Dünyaca Ünlü Yapılar -1 Eğlenceli Test


114
10 Paylaşım, 114 Beğeni

Eğlenirken Öğreten Testler‘de sıra Dünyanın Muhteşem Yapılarında. Birisi dünyanın en uzun kulesi iken bir diğerinin o tarihlerde nasıl yapıldığı dahi hala gizemini korumakta. Dünyanın ünlü yapılarından oluşan eğlenceli testimizin birinci bölümüyle sizleri başbaşa bırakıyoruz.

 1. 1 Dünya Kültür&Miras Listesinde Belkide İlk Üçte Olan Piramitler, Aşağıdaki Ülkelerden Hangisinin Sembolu Olmuştur?

  1. A) Libya
  2. B) Kuveyt
  3. C) Fas
  4. D) Mısır
  Doğru!
  Yanlış!

  En Önemli Tarihi Yapılardan Olan Piramitler, Mısır'da Bulunmaktadır.

  Dunyanın en eski yapıları ve sadece zamanı test edercesine bugüne kadar ayakta kalmalarıyla değil; o zamanki bilim ve teknoloji bilgisinin, bugünküyle yarışamayacak kadar az olmasına rağmen bu binaların nasıl yapıldığı yüzlerce yıldır insanlığın ilgisini çekmekte. Kahire’deki Khufu, Khafra ve Menkaura adındaki bu üç piramit yaklaşık 4500 yıl önce Antik Mısır’da peşpeşe gelen üç firavun için inşa edilmiş. 1311’de tamamlanan ve yapımı 238 yıl devam eden Lincoln Katedrali inşa edilene kadar dünyanın en yüksek yapıları olarak kaldılar. Katedralin aksine Büyük Piramit de denen Khufu (Keops)’nun inşası 20 yılda tamamlandı.

 2. 2 1889 Yılında İnşa Edilen & Her Sene Yaklaşık 7 Milyon Ziyaretçisi Bulunan Eyfel Kulesi, Aşağıdaki Ülkelerin Hangisindedir?

  1. A) İspanya
  2. B) İngiltere
  3. C) Fransa
  4. D) İsviçre
  Doğru!
  Yanlış!

  Eyfel Kulesi Fransa'nın Simgelerinden Biridir.

  Fransa’nın sembolü bu demir kafes kule 324 metre uzunluğunda ve 10.100 ton ağırlığında. Başlangıçta 20 yıl durması planlanmış olan yapının inşası iki yıl, iki ay, beş gün sürdü. Üç bin işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o zamanın şartlarında şaşırtıcıydı.

 3. 3 Görseldeki Dünyaca Ünlü Bahai (Lotus) Tapınağı, Aşağıdaki Ülkelerin Hangisindedir?

  1. A) Çin
  2. B) Hindistan
  3. C) Japonya
  4. D) Avusturalya
  Doğru!
  Yanlış!

  Bu Muhteşem Yapı Hindistan'ın Sembollerindendir.

  Hindistan'ın Yeni Delhi şehrindeki bu tapınağın yalnızca tasarımı dahi 2,5 yıl sürdükten sonra tapınağın inşasına 1977’de başlandı ve 1986’da tamamlanarak ziyarete açıldı. Her kıtada birer tane olacak şekilde dünya çapındaki yedi bahai tapınağında her dinden ziyaretçi sessiz olmak koşuluyla ibadetini gerçekleştirebilir. Pek çok mimari ödül kazanan tapınak, saflığı ve kutsallığı temsil eden açmış bir lotus çiçeğinden esinlenilerek beyaz mermerden inşa edildi.

 4. 4 Muhteşem Bir Mimariye Sahip Sagra De Familia Katedrali, Aşağıdaki Ülkelerin Hangisindedir?

  1. A) İspanya
  2. B) İngiltere
  3. C) Fransa
  4. D) Portekiz
  Doğru!
  Yanlış!

  Bu Tarihi Yapı, İspanya'da Bulunmaktadır.

  Mimarını ölümsüzleştiren bu eser, mimarı olan Antoni Gaudi’nin 1926’da bir tramvayın altında kalıp ölmesi sonucu yarım kalan 1883’te Francisco de Paula del Villar y Lozano’dan devraldığı ve halk yardımlarıyla kurulan bir dernekçe inşa ettirilen İspanya'nın Barselona şehrindeki bir katedral. Halk arasında “Bitmeyen Kilise” olarak biliniyor. Yüzde 70’i tamamlanan katedralin; yardımların sembolik hale gelmesi, Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin ve 19. yy’ın çizim ve yapım yöntemlerinin günümüz teknolojisine uyarlanmasının güçlüğü nedeniyle 2026’da bitirilebileceği tahmin ediliyor. Adı “Kutsal Aile” anlamına gelen, teslis inancına adanmış katedrale Gaudi kazandığı tüm serveti yatırmış.

 5. 5 Dünyanın En Eski Mabedlerinden Olan "Kutsal Bilgelik" Anlamına Gelen Ayasofya, Aşağıdaki Ülkelerin Hangisindedir?

  1. A) Almanya
  2. B) Yunanistan
  3. C) Türkiye
  4. D) Bosna Hersek
  Doğru!
  Yanlış!

  Bu Muhteşem Yapı, TÜRKİYE'de Bulunmaktadır.

  Önce Bizans Döneminde Kilise, sonra Osmanlı döneminde cami ve Türkiye Cumhuriyetinde bir müze olarak kullanılan İstanbul’daki Ayasofya, Bizans mimarisinin şaheseri kabul edilir. “Kutsal Bilgelik” anlamına gelen ve ilk kez imparator Konstantin’in 360’da yaptırdığı Ayasofya, ayaklanmalarda yakılıp yıkılmasından ötürü, ikinci kez II. Theodosius ve en son I. Justinianos tarafından 532-537’de yaptırıldı. Bugünkü Ayasofya’yı, o dönemin en önemli mimar ve mühendisleri Miletli İsidoros ile Tralles’li (Aydın) Anthemios, beş yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış. Dünyanın en eski ve en hızlı inşa edilen katedrali ünvanına sahip Ayasofya’nın yapımında 10 bin işçi çalışmıştır.

 6. 6 Hali Hazırda Yaklaşık 830 m'lik Uzunluğuyla Dünyanın En Uzun Binası Olan Burç Halife, Hangi Ülkenin Sembolleri Arasındadır?

  1. A) Suudi Arabistan
  2. B) Katar
  3. C) Ürdün
  4. D) Birleşik Arap Emirlikleri
  Doğru!
  Yanlış!

  Dünyanın En Uzun Yapısı Ünvanının Sahibi Olan Bu Yapı, BAE'dedir.

  Dubai’deki bu 828 metrelik gökdelen şimdilik dünyadaki en yüksek yapı. Adrian Smith tarafından ismene çiçeği, örümcek zambağı ya da deniz nergisi olarak bilinen bitkiden esinlenerek tasarlanan bina, 2004-2009 yılları arasında yapıldı ve Downtown Dubai projesinin bir parçası olarak 2010’da açıldı. 164 katlı yapının 150. katından sonrası çelik olarak yapıldığından dünyada betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina olma özelliğine sahip.

 7. 7 İkiz İki Kuleden Oluşan Petronas Kuleleri, Aşağıdaki Ülkelerden Hangisinin Sembollerinden Biridir?

  1. A) Malezya
  2. B) Singapur
  3. C) Endonezya
  4. D) Avusturalya
  Doğru!
  Yanlış!

  Malezya'da Bulunmaktadır.

  Malezya'nın Kuala Lumpur Eyaletinde bulunan ikiz gökdelenler, Tapei 101 binası tamamlanana kadar, 1998-2004 arasında 452 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olma ünvanına sahipti. 41 ve 42. katlar arasındaki 170 metre yükseklikteki bir çelik köprüyle kuleler birbirine bağlanır. 58 metre uzunluktaki köprü 750 ton ağırlığında.

 8. 8 Dünyaca Ünlü Yapılardan Olan & Kendine Has Görünüşüyle Akıllarda Yer Edinen Aziz Vasil Katedrali, Hangi Ülkede Bulunmaktadır?

  1. A) Ukrayna
  2. B) Rusya
  3. C) Almanya
  4. D) Slovenya
  Doğru!
  Yanlış!

  Bu İlginç Görünümlü Yapı, Rusya'nın Sembollerinden Biridir.

  Bu cafcaflı, şekerleme görünümlü renkli katedral aslında Moskova’nın en çok ziyaret edilen turistik mekanı. Bir şenlik ateşindeki alevlere benzeyen bu simge yapı şehrin geometrik merkezi olan Kızıl Meydan’ın güney ucunda. 1554-1560’da, Korkunç İvan döneminde yapıldı.

 9. 9 En Eski Yapılardan Olması Sebebiyle Dünya İçin Ayrı Bir Yeri Olan Kolezyum, Aşağıdaki Ülkelerden Hangisinde Bulunmaktadır?

  1. A) İrlanda
  2. B) Portekiz
  3. C) İspanya
  4. D) İtalya
  Doğru!
  Yanlış!

  En Eski Tarihi Yapılardan Olan Bu İnşa, İtalya'da Bulunmaktadır.

  Roma’nın merkezindeki bu eliptik amfitiyatro Antik Romalılardan kalma en önemli mimari eserdir. İnşası Vespasianus tarafından MS. 72’de başlatıldı; MS. 80’de Titus döneminde tamamlanmış. Ortalama 50 bin seyirci kapasitesine sahip arena ağırlıkla gladyatör oyunlarına ev sahipliği yapmıştır.

 10. 10 Modern Mimari Örneklerinden ve Demir Atomunun Milyarlarca Kez Büyütülmesinden İlham Alınarak İnşa Edilen Atomium Binası, Hangi Ülkede Bulunmaktadır?

  1. A) Belçika
  2. B) İsviçre
  3. C) Kanada
  4. D) Norveç
  Doğru!
  Yanlış!

  Bu Atom Şeklindeki İlginç Yapı, Belçika'da Bulunmaktadır.

  1958’de Expo 58 fuarı için yapılmış 102 metre yükseklikteki anıt bina dokuz çelik kürenin birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Demir atomunun 165 milyar kez büyütülmüş hali olarak André Waterkeyn tarafından tasarlanmış olup altı aylık bir süre için durması planlanan yapı, bugünkü modern mimarinin Brüksel’deki simgesidir.

Dünyaca Ünlü Yapılar -1 Eğlenceli Test

Oluşturuldu
 1. Test Sonuçları
  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş
 2. Test Sonuçları

  Aga Sen Ne Ettin

  Puanın

  Bu tarz konulara ilginin olmadığı anlaşılıyor, üzerine düşersen yapamayacaksın diye bir şey yok, hayatında başarılar dileriz...

  Sonuçları Paylaş
 3. Test Sonuçları

  Biraz Daha Gayretle Bu İş Olur Aga

  Puanın

  Bu tarz genel kültürü ilgilendiren konulara az daha gayret gösterirsen iyi bir seviyeye geleceğinden şüphemiz yok. Hayatında Başarılar...

  Sonuçları Paylaş
 4. Test Sonuçları

  Gayet Başarılısınız...

  Puanın

  Güzel, Eğer bununla yetinirseniz gayet tatmin edici bir sonuç. Ama biliyoruz ki, Siz daha iyisini yapabilecek güçtesiniz. Hayatınızda Başarılar...

  Sonuçları Paylaş
 5. Test Sonuçları

  Tebrikler...

  Puanın

  Sen Bu İşi biliyorsun Aga, Genel Kültür senin damarlarına işlemiş yav 🙂 Hayatında Başarılar...

  Sonuçları Paylaş

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

114
10 Paylaşım, 114 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
46
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
2
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı