Dünyanın Muhteşem Güzellikteki Kaleleri -1


85
10 Paylaşım, 85 Beğeni

Geçmiş asırlada hemen hemen hepsi, savaşlarda kullanılmak üzere inşa edilseler de günümüzde çoğusu müze olarak kullanılmakta. Evet saygıdeğer ağalar, işte huzurlarınızda 2 ya da 3 seri olması planlanan yazı dizimizin 1. serisi: Dünyanın En Güzel Kaleleri…

10) Hohenwerfen Kalesi -Avusturya

En Güzel Kaleler

Kaynak: Tatiana Dyuvbanova /  shutterstock

Listemizdeki belkide en güzel kalelerden biride hiç şüphesiz  Avusturya’daki Hohenwerfen Kalesidir. Berchtesgaden Alpleri ve bitişik Tennen Dağları ile çevrili olan bu ortaçağ kaya kalesi, Salzburg’un yaklaşık 25 mil güneyinde yer almaktadır.

Sur, 11. yüzyılın sonlarında, 500 metre yüksekliğindeki bir kayanın üzerine stratejik bir siper görevi görmesi için inşa edilmiştir. Yıllar geçtikçe sadece Salzburg yöneticileri için askeri bir üs değil, aynı zamanda bir ikamet ve avlanma yeri olarak da hizmet etmeye devam etti.

Daha sonra kale, devlet hapishanesi olarak kullanılmasından dolayı ürkütücü bir ün de kazanmıştır.

Günümüzde bu kale, tarihi ve engin silah koleksiyonunu gösteren bir müze olarak hizmet vermektedir. İlginç bir ek olarak, kartallar, şahinler ve akbabalar dahil olmak üzere çeşitli yırtıcı kuşların kullanıldığı uçuş gösterileri sunan Falconry Merkezi de var.

9) Trakai Adası Kalesi -Litvanya

Muhteşem Kaleler

Resim Kaynağı: Kanuman /  shutterstock

Polonya’daki Malbork Kalesi’ne benzeyen bir mimariye sahip, Litvanya’daki Trakai Adası Kalesi, Doğu Avrupa’da bir başka eşsiz, büyük tuğla kalelerinden biridir. Galv Lake gölünde bulunan kale inşaatı 14. yüzyılın sonlarında başlamış ve 15. yüzyılın ilk on yılında bitmiştir.

Trakai, Litvanya Büyük Dükalığı’nın ana merkezlerinden biri olması sebebiyle, büyük bir stratejik öneme sahipti. Ancak Litvanya Büyük Dükalığı’nın, Litvanya-Polonya ordusu tarafından yenildiği Grunwald Savaşı’ndan hemen sonra askeri önemini yitirmiştir.

17. yüzyılda ağır hasar görmesinden ve en sonunda hiçliğe terk edilmeden önce, aynı zamanda bir hapishane görevi de görmekteydi.

Kale, 1960’larda orijinal haline bağlı kalınarak yeniden restorasyon/inşa edildi.

8) Bran Şatosu -Romanya

Dünyanın En Güzel Şatoları

Kaynak: Cristian Balate / kepenk

Ortaçağ kaleleri hakkında konuşurken, Romanya’dakilerden de bahsetmek şarttır. Çoğu insan hemen Drakula ve Transilvanya’yı düşünecek. Birçoğu, Orta Romanya’daki Bran Şatosu’nu doğrudan Bram Stoker’ın karakteriyle ilişkilendirdiğini düşünüyor, ancak bununla ilgili doğrudan bir bağlantı yok.

Bran Şatosu, 13. yüzyılın başlarına dayanan eski bir Teutonic Şövalyelerinin kalesi görünmekte, ancak şato ilk olarak 1377’ye kadar uzanan belgelerde ortaya çıkmıştır.

Kale deniz seviyesinden yaklaşık 2500 metre yüksekte ve çevresindeki ağaçlar arasında gizemli bir yapıya bürünmüş. Pitoresk Bran köyüne bakmakta ve birkaç kulesi de görüntüsüne oldukça gizemli bir hava katmaktadır.

Günümüzde turistler kaleyi ziyaret edebilir ve ilginç bir şekilde yeraltı geçitleriyle birbirine bağlanan 60 ahşap odaya açılan dar merdivenlerden geçebilir.

7) Vianden Kalesi -Luksemburg

Dünyanın En Muhteşem Kaleleri

Kaynak: Pigprox / shutterstock

Fransa, Almanya ve Belçika arasında bulunan küçük Avrupa ülkesi Lüksemburg’da, Ren – Vianden Kalesi’nin batısında en büyük müstahkem kalelerden biri bulunmaktadır.

Kökenleri 10. yüzyıla kadar uzanmasına rağmen, kale 11. ve 14. yüzyıllar arasında üç yüzyıl boyunca düzenli olarak inşa edilerek tamamlanmıştır. Vianden Kalesi, daha sonra Gotik ilaveleri olmasına rağmen, yarı dairesel kemerli Romanesk tarzın bir örneğidir.

Diğer birçok ortaçağ kalesi gibi, Vianden Kalesi de Vianden kasabasına bakan bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

15. yüzyılın başlarına kadar Fransa Kraliyet Ailesi ve Alman imparatorluk mahkemesiyle yakın bağlantıları olan Vianden’in önde gelenlerinin merkezi olmuştur.

6) Château Du Haut -Kœnigsbourg

Büyüleyici Tarihi Kaleler

Kaynak: Leonid Andronov / kepenk

Vosges dağlarının üst kısımlarına tünemiş Alsas düzlüğünde Kara Orman’a bakan bu eşsiz manzara ve heybete sahip kale, Château du Haut‘tur. Dağlarda inşa edilen bu kalenin bulunabilen ilk kayıtları, geçmişinin 1147’ye kadar uzandığını göstermektedir.

Bu ortaçağ kalesi, bir kale için gerekli tüm özelliklere ve gerektiğinde gözlem ve geri dönüş için ihtiyaç duyulan en iyi stratejik konumlardan birine sahiptir.

Zemin katta, yaşam alanı ve koruma alanı ile büyük bir alana sahiptir. Birinci katta daha fazla yaşam alanı vardır ve ikinci katta da güzel odalar bulunmaktadır.

Kale, Fransa ve Almanya’nın bu bölgesinde yaygın olarak bulunan pembe kumtaşından inşa edilmiştir.

5) Corvin Kalesi -Romanya

Dünyaca Ünlü Şatolar

Resim Kaynak: Balate Dorin / kepenk

Çoğu insan Transilvanya adını duyduklarında Drakula’yı düşünürken, Romanya’da bu tarz kaleleriyle ünlüdür. Bran Şatosu’ndan zaten bahsettik ve bu liste Corvin Şatosu’ndan da bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz.

Kale, Orta Çağın sonuna doğru inşa edilmiş ve Gotik-Rönesans tarzında tasarlanmıştır. Corvin Kalesi aslında Avrupa’nın en büyük kalelerinden biridir.

Kale, yüksek kuleler, burçlar, bir iç avlu, çeşitli renklerde çatılar ve taş oymalar ile süslenmiş pencereler ve balkon sıraları ile büyük ve etkileyici bir yapıya sahiptir. Buzdugan Kulesi savunma amaçlı inşa edilmiştir. Dış kısmı çeşitli geometrik araç gereçlerle yeniden dekore edilmiştir.

Kale, Transylvania’nın voyvodası olduğuna inanılan Iancu de Hunedoara‘nın evi olduğu zamanlardan 14. yüzyılın ortalarına kadar vazgeçilemez bir kale olarak kullanılmaya devam etmiştir.

4) Edinburh Kalesi -İskoçya

Dünyaca Ünlü Kaleler

Resim Kaynak: Michal 11 / shutterstock

Bir diğer eşsiz İskoç Mimarisine örnek ise Edinburgh Kalesi’dir. Castle Rock’ın tepesine inşa edilen bu kale, İskoçya’nın başkenti manzaralıdır. Şaşırtıcı olmayan, ortaçağ kalelerinin çoğunluğunun stratejik yerleri olduğunu düşünürsek; Anahtar kelimeler, düşmanı görebilmek ve ulaşılması güç olmaktı.

Dramatik bir tarih, İngiltere ile İskoçya arasındaki gerilimler nedeniyle Edinburgh Kalesi’nden beklentileri boşa çıkarmadı. Birinci ve İkinci İskoç Bağımsızlık Savaşları sırasında, kalenin mülkiyeti İskoçlarla İngilizler arasında birkaç kez el değiştirmiştir.

Geçmişten günümüze kadar Edinburgh Kalesi, şehri ziyaret eden herkes için bir cazibe merkezi olmaya devam etmekte ve turistler çeşit çeşit rehberli turlara ve etkinliklere katılabilmekteler.

Dünyadaki kalelerden sadece birkaç tanesi, Edinburgh Kalesi gibi etraflarındaki şehir için çok şey ifade ediyor. Kale, şehrin yukarısında, ufuk çizgisine hakim ve Edinburg’un tarihi atmosferine büyük katkı sağlıyor. Bugün, Royal Edinburgh Military Tattoo’nun mekanı, Ağustos’ta İskoçya’daysanız eğer görmeniz gereken muhteşem bir etkinliktir.

3) Castillo De Coca -İspanya

Dizilerde Kullanılan Kaleler

Resim Kaynak: Boudewijn Sluijk / shutterstock

Orta İspanya’daki Segovia yakınlarında Castillo de Coca kalesi bulunmaktadır. Kalenin eşsiz tasarımı, hepimizin iyi bildiği en iyi dizilerden biri olan, Game of Thrones‘a da bazı sezonlarında ev sahipliği yapmıştı.

Ancak gerçekte, bu 15. yüzyıl kalesi, İspanyol Müdejar tuğla işçiliğinin en güzel örneklerinden birisidir. Mağribi Müslüman Tasarımı ve inşaat Gotik mimarisi ile birleştirilmiştir.

Castillo de Coca’nın yapımında kullanılan tuğlalar, düşman saldırılarına dayanacak şekilde sertleştiklerinden normal tuğlalardan farklıdır.

Kalede yer alan geometrik desenler Mağribi Müslüman ve Hıristiyan Gotik mimarisinin bir melezidir.

Kalenin savunma sisteminde, hendek içine yerleştirilmiş duvar devrelerinden ve merkezi bir muhafazadan oluşan üç katman bulunmaktadır.

2) Karlštejn Kalesi -Çek Cumhuriyeti

Büyüleyici Güzellikteki Kaleler

Resim Kaynak: DaLiu / shutterstock

14. yüzyılın ortalarına doğru inşa edilmiş olan Çek Cumhuriyeti’ndeki Karlštejn Kalesi, İmparatorluk Regalia’sını, taç mücevherlerini, kutsal kalıntıları ve diğer kraliyet hazinelerini korumak için emin bir yer olarak hizmet vermiştir.

Kale, Prag’a yaklaşık 20 km uzaklıktadır ve şu anda dahi Çek Cumhuriyeti’nin en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden birisi olmaya devam etmektedir.

Amacına göre kullanıldığı zamanlarda, kale kapsamlı bir savunma sistemine sahipti. Sadece bir tepe üzerinde değil, aynı zamanda bir hendek, bir asma köprü, bir siper, iki kapı ve bir bodrum katına da sahiptir. Mimari elemanlar ise genel olarak Gotik tarzdadır.

1) Mont Saint Michel -Fransa

Dünyada Gezilecek Yerler

Resim Kaynak: Gaspar Janos / kepenk

Dünyada sadece birkaç yer, Fransa’daki Mont-Saint-Michel Körfezi kadar büyülüdür. Normandiya ve Brittany’nin buluştuğu yerde bulunan hayranlık uyandıran ada, eşsiz güzellikte bir seyir zevki sunmaktadır. Teknik olarak bir kale olmasa da, herhangi birinin kale görünümündeki ihtişamını inkar etmesi hayli zor olacaktır.

Adanın tepesinde oturan yüzyıllardır dinlerinin ziyaretçilerini kendine çeken bir ortaçağ manastırıdır. Efsaneye göre, yakındaki bir şehirden Piskopos Aubert’e Başmelek Mikail tarafından adanın tepesine bir kilise inşa etmesi emredilmiş. Benedictine manastırının inşaatı 10. yüzyılın sonlarında başlamıştır.

Adanın etrafını saran manzaralar sürekli değişmekte. Çünkü körfezin gelgitleri hızlı bir şekilde çekilerek tamamen farklı bir manzara ortaya çıkarıyor. Düşük gelgit sırasında, adaya yürüyerek ulaşılabilirsiniz. Her gün yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Müzeler, bölge kilisesi ve manastır ziyaretçilere açıktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
10 Paylaşım, 85 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
24
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı