Dünyamız & Evrenle İlgili İlginç Bilgiler Serisi-3


86
11 Paylaşım, 86 Beğeni

Dünyamız ve Evrenle ilgili ilginç bilgiler serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Eğer yazı dizimizin 1. Bölümünü okumadıysanız, önce birinci bölümünü okumanızı tavsiye ediyoruz. Dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı dizimizin 2. serisinde Dünyanın diğer gezegenlerden nasıl göründüğüne ve güneş sistemine adını veren biricik yıldızımız, canımız Güneşimizi, Kainatın devlerinden olan VY Canis Majoris gibi yıldızlarla karşılaştırmıştık. Dileyen ziyaretçilerimiz buraya tıklayarak 2. bölüme ulaşabilirler.

Dünyamız, Yaşama Uygun Olan TEK Gezegendir!

Yazı dizimizin  bu bölümünde (3. ve son) ise Samanyolu galaksimize odaklanacağız ve diğer galaksilerle kıyaslayarak, evrenin ne kadar büyük olduğuna bizzat şahit olacağız. Son olarak kara delikle güneş sistemimizi kıyaslayacağız ve bu devasa karanlığın heybetini iliklerimizde hissedeceğiz.

Güneş ile Samanyolu’nun Kıyaslanması

Dilerseniz yazımıza galaksimizdeki en büyük yıldız olan güneş ile bizzat samanyolu galaksisini kıyaslayarak başlayalım. Güneş beyaz bir kan hücresinin boyutuna indirilmiş olsaydı, Samanyolu galaksisi Amerika kıtası büyüklüğünde olurdu.

Samanyolu Galaksisi İle Güneşin Kıyaslanması

Kaynak: NASA

Böylece galaksimize bu ölçekten baktığımızda, minik Dünyamız değil büyüklüğünü, yerini dahi kaybettiğini görüyoruz. Aşağıdaki resimde Samanyolu Galaksisinin küçültülmüş fotoğrafını görüyorsunuz. Sizin için dünyamızın yerini de işaretledik buyrun:

Samanyolu Galaksisinde Dünyamız

Kaynak: ScienceDump

Gökyüzündeki Yıldızlar İle İlgili İlginç Bilgi

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere, gökyüzüne dağılmış bir şekilde geceleri gördüğümüz yıldızların hepsi Samanyolu Galaksisi içerisinde olan gök cisimlerinin sadece küçük bir bölümüdür.

Yani bırakın diğer galaksileri görmeyi, kendi galaksimizin dahi neredeyse %0,05 ini bile anca görebiliyoruz. Ne dehşet verici bir büyüklük dediğinizi duyar gibiyim, öyleyse Samanyolu Galaksisinin dahi toz zerresi büyüklüğünde olduğunu görmek için incelemeye devam edelim.

Geceleyin Bizim Görebildiğimiz Tüm Yıldızlar İşte Bu Alandır!

Kaynak: IC 1101

Aşağıdaki resimde çıplak gözle geceleri gördüğümüz yıldızlar ile teleskop yardımıyla görülebilen diğer gök cisimlerini sizlerle paylaşıyoruz. Resimde de görüleceği üzere çıplak gözle karanlık ya da bir boşluk olarak gördüğümüz alanda dahi, teleskopla bakıldığında binlerce gök cisminin olduğu görülebiliyor…

Geceleri Çıplak Gözle & Teleskopla (Kare içindeki) Görebildiğimiz Gökyüzü

Samanyolu ile Diğer Galaksilerin Kıyaslanması

Samanyolu, bizim galaksimiz ve o kadar da küçük olamaz diye düşünüyorsanız, işte bu karşılaştırma tam da sizin için geliyor: 1,04 milyar ışık yılı uzaklıktaki IC 1101’in yanında bir toz kadar kaldığını aşağıdaki resimden kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Kıyaslama resimde yer alan galaksilerin gerçek boyutunun hesaplanarak, resimdeki en büyük galaksi olan IC 1101‘in resim boyutuna girebilmesi için aynı oranda küçültülmesiyle elde edilmiştir.

Samanyolu Galaksisinin Diğer Galaksilerle Kıyaslanması

Kaynak: NASA

Şimdiye kadar örnekler verdiğimiz kainatın ezici büyüklüğünü daha iyi anlayabilmemiz için, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen yüzlerce parçalık fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan binlerce galaksinin (gök ada da denilmektedir) fotoğrafını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

Kaynak: NASA

Üstte paylaştığımız Hubble Teleskobunun çektiği binlerce galaksi arasından size bir tanesini örnek verecek olursak; yukarıdaki resmin sağ altında bulunan galaksilerden biri olan ve dünyadan 423, 7.7 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan UDF Galaksisini aşağıdaki resimde sizler için paylaşıyoruz.

Kaynak: NASA

Kara Delik İle Galaksimizi Kıyaslayalım

Geldik yazımızın sonuna ve siz haklı olarak soruyorsunuz ki kara deliklerle ilgili bir şey niye yok? Olmaz olur mu 🙂 Buyrun emsallerine göre orta büyüklükte olan NGC 1277 Kara Deliğininin büyüklüğünü sizler için Dünya ve Neptünün, Güneş etrafında izlediği yörüngelerle kıyaslıyoruz. Şu büyüklüğe bakar mısınız?

Dünya’nın yörüngesi, Kara Deliğin büyüklüğü yanında sadece bir nokta kadar kalırken, galaksimizde Güneş’e en uzak gezegen olduğu için haliyle en büyük yörüngeye sahip olan Neptün Gezegeninin yörüngesi bile küçük bir çemberi geçemiyor. Akıl almaz bir büyüklük ve oldukça Korkutucu, değil mi?

Kaynak: D. Benningfield / K. Gebhardt / StarDate’i

Dünya ve Evren ile ilgili ilginç bilgiler serimizin sonuna geldik. Eğer bu tarz bilgileri seviyorsanız altta yer alan yorum kısmından yorumlarınızı ileterek bizi yönlendirebilirsiniz. Teşekkürler…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
11 Paylaşım, 86 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
18
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı