Bir Yere Nükleer Bomba Atılırsa Sonuçları Ne Olur? Buyrun Kendiniz Görün!


98
13 Paylaşım, 98 Beğeni

Yaşamın En Büyük Tehdidi: Nükleer Bombalar

Bir kaç ulusun katıldığı olası bir savaşta, Bir veya daha fazla Nükleer Bomba kullanılırsa ne olur? Hiç düşündünüz mü?

Zaten insanoğlunun sebep olduğu çeşitli nedenlerle (Azot Dengesi Bozulması, Küresel Isınma, vb.) dünyanın dengesini yeterince bozulmamış gibi bir de nükleer bombayla bu dengenin daha da zorlanılması durumunda dünyadaki bizim aleyhimize olan güncel hesaplanmış hızından, birkaç kat daha artacak şekilde hızlanacağını söyemek sanırım yanlış olmaz.

Tüm önemli konuların arasında daha yaşanılabilir bir dünya geçmekte ve bu yaşanılabilirlik kalitesini kısa sürede dibe indirecek olan nükleer silah tehlikesi ise genellikle bu listede yer alan en öncelikli konudur. Çünkü, dünyadaki ülkelerin çoğu, bugüne kadar herhangi bir füzeyi ateşlememelerine rağmen, nükleer silahlara erişebiliyor ve hala şu an ki devasa yıkım gücü yetmezmiş gibi hala daha büyüğünü yapmak için geliştirme çalışmaları da çoğu ülke tarafından ara verilmeden devam etmektedir. 

Bununla birlikte, süper güçler arasındaki gerginliğin artması sonucu, bu bombalardan en küçük çaplı olanının bile kullanılması dünyadaki uluslar arasında büyük bir yıkımın başlangıcı olabilir. Bu varsayımımın temeli ise neredeyse hemen hemen her ülkenin elinin altında bu ölüm kusan canavardan olmasıdır.

Örneğin, ABD ve Rusya arasında soğuk savaş hala devam etmekte ve her ikisinin de en az 100’den fazla nükleer silaha erişimi olduğunu akılda tutmak gerekir. Kaldı ki artık Nükler Bombalar, 2. Dünya Savaşı’nda Amerika tarafından Japonya’ya atılan “Şişman Adam” gibi değiller tabiri caizse daha da büyüdüler.

2. Dünya savaşında atılan bu bombaların tahrip gücü 10KT ile 20 KiloTon arasında değişirken, günümüzde test edilen Bombalar neredeyse 100 MegaTon’a ulaşmış durumda. Bu iki ülke (Amerika ve Rusya) dünyanın başına yeterince bela değilmiş gibi, bir de Kuzey Kore tehlikesi var. Kuzey Kore elindeki tüm imkanların ve enerjisinin %80′ inden fazlasını kendi halkının sefalet içinde yaşamasına aldırmayarak silahlanmaya ayırmış durumda. 

Nükleer savaş, tüm insanlık için ölümcül bir kabustur ve sonucunda kim kazanırsa kazansın, dünyanın dolayısıyla üzerinde yaşayan herkesin kaybedeceği bir yıkımdır.

Nükleer bombaların olası sınırlarını inceleyen bilim adamları ve araştırmacıların geliştirdiği Nukemap uygulaması, olası bir nükleer patlamanın etkilerini merak eden ve incelemek isteyenler için yeterli doneleri sağlıyor.

Japonya’ya Atılan Bombaların Gerçek Görüntüleri

Nukemap Uygulaması Nedir?

Bilim adamı Alex Wellerstein, sınıflandırılmamış nükleer silahların etki verilerini ve Google maps API’sini kullanarak etkileşimli bir Nukemap uygulaması geliştirdi.

Outrider olarak bilinen aktivist bir grup, bilgilendirici bir kampanyayla nükleer silahların korkutucu boyutunu kontrol etmek isteyen uzmanların, araştırmacıların ve bilim adamlarının oluşturduğu bencede gerekli gruplardan bir tanesi. Aynı grup, bir nükleer silahın yeryüzündeki herhangi bir yere atıldığında ölümcül etkilerini simüle etmek için erişilebilir bir araç sunmak üzere Nukemap uygulamasının da geliştiricileri arasındadir. Bu uygulama sayesinde sonuçların beklenilenden çok daha korkutucu olduğu da gözler önüne serilmiş durumda.

Ayrıca bazı önemli güncellemelerden geçen bu uygulama kullanıcıların örnek nükleer bomba patlamasının olası sonuçlarına bakmalarına izin vermektedir. Bu uygulama aynı zamanda kullanıcının dünya üzerindeki herhangi bir yeri veya atıldığı sanal irtifayı da seçmesini sağlar.

Nükleer Bombanın Etkilerini Görebilirsiniz

Nukemap Nasıl Çalışır?

İlginç değil mi? Varsayımsal olarak istediğiniz büyüklükte bir nükleer bomba yapabilir ve olası etkilerini incelemek istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Uygulamanın içerisinde sınıflanmamış denklemlerin yanı sıra küçük veya büyük nükleer silah modelleri de oluşturulabilir.

Yazılım, nuke olarak adlandırılan, termal radyasyon, hava patlama yarıçapı, radyasyon bölgeleri ve ateş topu gibi çeşitli görüntüleme bölgelerinde etkileri gösteriyor. Sonuçları önce sayılarla ve eğer isterseniz daha net görmek için grafikler halinde de inceleyebilirsiniz.

Bu uygulama sabit seçenekler sundu ve Kuzey Kore veya Çar Bomba’nın son test patlamasıyla birlikte kullanıcıların son ve tarihi patlamalardan seçim yapmalarınada izin veriyor. Rusya’nın elinde olan ve hala geliştirmeye devam ettiği ‘Çar Bombası’nın şimdiye kadar patlamış en güçlü nükleer bomba olduğu tahmin edilmektedir. Dahası, yazılım seçilen bir nükleer silahın ürettiği yaralanmaları ve ölümleri de kendi içerisinde olan çeşitli algoritmik hesaplamalar sonucu tahmini olarak gösterebilir.

Güncelleme almaya devam eden Nukemap, kullanıcıların hava koşulları sonucunda radyoaktif bulutun oluşumuna bakmalarını sağlayan akıllı özelliklere de sahip. Temel olarak serpinti, nükleer patlamanın yol açacağı ve bir sonraki tehlike seviyesine kadar aydınlanacak olan ağır döküntü veya kirleri gösteriyor.

Nagazaki’ye Atılan Atom Bombası

Nukemap Nasıl Kullanılır?

Nukemap uygulaması veya yazılımı en etkileşimli nükleer patlama haritasıdır; herhangi bir Nükleer bomba ‘Allah Uzak Etsin’ şehrinize atılırsa, etkilerinin ne kadar sürede ortaya çıkabileceğini veya ne kadar insanın etkileneceğini keşfetmenize yardımcı olur.

Uygulamada Öncelikle Nükleer Bomba Türünü & Hedefi Seçmeniz Gerekiyor

Patlamada ince ayarların yanı sıra neredeyse tüm nükleer bombaların olduğu pencereden istediğiniz birini seçme imkanınıza sahipsiniz. Her bombanın orjinal gücüyle birlikte SSCB’den Çar Bomba’ya kadar değişen bir aralığı seçmeniz için size seçenek de sunulmuş. Bombayı seçtikten sonra bombanın olası yıkım gücünü incelemek istediğiniz yeri de üstteki pencereden seçiyorsunuz.

Uzmanlara göre, Kuzey Koreli’nin yaptığı testteki patlama muhtemelen termonükleer bir bomba olarak ortaya çıktı ve ortalama 150 kilometrelik TNT gücüne eşit bir patlama meydana geldi. Bugüne kadarki en güçlü nükleer patlama, 1945’te Japonyada patlayan bombadan yaklaşık 10 kat daha güçlüydü.

Atom Bombası Atıldıktan Sonra Nagazaki

Uygulama Patlamanın Olası Etkilerini Hesaplıyor

Patlama bölgesine en yakın bölge ateş topu olarak bilinir, korkunç büyüklükte sıcaklığa ulaşabilen bu bölgede bina veya insan ne varsa erir. 

Bir sonraki bölge ise, İnç kare başına 5 pound ile, patlama alanında yırtılma kulak zarı ve konut binalarını çökertecek kadar yetkin olan hava ya da şok dalgası görülmüştür. Nükleer bombanın radyasyonları belirli alanda oldukça yoğundur ve bu yarıçap içerisinde bulunmak büyük olasılıkla ölüm ile sonuçlanır.

Atom Bombası İçeriği

Bu ısı bölgesi ve yarıçapı, birkaç mikro saniye içinde herkesi yakan kavurucu ultraviyole ışınları nedeniyle son derece ölümcüldür. Buradaki ısı da son derece güçlü ve üçüncü derece yanıklar ile tüm cilt katmanlarına yayılır ve çoğu zaman sinirleri yok ettiği için herhangi bir ağrıya neden olmaz.

Radyoaktif Serpinti Bölgeleri & Kayıplar

Bunun için, yüzey patlamasının yüksekliğini seçmemiz gerekir, ardından ateş topunun iki katı artan radyasyon bulutuyla belirirken hava patlaması ve termal bölge görebilirsiniz. Ancak, yerel hava durumuna bağlı olarak yeni radyoaktif serpinti ayarıyla, olası zayiat ihtimallerini ve insan üzerindeki etkilerini görebilirsiniz.

Nukemap Uygulamasına Ulaşmak İçin Tıklayınız


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

98
13 Paylaşım, 98 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı