Dünyanın En Büyük 15 Heykeli


101
9 Paylaşım, 101 Beğeni

Dünyanın en büyük heykellerinden 15 tanesini sizler için derleyip bir araya getirdiğimiz listemizle tekrar sizlerin karşısındayız agalar. Aralarındaki birincilik yarışının hiç eksik olmadığı bu devasa yapıların uzunlukları ve bazıları hakkındaki bilgilere wikipedia vasıtasıyla ulaşabildik. Buyrun bakalım…

  15) Maitreya Buda

Heykel Sanat

Konusu: Maitreya Buda

Bulunduğu Konum: Emei, Hsinchu

Ülke: Tayvan

Boy: 72m

Tamamlanma Yılı: 1984

Maitreya’nın geleceğin Buda’sı olduğu, ilk kez Theravada okulunda dile getirilmiştir. Maitreya popüler bir figürdür; özellikle Tibet Budizmi Maitreya’ya büyük anlamlar yüklemektedir. Maitreya’nın heykelleri bazen ayakta, ama çoğunlukla oturur şekildedir.

14) Awaji Kannon

Buda

Konusu: Avolokitesvara

Bulunduğu Konum: Avaji Adası, Hyogo ili

Ülke: Japonya

Boy: 80m

Tamamlanma Yılı: 1982

   Bu muazzam heykel, Higashiura ve Awaji’nin doğu kıyısındadır. 1982’de tamamlandığında dünyanın en büyük heykeli  idi sonrasında on dördüncü sıraya kadar gerilese de hala dünyanın en büyük heykellerden biri. Çince’de Guanyin olarak bilinen popüler Budist tanrıçası Kannon’u ve beyaz çizgisini adanın her yerinden ve hatta Osaka’daki körfezin bazı yerlerinden görülebilir.

13) Rodina Mat Zovyot

İhtişamlı Heykeller

Konusu: Ana Vatan

Bulunduğu Konum: Mamayev Kurgan

Ülke: Rusya

Boy: 85m

Tamamlanma Yılı: 1967

2. Dünya savaşı sonrası Sovyet döneminde yapılan ve ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Zaten yakınındaki Larva ve Mağaralar Manastırını ziyaret etmek için gelenler bu görkemli heykele de uğramaktadırlar.

    12) Dai Kannon

Devasa Heykeller

Konusu: Avolokitesvara

Bulunduğu Konum: Ashibetsu, Hokkaido

Ülke: Japonya

Boy: 88m

Tamamlanma Yılı: 1989

Dai Kannon, dini bir şirket olan Tentoku Enstitüsü’ne aittir. Dev heykel turistik cazibe için inşa eilmiş, ancak yöre halkı tarafından dini bir mabed haline getirilmiştir.

11) Büyük Buda

Konusu: Gautama Buda

Bulunduğu Konum: Wuxi, Jiangsu ili

Ülke: Çin

Boy: 88m

Tamamlanma Yılı: 1996

Lingshan Dev Buda Heykeli, görkemiyle dünyanın en ilginç yapıtları arasında yer almaktadır. Devasa boyutları ile ziyaretçilerde hayranlık uyandıran eser, Çin’in Jiangsu eyaletinin Wuxi şehrinde bulunmaktadır. Xiangfu Tapınağı’nın ve Taihu gölünün hemen yanında yer alan heykel, turistler için ilgi odağı olması nedeniyle bulunduğu şehri de zenginleştirmektedir.

10)  Büyük Buda

Tayland Heykelleri

Konusu: Sakayamunee

Bulunduğu Konum: Ang Thong

Ülke: Tayland

Boy: 92m

Tamamlanma Yılı: 2008

Phuket adasındaki diğer turistik faaliyetlerden biri olan ve Hatta en önemlisi olan Big Buddha yani Büyük Buda heykeline ziyarettir. Tayland phuket Adası’nda bulunan ilk Buda yani büyük Buda Ada’nın güney kıyılarında bulunmaktadır. Yerleşme olarak büyük Buda heykeli adasının Güney bölgesinin her yerinden görülebilecek en yüksek tepesine inşa edilmiştir heykelinin yüksekliği 45 metre genişliği ise 25 metre, platformlarıyla beraber 92 metredir. Tamamen Burma beyaz mermerinden yapılan bu heykel 135 ton ağırlığındadır.

9) Büyük Petro Heykeli

En Uzun Rus Heykelleri

Konusu: I. Petro

Bulunduğu Konum: Moskova

Ülke: Rusya

Boy: 96m

Tamamlanma Yılı: 1997

Büyük Petro, Rus çarlarından biridir. Rusya’yı Avrupa’nın büyük bir gücü haline getirmiştir. Rus donanmasının temellerini atmıştır, Saint Petersburg şehrini kurdurmuştur. Bu şehri kurdurmasındaki amaç, Rusya’yı Avrupa kıtasında gerçek anlamda toprak sahibi olan bir devlet haline getirmek ve Rusya’yı Avrupalı,modern bir devlet olarak Avrupalı halka kabul ettirmenin yollarını açmaktı. Saint Petersburg  1917 yılına kadar Rusya’nın başkenti olarak kalmıştır.

8) Guishan Guanyin of the Thousand Hands and Eyes

Büyük Çin Heykelleri

Konusu: Guan Yin

Bulunduğu Konum: Changsha, Hunan

Ülke: Çin

Boy: 99m

Tamamlanma Yılı: 2009

Dünyanın EN Büyük Heykelleri listemizde sıra sekiz numarada: Guishan Guanyin of the Thousand Hands and Eyes 99 metre yüksekliğiyle Çin’in dördüncü, dünyanın en büyük sekizinci heykelidir. Bronz yaldızlarla kaplıdır. Çin’de Hunan eyaletinin başkenti Changsha’da bulunmaktadır.

  7) Sendai Daikannon

Japonya Heykelleri

Konusu: Avalokitesvara

Bulunduğu Konum: Sendai, Miyagi ili

Ülke: Japonya

Boy: 100m

Tamamlanma Yılı: 1991

Japonya’nın Sendai şehrinde bulunan ve 100 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük altıncı heykelidir. Bir asansör yardımıyla turistler heykelin tepesindeki gözetleme alanına çıkabilmektedir.

6)  Dünyanın En Büyük Heykelleri: Yan ve Huang

Taşa İşlenmiş Heykeller

Konusu: İmparator Yan ve Huang

Bulunduğu Konum: Sendai, Miyagi

Ülke: Çin

Boy: 106m

Tamamlanma Yılı: 2007

106 metre yüksekliğindeki bu heybetli heykeller Çin’in Henan bölgesinde bulunmaktadır. İmparator Yan ile İmparator Huang’ın anısına dikilmişlerdir. Karşıdan çok heybetli ve ihtişamlı görünen bu dev heykellere de yılda binlerce ziyaretçi gelmektedir.      

  5) Nanshan Haishang GuanYin

Büyük Heykeller

Konusu: Guan Yin

Bulunduğu Konum: Sanya, Hainan

Ülke: Çin

Boy: 108m

Tamamlanma Yılı: 2005

 Çin’in Sanya şehri, tanrıça Guanyin’in zarif heykeline sahiptir. Heykelin yüksekliği 108 metredir. Sanya’nın Güney Denizi Guanyin’in resmi açılışı 2005 yılında gerçekleşti. Bu simge, başka tanınmış bir dini tapınak olan Nanshan Tapınağı’nın yakınında bulunuyor. Heykelin görünümü, Budist kültürünün karmaşıklığından uzak olan insanlar için olağandışı görünmüyor olabilir. Gerçek şu ki, tanrıçanın heykeli üç kişiyi tasvir ediyor.

Bir tanesi Hainan adasına daha derine inerken diğer ikisi denize bakar. Tanrıçanın elleri de üç farklı konumda istiflenmiştir; böylece heykel, rituel işaret dili aracılığıyla ülkenin tam korumasını simgelemektedir.           

4) Ushiku Daibutsu

Buda Heykelleri

Konusu: Buda

Bulunduğu Konum: Ushiku, Ibaraki

Ülke: Japonya

Boy: 110m

Tamamlanma Yılı: 1995

Japonya’nın Ibaraki iline bağlı Ushiku şehrinde yer alan dünyanın en uzun heykellerinden birisidir. 1995 yılında yapımı tamamlanan heykel, 10 metre yüksekliğindeki tabanı ve yine 10 metre yüksekliğindeki lotus platformuda dahil olmak üzere toplam 120 metre yüksekliğe sahiptir. Yerden 85 metre yukarıda, asansör vasıtası ile ulaşılabilen bir gözetleme güvertesi yer almaktadır. Bronzdan yapılan heykel Amitabha figürünü temsil etmektedir. Yapıldığı 1995 yılından 2002’ye kadar dünyanın en yüksek heykeli unvanını taşımıştır. Bu unvanını 2002 yılında Çin’de yapılan Buda İlkbahar Tapınağı’na kaptırmıştır.

Heykelin dış kabuğu 6 mm kalınlığında, 6.000’den fazla bronz plakadan oluşmaktadır. Ana heykel 100 metre uzunluğunda olmasına karşın, 10 metre yüksekliğindeki taban ve 10 metre yüksekliğindeki lotus platform ile birlikte toplam 120 metre yüksekliğe sahiptir.

3) Laykyun Setkyar

Büyük Heykeller

Konusu: Buda

 Bulunduğu Konum: Monywa, Sagaing

Ülke: Myanmar

Boy: 116m

Tamamlanma Yılı: 2008

Laykyun Setkyar 116 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük üçüncü heykelidir. 13.5 metre yüksekliğindeki bir binanın üzerindedir. Myanmar’ın Monywa şehrinde bulunmaktadır. İnşaatına 1996 yılında başlanıp 21 Şubat 2008’de yapımı tamamlanmıştır. Şef Abbot Ven tarafından yaptırılmıştır.

2) Buda ilkbahar Tapınağı

Heykeller

Konusu: Buda

 Bulunduğu Konum: Lushan, Henan

Ülke:  Çin

Boy: 153m

Tamamlanma Yılı: 2002

Heykel, 20 metre yüksekliğindeki lotus tahtı ve 25 metre yüksekliğindeki bir binanın üzerine yerleştirilmiştir. Taht ve binada dikkate alındığında anıt 153 metre toplam yüksekliğe sahiptir. Tüm proje maliyeti yaklaşık 55 M$ değere ulaşırken, enteresandır heykelin maliyeti sadece 18M$ tutmuştur. Heykelin altında bir Budist manastırı yer almaktadır.

Afganistan’da yer alan Bamyan Buda heykelleri’nin Taliban tarafından, put oldukları ve putperestliğe ait oldukları gerekçesiyle 2001 yılında dinamitlenerek yıkılmasının ardından yapımına başlanmış ve 2002 yılında yapımı tamamlanmıştır.

1) Birlik Heykeli

En Büyük Heykeller

Konusu: Vallabhbhai Patel

Bulunduğu Konum: Sardar Sarovar Dam, Narmada District, Gucerat

Ülke: Hindistan

Boy:  182m

Tamamlanma Yılı: 2018

Dünyanın en büyük heykellerinde bir numaraya sıra geldi. Birlik heykelinden önce dünyanın en büyük heykeli unvanı, Çin’deki 153 metrelik Buda heykeliydi. Hindistanlı yetkililer Hindistan’ın “Bütünlük ve kararlılığının sembolü” dediği “Birlik Heykeli”nin eyalete çok sayıda turist çekeceğini açıkladılar. Ancak bölge halkı, Hintli Heykeltraş Ram V. Sutar tarafından yapılan bronz kaplı heykelin para israfı olduğunu savunmakta haksız da değiller. Çünkü Birlik Heykeli, New York‘taki Özgürlük Heykeli’nden iki kat daha uzun ve yaklaşık olarak 430 Milyon $’a mal olmuştur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
9 Paylaşım, 101 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
51
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı