. Ancak araştırmaları esnasında küçük oğluyla birlikte kaseti izlemek durumunda kalmıştır. Rachel’ın artık bu olayları çözmek için sadece yedi günü vardır.

Sessiz Bir Yer (2018)

Korku Filmi Önerileri 2019

Oyuncular: Emily Blunt(Evelyn Abbott)/ John Krasinski(Lee Abbott)/ Millicent Simmonds(Regan Abblott)/ Cade Woodward(Beau Abblott)

İMDB: 7,5

Süre: 90 dk

Bütçe: 17,000,000

Gişe Hasılatı: 341,000,000

Ödüller: –

Konusu: 2 çocuklu bir aile, izole bir kırsalda sakin bir yaşam sürmektedir. Henüz gelişme çağlarında olan çocuklar da, aileleri de hiçbir şekilde konuşmamakta, işaret diliyle anlaşmaktadır. Fakat bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile tıkırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Fakat günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Durgun sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini hemen çekecek ve aile sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyecektir

Ruhlar Bölgesi (2010)

Değişik Gerilim Filmleri

Oyuncular: Patrick Wilson(Josh Lambert)/ Rose Byrne(Renai Lambert)/ Ty Simpkins(Dalton Lambert) / Lin Shaye(Elise Rainier)

İMDB: 6,8

Süre: 103 dk

Bütçe: 1,500,000

Gişe Hasılatı: 97,000,000

Ödüller: 5 Ödül

Konusu: Astral yolculuk olarak bilinen fenomeni, ürkütücü biçimde gözler önüne seren film, genç çift Josh ve Renai’nin, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşınmasıyla başlıyor.

Evde yaşanan tuhaf olaylar, Renai’ye evin hayaletli olduğunu düşündürür ve genç kadın kocasını taşınmaya zorlar. Bu sırada oğulları Dalton doktorların anlam veremediği bir komaya girer; tüm vücut fonksiyonları yerinde olmasına rağmen uyanamamaktadır.

Aile yeni evlerine taşınmasına rağmen olaylar devam etmektedir; gece gündüz eşyalar yer değiştirmekte, kapılar açılıp kapanmakta ve etrafta tuhaf sesler duyulmaktadır. Josh, bu olanlara inanmasa da karısının ve annesinin eve medyum çağırmasına izin verir. O andan sonra olanlar ise en çok kendisini şaşırtacaktır.

Gir kanıma (2008)

Korku Gerilim Filmleri

Oyuncular: Kåre Hedebrant(Oskar)/ Lina Leandersson(Eli)/ Per Ragnar(Håkan)/ Karin Bergquist(Yvonne)/ Henrik Dahl(Erik)

İMDB: 7,9

Süre: 114 dk

Bütçe: 4,000,000

Gişe Hasılatı: 11,000,000

Ödüller: 62 Ödül

Konusu: Sürekli hor görülen bir ergenin kankası vasıtasıyla hayattan, kaderden ve berbat okul arkadaşlarından hesap sormasının hikayesi “Gir Kanıma”. Son dönem korku sineması örneklerinden klişe kullanmaması ve bir hayli özgün içeriğe sahip olmasıyla öne çıkan “Låt den rätte komma in”, Stockholm’ün varoşlarında annesiyle birlikte yaşayan küçük Oskar’ın tuhaf hikayesini anlatıyor. Kahramanımız Oskar, sık sık da şehir dışında yaşayan babasını ziyarete gitmektedir. Arkadaşları tarafından çoğu zaman aşağılanan ve sürekli alay edilen bir çocuk olan Oskar öc alacağı günlerin hayalleriyle yaşamaktadır. Bir gece soluk benizli bir kızla tanışan Oskar, Eli adındaki bu “değişik” kızla çok yakın arkadaş olur. Birlikte güzel zaman geçirseler de Eli’ın bir sırrı vardır. Bir vampir olan Eli, Oskar’la arasındaki arkadaşlığa bunu yansıtmasa da zamanla ikilinin başına büyük dertler açılır.

28 gün sonra (2002)

Muhteşem Gerilim Filmleri

Oyuncular: Cillian Murphy(Jim)/ Naomie Harris(Selena)/ Christopher Dunne(Jim’s Father)/ David Schneider (Scientist)/ Brendan Gleeson(Frank)

İMDB: 7,6

Süre: 113 dk

Bütçe: 8,000,000

Gişe Hasılatı: 86,000,000

Ödüller: 11 Ödül

Konusu: Ölümcül bir virüs, İngiltere’yi tehdit altına almıştır. Bir araştırma laboratuarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılan bu virüse yakalanan insanlar zor durumdadırlar. Bu işle mücadele eden kişiler sadece virüsü yok etmek değil, hastalığa yakalananlarla da büyük sorun yaşamaktadırlar. Çare olarak askerler tarafından yönetilen sığınağa taşındıklarında çok başka sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Yetimhane (2007)

İlginç Gerilim Filmleri

Oyuncular: Belén Rueda(Laura)/ Fernando Cayo(Carlos)/ Roger Príncep(Simón)/ Montserrat Carulla(Benigna)/ Mabel Rivera(Pilar)

İMDB: 7,4

Süre: 105 dk

Bütçe: 3,400,000 euro

Gişe Hasılatı: 78,000,000

Ödüller: 33 Ödül

Konusu: Fantazmatik unsurlar, dramatik bir yapı ve korku elementleri birleşirse ne olur? Ortaya Yetimhane filmi çıkar. İşte yönetmen Juan Antonio Bayona’nın 2008’de vizyona soktuğu bu Meksika – İspanya ortak yapımı filmde öksüz ve yetimlerin korku dolu hayatları işleniyor. The Orphanage (Yetimhane), yaşamın kırılganlığı, kaybedilmişlerin ıstırabı ve bir annenin sonsuz sevgisi üzerine kurulmuş bir dram. Laura, çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiştir. Yetimhanenin çalışanları ve Laura’nın birlikte büyüdüğü arkadaşları ona her zaman ilgi ve şefkat göstermişler, sevgilerini asla esirgememişlerdir. Şimdi, 30 yıl sonra, Laura, kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la çok güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri dönmüştür. Hayali, uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettikten sonra engelli ve hasta çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmektir.

İşkence Odası (2008)

Güzel Korku Filmleri Önerileri

Oyuncular: Morjana Alaoui(Anna)/ Mylène Jampanoï(Lucie)/ Catherine Bégin(Mademoiselle)/ Robert Toupin(Le père)

İMDB: 7,1

Süre: 99 dk

Bütçe: 6,500,000

Gişe Hasılatı:  –

Ödüller: 5 Ödül

Konusu: Kısa bir süre önce ortadan kaybolan Lucie bir gün tekrar ortaya çıkıverir. Henüz 10 yaşında olan kızcağızın vücudunda işkence izleri bulunur ancak herhangi bir cinsel saldırıya ilişkin bulgu yoktur. 1970’li yılların Fransa’sında bu durum merak ve korkuyla karşılanmıştır. Kimse küçük kızın neden ve nasıl kaçırıldığını anlayamaz. Çünkü küçük kız konuşmayı unutmuş ve bilinci yarı kapalı bir haldedir. Hastanede Anna adında bir kızla arkadaşlığı biraz iyi gelse de zamanla olay unutulur gibi olur. Ancak aradan geçen 15 koca yıl sonra ilginç bir gelişme yaşanır. Sıradan bir ailenin kapısı çalar. Evin babası kapıyı açar ve elinde av tüfeğiyle bekleyen Lucie’yi karşısında bulur. İşkencecisini bulduğuna ikna olan Lucie tetiği çeker.

Paranormal Activity (2007)

En İyi Korku Filmleri

Oyuncular: Katie Featherston(Katie)/ Micah Sloat(Micah)/ Mark Fredrichs(Psychic)/ Ashley Palmer(Diane)

İMDB: 6,3

Süre: 86 dk

Bütçe: 15,000,000

Gişe Hasılatı: 193,000,000

Ödüller: 3 Ödül

Konusu: Paranormal Activity, insanoğlunun bilinçaltındaki en ilkel korkularını gıdıklayarak başarıya ulaşan, zeki film serilerinden. Film, çok düşük bütçelerle, sadece insanın endişe ve hayalet ve bilinmeyen korkusuna dayalı kurgusuyla bir hayli ses getirdi dünya ölçeğinde. Micah ve kız arkadaşı Katie San Diego’nun sessiz, sakin ve ıssız yerleşim yerlerinden birine tanışırlar. Başlarda her şey yolunda gibi görünüyordur. Ancak Katie’nin bir sorunu vardır. Genç kız küçük yaşlarından bu yana uhrevi bir mahluk tarafından takip edildiğini hissetmektedir ve bu varlık bu yeni evde de takiptedir! Olayın ardındaki gizemi çözmeye karar veren Micah, yatak odalarına bir el kamerası düzeneği kurarak bu ecinniyi alt edebileceğini düşünür. Böylece olağandışı bir olay meydana geldiğinde, bir peri, cin ya da hortlak evlerine davetsiz misafirliğe kalkıştığında tüm ayrıntısıyla kayıt altına alabileceklerdir. Başlarda ayak sesleri gibi basit seslerin duyulmasıyla başlayan bu olaylar silsilesi, zamanla şiddetini artırarak genç çifti korku dolu anlara sürükleyecektir. Sinema tarihinin en ilginç ve en ürkütücü filmlerinden biri olan ‘Paranormal Activity’ günümüzde sıkça rastladığımız ‘buluntu film’ konseptinin önderliğini yapan, hem sinema seyircisi hem de sinema profesyonellerini hayrete düşüren bir filmdi. Son derece gerçekçi bir atmosferle ustalıkla kotarılan yapıt, oldukça cüzi bir bütçeyle çekilmiş olmasıyla da ayrı bir takdiri hak edip iyi sinema yapmak için devasa bütçelere ihtiyaç olmadığını kanıtlıyor.

Şeytanı gördüm (2010)

Uzun Korku Filmleri

Oyuncular: Byung-Hun Lee(Kim Soo-hyeon)/ Min-sik Choi(Jang Kyung-chul)/ In-seo Kim(Se-jung)

İMDB: 7,8

Süre: 142 dk

Bütçe: –

Gişe Hasılatı: 13,000,000 $

Ödüller: 15 Ödül

Konusu: Kyung-chul sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katildir. O kadar vahşi ve acımasızdır kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürebilir ve bu haliyle polis için daha da zor, bir sonraki adımı tahmin edilemez bir hedef haline gelmiştir. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir.

Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hoon ise vahşi biçimde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının hunharca öldürülmesi Dae-hoon’u tek başına bu vahşi seri katile karşı harekete geçirecektir… Canavarı engellemek için kendisi bir canavara dönüşmeye hazırdır.

Cehenneme Bir Adım (2005)

En İyi Gerilim Filmleri

Oyuncular: Shauna Macdonald(Sarah)/ Natalie Mendoza(Juno)/ Alex Reid(Beth)/ MyAnna Buring(Sam)/ Saskia Mulder(Rebecca)

İMDB: 7,2

Süre: 99 dk

Bütçe: 6,000,000 $

Gişe Hasılatı: 106,000,000$

Ödüller:  8 Ödül

Konusu: Altı kız arkadaş mağara inişi yapacakları korkusuz bir tatil için bir araya gelmişlerdir. Beklenmedik bir kayanın düşüşü girdikleri mağarada çıkış yollarını kapatır. Labirenti andıran tünellerde çıkış yolunu ararlarken, kendilerini bir anda karanlıkta yaşamaya adapte olmuş aç ve saldırgan yaratıkların avı olarak bulurlar. Diğerleri hayatta kalmak için savaşırken, Sarah (Macdonald), yakın zamanda ailesinin ölümü ile girdiği yalnızlık sendromundan henüz kurtulamamıştır. Arkadaşlar arasındaki eski sırlar ortaya döküldükçe, birbirlerine sırtlarını dönmeye başlarlar. İhanete uğramış ve çaresiz bir durumdayken Sarah, hayatta kalmak için tek yapmaları gerekenin en az yaratıklar kadar vahşi olmak olduğunu anlar.

Zombi Ekspresi (2016)

Zombili Korku Filmleri

Oyuncular: Yoo Gong(Seok-woo)/ Yu-mi Jung(Seong-kyeong)/ Dong-seok Ma(Sang-hwa)/ Eui-sung Kim(Yon-suk)

İMDB: 7,5

Süre: 118 dk

Bütçe: 3,000,000 $

Gişe Hasılatı: 32,000,000 $

Ödüller: 9 Ödül

Konusu:  Sok-woo ve kızı Soo-ahn, kendilerini Seul’den Busan’a götürecek hızlı bir trene binerler. Fakat yolculukları esnasında tren çoğu çalışanı ve yolcuyu öldüren zombilerin istilasına uğrar. Busan’a doğru hızla ilerleyen bu trende yolcular, zombilere karşı hayatlarına pahasına savaşmak mecburiyetindedir.

Testere (2004)

Kemikleşmiş Korku Filmleri

Oyuncular: Cary Elwes(Dr. Lawrence Gordon)/ Leigh Whannell(Adam Faulkner-Stanheight)/ Danny Glover(Detective David Tapp)/ Ken Leung(Detective Steven Sing)/ Dina Meyer(Kerry)

İMDB: 7,6

Süre: 103 dk

Bütçe: 1,200,000

Gişe Hasılatı: 104,000,000

Ödüller: 5 Ödül

Konusu: Whannell ve Elwes, birbirini tanımayan iki adamdır. Bir gün kendilerini pis bir banyonun duvarına zincirlenmiş olarak bulurlar. İkisi de bu berbat yere nasıl geldiklerini ve kendilerini nasıl bir bela beklediğini bilmemektedir.Ancak yerde yatan ve kafasının bir kısmı kopmuş adam, onlara niçin burada oldukları hakkında bir ipucu olabilir. Sonunda manyak bir adamın son kurbanları olduklarını anlayacaklardır.

Ritüel (2019)

Son Korku Filmleri

Oyuncular: Florence Pugh(Dani)/ Jack Reynor(Christian)/ Vilhelm Blomgren(Pelle)/ Ellora Torchia(Connie)/ Will Poulter(Mark)

İMDB: 7,2

Süre: 147 dk

Bütçe: 10,000,000

Gişe Hasılatı: 41,000,000

Ödüller: –

Konusu: Ritüel, genç bir kadının ve onun erkek arkadaşının İsveç’te yerel bir pagan kültürünün avı haline gelene kadar geçirdikleri yolculuğu anlatıyor. Geleneksel Midsommar festivaline katılmak isteyen Dani ve Christian, üniversiteden arkadaşları ile birlikte İsveç’e doğru yola koyulur. İlişkilerinin üzerinde kara bulutlar dolaşan çift, İsveç’in köyünde gerçekleştirecekleri bu tatili ilişkilerini kurtarmak için son şans olarak görür. Çılgın tatillerini geçirecekleri mekanı gören gençler, yemyeşil cennete benzeyen mekanı fazlasıyla sever. Ancak bir süre sonra yerel kutlamaların ve pagan ritüellerinin yapıldığı bu yerin pek de düşündükleri kadar masum olmadığını anlarlar. 90 yılda bir düzenlenen gizli bir ayine katılan gençler, kendilerini korku labirentinin içinde bulur.

Kara büyü (2009)

En İyi Korku Filmleri Listesi

Oyuncular: Alison Lohman(Christine Brown)/ Justin Long(Clay Dalton)/ Ruth Livier(Farm Worker’s Wife)/ Lorna Raver(Mrs. Ganush)

İMDB: 6,5

Süre: 99 dk

Bütçe: 30,000,000

Gişe Hasılatı: 91,000,000

Ödüller: 4 Ödül

Konusu: Christine Brown (Alison Lohman), Los Angeles’ta yaşayan bir ev kredisi uzmanıdır. Mesleğinde hırslı ve tutkuludur. Clay Dalton (Justin Long) adında yakışıklı bir erkek arkadaşı vardır. Hayatında herşey tam istediği gibidir. Ta ki, esrarengiz görünümlü Bayan Ganush’un (Lorna Raver) aldığı konut kredisinin vadesinin uzatılması talebiyle bankaya gelişine kadar… Christine bu noktada kararsız kalır. İçgüdülerinin sesini dinleyip yaşlı kadına istediği süreyi vermeli midir? Yoksa patronu Bay Jacks’ı (David Paymer) etkilemek için süre uzatma talebini reddetmeli midir? İkincisini seçerse ikramiyesini alacaktır. Christine ikincisini seçer; borcuna karşılık evden tahliye edilmesi için gerekli talimatı vererek Bayan Ganush’u zor durumda bırakır. İntikam hırsına kapılan yaşlı kadın Christine’ye Lamia adıyla bilinen çok güçlü bir büyü yapar. Artık Christine’in hayatı cehenneme dönüşmüştür. Şeytani güçlerin saldırıları ve karamsar erkek arkadaşı tarafından yanlış anlaşılması üzerine ruhunu ebedi lanetten kurtarmak amacıyla Rham Jas (Dileep Rao) adlı bir kahinin yardımına başvurur. Hayatı kabusa dönen Christine’in normal hayatına dönmesi için kahin büyüyü tersine çevirecek çılgınca bir süreç başlatır. Şeytani güçler giderek yaklaştıkça Christine karar vermek zorunda kalır, lanetten kurtulmak için ne kadar ileri gidecektir

İçinde Yaşadığım Deri (2011)

Tuhaf Gerilim Filmleri

Oyuncular: Antonio Banderas(Robert Ledgard)/ Elena Anaya(Vera Cruz)/ Jan Cornet(Vicente)/ Marisa Paredes(Marilia)

İMDB: 7,6

Süre: 120 dk

Bütçe: 10,000,000 euro

Gişe Hasılatı: 31,000,000

Ödüller: 21 Ödül

Konusu: Bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr Robert Ledgard (Antonio Banderas) on iki yıl boyunca evindeki laboratuvarında çalışmaya devam eder ve domuz-insan kanı karışımıyla elde ettiği bir deri üretir. Eşinin yanmış vücudunu görmesi üzerine intihar etmesi ve küçük kızlarının da buna şahit olmasından sonra büyük depresyon geçiren aile iyice hassaslaşmıştır. Küçük kız büyüdüğünde de psikolojisini bozan bir olay yaşayacak, bu olayın üzerine Dr Ledgard, yaptığı deneyleri büyüterek neredeyse DR Frankenstein haline gelecektir

Ölülerin şafağı (2004)

En İyi Gerilim Fİlmleri Listesi

Oyuncular: Ving Rhames(Kenneth)/ Sarah Polley(Ana)/ Jake Weber(Michael)/ Mekhi Phifer(Andre)/ Ty Burrell(Steve)

İMDB: 7,3

Süre: 101 dk

Bütçe: 26,000,000$

Gişe Hasılatı: 102,000,000$

Ödüller: 5 Ödül

Konusu: Bir devam filmi olan Ölülerin Şafağı kaldığı yerden aynı heyecan ile devam ediyor. Özel polis Peter ve Roger, et yiyen zombiler tarafından ele geçirilen bir apartmanı temizledikten sonra yakındaki bir televizyon istasyonuna sığınırlar. Burada tanıştıkları iki televizyoncuyu da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar.

Erzak almak üzere kısa bir süre için uğradıkları alışveriş merkezinde hesapladıklarından daha fazla kalmaları gerekecektir, çünkü anlaşılmayan bir nedenle tüm zombiler bu binaya girmeye çalışmaktadır. Zombiler aracılığı ile tüketim toplumu eleştriliyor.

Parçalanmış (2016)

En İyi Gerilim Filmleri 2018

Oyuncular: James McAvoy(Dennis)/ Anya Taylor-Joy(Casey Cooke)/ Haley Lu Richardson(Claire Benoit)/ Betty Buckley(Dr. Karen Fletcher)/ Jessica Sula(Marcia)

İMDB: 7,3

Süre: 117 dk

Bütçe: 9,000,000

Gişe Hasılatı: 278,000,000

Ödüller: –

Konusu: Kevin (James McAvoy) kişilik bozukluğundan mustarip birisidir. Farklı yaşlarda ve cinsiyetlerde 23’e yakın kişiliği bedeninde barındırmaktadır. Güpegündüz üç genç kızı kaçırır ve yer altında bir sığınağa kapatır. Kızlar zamanla Kevin’ın değişik sürprizleriyle ve farklı kişilikleriyle tanışırlar. Ama Kevin’ın büründüğü bu farklı kişilikler, bedeninin de giderek değişmesine neden olur. üç kız, kurtulmak için zekice bir plan yapmak mecburiyetindedir.

Nefesini Tut (2016)

IMDB 7 Üstü Korku Filmleri

Oyuncular: Stephen Lang(The Blind Man)/ Jane Levy(Rocky)/ Dylan Minnette(Alex)/ Emma Bercovici(Diddy)/ Daniel Zovatto(Money)

İMDB: 7,1

Süre: 88 dk

Bütçe: 9,900,000

Gişe Hasılatı: 157,000,000

Ödüller: –

Konusu: Nefesini Tut kör bir adamın evine girip hırsızlık yaparak yakalanmadan kurtulabileceklerini düşünen bir grup genci temel alıyor. İstismarcı annesinden kurtulup, kız kardeşini her ikisi için de sonu yokmuş gibi görünen bu hayattan kurtartamaya kararlı Rocky, arkadaşları Alex ile Money’nin planları oldukça basittir, kör bir adamın evinde kilitli tuttuğu odaya girmek, onun engelli oluşundan yararlanarak da evini soymak. Ancak işler tam olarak planlandığı gibi gitmez. Zira hafife aldıkları ev sahibi aslında oldukça tehlikeli bir adamdır. Planda yanıldıklarını anladıklarında kusursuz bir suç yerine ölümcül bir hata işlediklerini görürler.

Çiğ (2016)

En İyi 30 Korku Filmi

Oyuncular: Garance Marillier(Justine)/ Ella Rumpf(Alexia)/ Rabah Nait Oufella(Adrien)

İMDB: 7,0

Süre: 99 dk

Bütçe: 3,500,000 euro

Gişe Hasılatı: 3,000,000

Ödüller: 10 Ödül

Konusu: Justine?in tüm ailesi baytarlıkla uğraşmaktadır ve hepsi vejetaryendir. Kendisi de 16 yaşında umut vaat eden parlak bir talebedir. Veterinerlik okuluna başladığında merhametsiz ve aşırı çekici bir dünyayla tanışır. İlk bir kaç hafta içinde aile prensiplerinden sapmak zorunda kalır ve çaresizce çiğ etin tadına bakar. Justine yakında davranışlarının beklenmedik ve berbat sonuçlarıyla yüzleşecektir ve gerçek benliği ortaya çıkacaktır.

Otopsi (2016)

En İyi 5 Korku Filmi

Oyuncular: Brian Cox(Tommy)/ Emile Hirsch(Austin)/ Ophelia Lovibond(Emma)

İMDB: 6,8

Süre: 86 dk

Bütçe: 10,000

Gişe Hasılatı: 6,000,000

Ödüller: 4 Ödül

Konusu: Baba Tommy ve oğul Austin birlikte çalışan adlî tıp memurlarıdır. Austin annesinin ölümünden sonra babasını yalnız bırakmamaya gayret etse de yavaş yavaş kendi hayatını kurabilmek adına kız arkadaşıyla birlikte şehir değiştirmeyi planlamaktadır. Bunu babasına söyleyeceği akşam evlerinin bodrum katında yer alan morglarına bir ceset getirilir.

Görünürde hiçbir ölümcül yarası olmayan genç kadın cesedi hakkında bütün bilgiler belirsizdir. Baba-oğul cesedi inceledikçe tutarsız ipuçları bulmaya başlarlar. Ancak bilmedikleri şey, cesedin sıradan bir cinayet kurbanı olmadığıdır. İkili cesedi inceledikçe işler daha da gizemli ve tehlikeli bir hal almaya başlayacaktır.

Peşimdeki Şeytan (2014)

Güzel Korku Filmleri

Oyuncular: Maika Monroe(Jay Height)/ Keir Gilchrist(Paul)/ Olivia Luccardi(Yara)/ Bailey Spry(Annie)/ Lili Sepe(Kelly Height)

İMDB: 6,8

Süre: 100 dk

Bütçe: 1,000,000$

Gişe Hasılatı: 22,000,000$

Ödüller: 6 Ödül

Konusu: Jay, yaşıtları gibi günlerini yakın arkadaşları ve ailesiyle geçirirken hoşlandığı kişiyle şehir dışındaki bir harabeye gider ve sonrasında kendini baygın vaziyette bulur.

Jay’in alelade hayatı bu an itibarıyla deneyimlemeye başladığı garip sanrılarla kabusa dönüşür. Peşinde birileri ya da bir şeyler tarafından izlendiğine emindir ve arkadaşlarıyla bir araya gelip kendini izleyen ürkütücü şeyden kurtulmanın bir yönetimini bulmak mecburiyetindedir.

Cadı (2015)

En İyi 10 Korku Filmi

Oyuncular: Anya Taylor-Joy(Thomasin)/ Ralph Ineson(William)/ Kate Dickie(Katherine)/ Julian Richings(Governor)/ Harvey Scrimshaw(Caleb)

İMDB: 6,8

Süre: 92 dk

Bütçe: 4,000,000$

Gişe Hasılatı: 40,000,000$

Ödüller: 5 Ödül

Konusu:Prömiyerini yaptığı Sundance?in ?en ürkütücü filmi? şeklinde tanımlanan The Witch, insanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden, New England?daki cadı avlarından esinleniyor. Tiyatro ve film yönetmeni, senarist Robert Eggers?in büyük başarı kazanan bu ilk uzun metrajlı film 1630 senesinde geçiyor.

Hıristiyan inançlarına sıkı sıkıya bağlı William ve Katherine, beş çocuğuyla beraber, geçit vermez bir ormanın yamacında yaşamlarını sürdürmektedir. Yeni doğan oğulları sırra kadem basıp bir de ekinleri solunca, aile batıl inançlar ile kendi korku ve kaygılarının esiri olur. Birbirlerini suçlamaya başladıklarında en derin korkularının da ötesinde bir kötülüğün hedefi olacaklardır.

1408 (2007)

En İyi 10 Gerilim Filmi

Oyuncular: Samuel L. Jackson(Gerald Olin)/ John Cusack(Mike Enslin)/ Mary McCormack(Lily)/ Tony Shalhoub(Sam Farrell)/ Jasmine Jessica Anthony(Katie)

İMDB: 6,8

Süre: 104 dk

Bütçe: 25,000,000

Gişe Hasılatı: 132,000,000

Ödüller: 2 Ödül

Konusu: Mike Enslin buranın ve şimdinin dışında hiçbir gerçeklik olmadığını ispatlamaya çalışan bir adam. Başka bir hayat yok…. Tanrı yok… İkinci şanslar yok… Yoksa var mı? Korku ustası Stephen King’in tüyler ürpertici kısa filminden uyarlanmıştır.

Ünlü korku romanı yazarı Mike Enslin (John Cusack) sadece kendi gözleriyle gördüğü şeylere inanır. Uyduruk perili evler ve mezarlıklarda geçen doğan üstü olayları kötüleyen bir dizi çok satan kitap yazdıktan sonra Enslin’in hayaletlerden uzak ve yalnız geceleri, yeni projesi için gittiği kötülüğüyle ün salmış Dolphin Otel’in 1408 numaralı odasında kalmaya başladığında değişmeye başlar.

Otel müdürünün (Samuel L. Jackson) uyarılarına karşı koyan yazar, perili olduğu söylenen bu odada yıllardan beri kalan ilk kişidir. Yeni bir liste başı kitabın eli kulağındadır, ama birçok diğer Stephen King kahramanı gibi, öncelikle yaşayabilmek için şeytanlarıyla yüzleşmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

158
11 Paylaşım, 158 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
53
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
1
Bu Ne Uleyynn!

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı