Dizi Tarihinde Aklıllarda İz Bırakan En İyi 50+ Dizi


221
20 Paylaşım, 221 Beğeni

Güncelleme 27.12.2019

***Resimler yeniden düzenlendi ve iyileştirme çalışmaları yapıldı.***

Listemiz, Endedik.com‘a göre gelmiş geçmiş en iyi 50 yabancı dizi üzerine odaklanmış ve üzerinde yaklaşık 3 hafta çalışıldıktan sonra sizlerin beğenisine sunulmaya hazır hale gelmiş bir emeğin ürünüdür. Buradan bu listeyi hazırlamamda bana oldukça yardımı dokunan sağ ve sol kollarıma teşekkürü bir borç bilirim :). Millet teşekkür ediyi ya bende şeydiyimdedim ama tek olunca anca böyle şeydebildim :(. Neyse sululuğu daha fazla uzatarak, sol kulak iltihabı olmamak içün sizleri listemizle başbaşa bırakıyorum, keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle…

*Dizilerin Yayınlanmış Bölüm Sayısı kısmında yer alan şu örnekteki gibi “: 29(8+11+8)” ifadesi; 1. sezon 8 bölüm, 2. sezon 11 bölüm ve 3. sezonda 8 bölüm olmak üzere toplamda 29 bölüm oynadığı anlamına gelmektedir.

Önemli Not: Dizinin tadının damağınızda kalmaması adına, “Ne ara başladı? Ne ara bitti? Anlamadım uleyyyynnn! dememeniz için (!), en az 3 sezon oynamış veya hala devam ediyor olma şartını baz aldım agalar…

50) Merlin (2008-2012)

Yabancı Diziler- Merlin

IMDB: 7,9

Tür: Macera, Dram, Bilim Kurgu, Aile

Oyuncular: John Hurt (The Dragon)/Colin Morgan (Merlin)/Bradley James (Arthur)/Richard Wilson (Gaius)/Angel Coulby (Gwen)

Başlangıç Tarihi: 2008

Sona Erdiği Tarih: 2012

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 65 (13+13+13+13+13)

Dizimiz, Macera, Dram, Bilim Kurgu ve Aile ögelerinde dizi severleri selamlayan dizimiz 2008 yılında dizi dünyasına adımını atmıştır.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Krallığın kaderi genç ama özel olan Merlin’in ellerinde. Haliyle İngiliz yapımı olan Merlin’de sihrin ve doğaüstü yaratıkların diyarı Camelot’ta bir efsanenin doğuşuna tanıklık edeceksiniz. Kral Uther tarafından yönetilen Birleşik Krallık’ta büyücülerin sihir yapmalarının yasaklandığı bir dönemde, doğaüstü yeteneklere sahip olan Merlin adında genç bir adamın yolu ileride tahta geçecek olan tahtın varisi Prens Arthur’la kesişir. İki genç adamın rekabetle başlayan gençlikleri kısa sürede dostluğa dönüşecek ve ülkelerinin kaderinde büyük rol sahibi olacaklar. Başrollerinde Bradliy James Colin Morgan, Katie McGrath ve Angel Coulby gibi yıldızı parlayan genç oyuncuların olduğu dizi yayınlandığı dönemde hatırı sayılır miktarda hayran kitlesi edinmişti.

49)  Homeland (2011-2019)

Efsane Olmuş Diziler

IMDB: 8,4

Tür: Aksiyon, Gerilim, Dram

Oyuncular: Claire Danes (Carrie Mathison)/Mandy Patinkin (Saul Berenson)/Rupert Friend (Peter Quinn)/Maury Sterling (Max Piotrowski)

Başlangıç Tarihi: 2011

Sona Erdiği Tarih: 2019

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 97 (13+12+12+12+12+12+12+12)

                Aksiyon, Gerilim ve Dram kategorilerinde diziseverleri selamlayan Homeland, 2019 da yayınlanan 8. yani Final sezonuyla sevenlerine veda etti.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Homeland, iki kişilikli denilebilecek manik depresyon vari bir hastalığı olan CIA ajanı Carrie Mathison’un yaşam hikayesini konu edinmiş. Carrie 8 yıldır kayıp olan ve artık öldüğü farzedilen Birleşik Devletler askeri Nicholas Brody’nin kurtulmasını sağlayan bir istihbaratın tuzak olduğuna inanmaktadır ayrıca bu olayın Amerika topraklarında bir el-kaide komplosuyla bağlantılı olabileceğini düşünmektedir. Carrie Mathison’ın Irak’taki ABD tehdit ünsurları üzerine yaptığı araştırma diplomatik açıdan soruna yol açar. Bu sebeple CIA Ajanı Mathison görevden alınarak masa başı bir iş verilir. Fakat soruşturması bitmeden önce Iraklı bir kaynağından Amerikan bir esirin taraf değiştirdiği haberini alır.

8 sene boyunca öldüğü düşünülen çavuş Nicholas Brody Afganistan’da yapılan bir özel operasyon sonucunda kilitli bir hücrede bulunur ve kurtarılır. Carrie almış olduğu istihbarat neticesinde çavuş Brody’nin dönüşünün tesadüf olmadığını düşünür ve endişelenmeye başlar. CIA tarafından Brody bir kahraman olarak görürken Mathison şüpheyle bakmaktadır. Fakat Brody’nin taraf değiştirmiş bir terörist ve ABD için tehdit olduğunu ispatlamak hiç mi hiç kolay olmayacaktır.. Brody evinde ve işinde kahraman olarak karşılanır fakat yıllar boyunca yaşadıklarından ötürü artık eşi ve çocukları için bir yabancıdır.

48) Z Nation (2014-2018)

Efsane Diziler- Z Nation

IMDB: 6,7

Tür: Aksiyon, Komedi, Dram

Oyuncular: Russell Hodgkinson (Doc)/Keith Allan (Murphy)/Kellita Smith (Roberta Warren)/Anastasia Baranova (Addison ‘Addy’ Carver)

Başlangıç Tarihi: 2014

Sona Erdiği Tarih: 2018

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 68(13+15+14+13+13)

                Z Dünya Savaşı (2013) filmine oldukça benzeyen ve belkide bu filimden ilham alınarak diziye dönüştürülen Z Nation, Aksiyon, Komedi ve Dram kategorilerinde seyircisini selamlıyor.

Dizinin içeriğine kısaca göz gezdirecek olursak:  Bir zombi virüsu dünyayı kasıp kavurduktan 3 yıl sonrasında bir grup insan bilinen bu virüse karşı bağışıklığa sahip tek insanı New York’tan Kaliforniya’ya götürmek zorundadırlar. Sağlam olan tek laboratuvar onun kanını büyük bir sabırsızlıkla beklemektedir. İnsanoğlunun geleceği büyük bir belirsizlik içindeyken tamamen zombiye dönüşmüş bir Amerikan dünyasında 3000 kilometre uzunluğunda bir ölüm kalım savaşı verilmeye başlanacaktır.

47)  Shadowhunters (2017-2019)

Yeni Diziler- Shadowhunters

IMDB: 7,8

Tür: Aksiyon, Dram, Suç

Oyuncular: Katherine McNamara (Clary Fray)/Dominic Sherwood (Jace Wayland)/Alberto Rosende (Simon Lewis)/Matthew Daddario (Alec Lightwood)

Başlangıç Tarihi: 2017

Sona Erdiği Tarih: 2019

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 55(13+20+22)

                Cassandra Clare’in çok satan The Mortal Instruments serisinin uyarlaması olan Shadowhunters, Aksiyon, Dram, Suç ve Fantastik dallarında dizi severleri selamlıyor.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Clary Fray isimli genç bir kız, Brooklyn’de yaşayan sıradan birisidir ta ki bir gün ‘Gölge Avcıları’ adındaki yarı insan yarı melek olan özel bir ırktan olduğunu keşfedene kadar. 18 yaşına girdiğinde şeytanlarla savaşan ‘Shadowhunter’ soyundan geldiğini öğrenir vehayatı bir anda tepeden tırnağa değişir.Şeytanların ve diğer yaratıkların peşinde geçen onca zaman sonunda Jace Wayland adında kendinden emin ve öldürme içgüdüsüne sahip bir yakışıklı genç ile tanışır. Birkaç arkadaşıyla birlikte geçmişten gelen düşmanları bulup yok etmek üzerine büyük ve tehlikeli bir maceraya atılırlar..

46)  Stargate (1997-2007)

Biten Diziler- Stargate

IMDB: 8,4

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram

Oyuncular: Amanda Tapping (Major Samantha Carter)/Christopher Judge (Teal’c)/Michael Shanks (Dr. Daniel Jackson)/Richard Dean Anderson (Colonel Jack O’Neill)

Başlangıç Tarihi: 1997

Sona Erdiği Tarih: 2007

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 10

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 213 (21+22+22+22+22+22+22+20+20+20)

                Mısır tanrıları ile uzaylılar arasında bağ kuran Stargate filminin devamı olarak dizi dünyasına merhaba diyen Stargate dizisi, Aksiyon, Dram ama en çok da Bilim Kurgu’nun dibine dibine vurarak dizi severlerin karşısına çıktı.
                Dizinin içeriğine kısaca bakacak olursak: Yıldız geçitleri ile galaksiyi dolaşan keşif takımının (SG1) maceralarını anlatan dizi toplam 213 bölüm yayınlanmıştır.

45)  Strike Back (2010-2019)

Aksiton Dizileri- Strike Back

IMDB: 8,2

Tür: Aksiyon, Gizem, Gerilim, Dram

Oyuncular: Philip Winchester (Michael Stonebridge)/Sullivan Stapleton (Damien Scott)/Michelle Lukes (Julia Richmond)/Daniel MacPherson (Samuel Wyatt)

Başlangıç Tarihi: 2010

Sona Erdiği Tarih: 2019

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 76(6+10+10+10+10+10+10+10)

                Adeta yağmur gibi yağan Aksiyon sahneleriyle aksiyon severleri ekranlarının başına kitleyecek olan dizimiz, Aksiyon, Gerilim, Gizem ve Dram kategorilerinde dizi severleri selamlıyor.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Uluslararası bir terörist örgütünü durdurmak için eski bir Amerikan Özel Kuvvetler ajanının İngiliz ordusuyla birlikte çalıştığı hikaye anlatılmaktadır. Yüksek aksiyon içeren dizide; karizmatik ajanımız Damien Scott (Sullivan Stapleton) ve İngiliz Çavuş Michael Stonebridge (Philip Winchester) başrolleri paylaşmaktadır. 20. Bölüm isminde gizli bir istihbarat biriminin iki üyesinin başından geçenlerin anlatıldığı dizide, terörizm karşıtı ekipte çalışan Stonebridge ve Amerika’nın Irak işgalinden bir gün önce görevinden alınan eski Amerikan ajanı Scott, bu birimin diğer üyeleri ile birlikte tehlikeli bir teröristin peşindedir. Latif isimli bu terörist ise küresel olarak ses getirecek büyük bir saldırı planlamaktadır.

44)    MacGyver (2016-)

İlgi Çeken Diziler- MacGyver

IMDB: 5,3

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Oyuncular: Lucas Till (Angus MacGyver)/Tristin Mays (Riley Davis)/Justin Hires (Wilt Bozer)/George Eads (Jack Dalton)/Meredith Eaton (Matty Webber)

Başlangıç Tarihi: 2016

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 66 (21+23+22)

Severek izledğim Yeşil Deniz isimli türk dizisinde her şeyi tamir edebilen MacGyver lakaplı Süleyman vardı. Bu diziyle ilgili birşeyler karalamadan evvel onada selam eder hürmetlerimi iletmeyi kendisine bir borç bilirim agalar. MacGyver dizisine dönecek olursak, Aksiyon, Macera ve Dram kategorilerinde dizi dünyasına merhaba diyen MacGyver dizisi 1985 ile 1992 yılları arasında yayınlanan kült dizinin aynı isim ile birlikte yeniden televizyona uyarlamasıdır.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: İnsanların hayatlarını kurtarabilmek için inanılmaz ve olağanüstü yeteneklerine başvurarak, akla hayale gelmeyecek yöntemlerle işlerin üstesinden gelen ve ABD gizli hükümeti için çalışan Angus ‘Mac’ MacGyver’in (Lucas Till) serüvenleri anlatılmaktadır. MacGyver’ın başrolünde Lucas Till agamız yer almakta.

43)  Black Sails (2014-2017)

Eski Çağ Dizileri- Black Sails

IMDB: 8,3

Tür: Macera, Dram, Tarihi

Oyuncular: Toby Stephens (Captain Flint)/Luke Arnold (John Silver)/Toby Schmitz (Rackham)/Hannah New (Eleanor Guthrie)/Jessica Parker Kennedy (Max)

Başlangıç Tarihi: 2014

Sona Erdiği Tarih: 2017

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 38(8+10+10+10)

                Macera, Dram ve Tarihi kategorlerinde 2014 yılında dizi dünyasına adım atan dizimiz, bazı bölümlerde içerdiği yetişkin sahneleriyle bir aaile dizisi olaktan uzaklaşmış görünüyor.

                Dizi, Kaptan Flint ve adamlarının hikayesini konu almaktadır. Dizi Robert Stevenson’ın klasik romanı olan Define Adası isimli kitabından yaklaşık yirmi yıl öncesini ele alıyor. O dönemin en zeki ve acımasız herkes tarafından korkulan korsanlarından biri olan Flint ve mürettabatına akıcı konuşma kabiliyeti olan yetenekli bir genç adam John Silver katılıyor.

Dizi ana konusu ise, o dönemin korsanlarının, fahişelerinin, servet avcılarının ve hırsızların bulunduğu aynı zamanda politik, aydın ideallerin ve barbarlığın ortaya çıkışını ve en azılı suç bölgesi olan New Providence adasının kurtuluşunu ekranlara taşıyor…

42)  Heroes (2006-2010)

Dizi Önerileri- Heroes

İMDB Puanı: 7.6

Tür: Bilim Kurgu, Fantastik, Dram

Oyuncular: Jack Coleman (Noah Bennet)/Hayden Panettiere (Claire Bennet)/Milo Ventimiglia (Peter Petrelli)/Masi Oka (Hiro Nakamura)/Greg Grunberg (Matt Parkman)

Başlangıç Tarihi: 2006

Sona Erdiği Tarih: 2010

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 78(23+11+25+19)

        2006 yılında dizi dünyasına adımını atan dizimiz, Bilim Kurgu, Fantastik ve Dram kategorilerinde seyirciye şapka çıkartıyor.

        Dizide, kahramanlarımız keşfettikleri özel güçlerinin hayatlarına etkisiyle baş etmeye çalışmakla birlikte sahip oldukları güçlerin kaynağını ve sebebini öğrenmeye çalışmaktadır. Dizide zaman ilerledikçe kahramanlar bir araya gelecekler ve herzaman olduğu gibi dünyayı kötülüğe karşı savunacaklrdır. Kendisini hızlı bir şekilde iyileştirebilen, geleceği tuval’a resmedebilen, zaman ve uzay arasında hareket edebilen gibi bir çok farklı yetenekleri olan bu kahramanlar Dünya’nın da kaderini belirleyecek. Yayınlandığı dönemde Amerikan televizyonların en heyecanlı dizilerinden birisi olan Heroes, size izlerken keyif alacağınız 80 bölüme yakın bir dizi vaadediyor.

41)    Preacher (2016-)

Yabancı Diziler- Preacher

IMDB: 8,1

Tür: Aksiyon, Korku, Fantastik, Dram

Oyuncular: Dominic Cooper (Jesse Custer) / Joseph Gilgun (Cassidy) / Ruth Negga (Tulip O’Hare) / Ian Colletti (Arseface) / Graham McTavish (The Saint of Killers) / Pip Torrens (Herr Starr) / Noah Taylor (Adolf Hitler)

Başlangıç Tarihi: 2016

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 33 (10+13+10)

                2016 yılında Aksiyon, Korku, Dram ve Fantastik ögelerinde dizi severlerin karşısına çıkan Preacher, oldukça enteresan olan hikayesiyle ön plana çıkıyor.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak:  Jesse karakteri geçmişte kötü işlere bulaşmış birisidir aynı zamanda baba mesleği olan vaizlik görevinide yerine getirmektedir. Bir gün yaptığı işleri bırakıp babasının kilisesine geri dönmeye karar verir ve orada vaizlik yapmaya başlar. Tanrı’nın evinde günahlarından arınmayı ve günahkar olan insanları, kendi yöntemleriyle Tanrı’nın yoluna sokmayı artık amaç edinmiştir.

Dizinin 4. Sezonu, 4 ağustos 2019 tarihinde yayınlanmaya başlayacak.

40)   Legion (2017-)

Yeni Yabancı Diziler- Legion

IMDB: 8,5

Tür: Aksiyon, Fantastik, Dram

Oyuncular: Dan Stevens (David Haller) / Rachel Keller (Syd Barrett) / Amber Midthunder (Kerry Loudermilk) / Aubrey Plaza (Lenny Busker) / Bill Irwin (Cary Loudermilk) / Jeremie Harris (Ptonomy Wallace) / Jean Smart (Dr. Melanie Bird) / Katie Aselton (Amy Haller) / Mackenzie Gray (The Eye)

Başlangıç Tarihi: 2017

Sona Erdiği Tarih: –

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 29(8+11+8)

                Aksiyon, Fantastik ve Dram kategorilerinde  izleyicilerin karşısına çıkan Legion, oldukça sıradışı hikayesiyle rakiplerinden bir adım öne çıkmış gibi görünüyor.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: David Haller, (Legion), bir insandan daha fazlası olan sorunlu gençtir. Gemç yaşında Şizofren teşhisi konulan David, yıllardır psikiyatri hastahaneleriyle içli dışlı olmuştur. Kendisiyle aynı hastalığı taşıyan bir hastayla oldukça garip bir şekilde karşılaşmasından sonra, duyduğu seslerin ve gördüğü hayal tarzında ki şeylerin gerçek olabileceğini anlaması uzun sürmez ve istemeden de olsa bu gerçek olması muhtemel ihtimalle karşı karşıya gelir.

  39)  13 Reason Why (2017-)

Enteresan Diziler

IMDB: 8,4

Tür: Gizem, Gerilim, Dram

Oyuncular: Dylan Minnette (Clay Jensen) / Katherine Langford (Hannah Baker) / Christian Navarro (Tony Padilla) / Alisha Boe (Jessica Davis) / Brandon Flynn (Justin Foley) / Justin Prentice  (Bryce Walker)

Başlangıç Tarihi: 2017

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 39(13+13+13)

                Jay Asher’ın 2007 yılında çok satan romanından uyarlanan Netflix Orijinal Dizisi ‘Ölmek İçin 13 Sebep,dizi dünyasınaGizem, Gerilim ve Dram kategorilerinde 2017 yılında adımı atmıştır.

Dizinin içeriğine kısaca göz gezdirecek olursak:  Clay Jensen’ın (Dylan Minnette) okuldan geldiği bir gün, kapısının eşiğinde adına gönderilmiş gizemli bir kutu bulması ile başlayıp ilerleyen ve gelişen olayları anlatıyor. Kutunun içerisinde ise iki hafta önce intihar etmiş olan Hannah Baker’ın doldurduğu video kasetleri bulunmaktadır. Hannah, Clay’in ölen sınıf arkadaşı ve aynı zamanda sevdiği kızdır. Kasetlerde, Hannah’ın hayatına son vermesinin nedenleri olan o on üç sebep belirtilmektedir.

Bu dizinin yapımcıları arasında Tom McCarthy, Brian Yorkey, Selena Gomez, Joy Gorman ve Kristel Laiblin gibi ünlü isimlerde var.

38)  The Narcos (2015-2017)

Yabancı Dizi Önerileri- The Narcos

IMDB: 8,8

Tür: Dram, Biyografi, Suç, Polisiye

Oyuncular: Wagner Moura (Pablo Escobar)/Pedro Pascal (Javier Peña)/Boyd Holbrook (Steve Murphy)/Alberto Ammann (Pacho Herrera)/Jorge Monterrosa (Trujillo)

Başlangıç Tarihi: 2015

Sona Erdiği Tarih: 2017

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 30 (10+10+10)

                Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar’ın hayatını anlatmak için, Biyografi, Dram, Suç ve Polisiye ögelerinde dizi dünyasına merhaba diyen The Narcos yayınlandığı ilk sezonundan, final sezonu olan 3. Sezonuna kadar hayranları tarafından büyük bir beğeniyle takip edilmiştir.

Narcos dizisi, dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakcısı olan Pablo Escobar’ı ekranlarımıza konuk ediyor. En büyük uyuşturucu kaçakcısı konumuna gelirken, onu hapse göndermek isteyen DEA Ajanı Steve Murphy ve ortağının yaşayacağı olayları konu ediniyor. Dizideki karakterler, Pablo Escobar’ı Wagner Moura, Steve Murphy’yi Boyd Holbrook ve Javier Peña’yı da Game of Thrones dizisindeki Oberyn Martell hayat veriyor.. Üç sezonu da 10 bölümden oluşan dizi Amerika’da daha yayınlamadan önce büyük ilgi çekmeyi başarmıştı.

37)  Friends (1994-2004)

Kemikleşmiş Diziler- Friends

IMDB: 8,9

Tür: Komedi, Romantik, Dram

Oyuncular: Jennifer Aniston (Rachel Green)/Courteney Cox (Monica Geller)/Lisa Kudrow (Phoebe Buffay)/Matt LeBlanc (Joey Tribbiani)/Matthew Perry (Chandler Bing)

Başlangıç Tarihi: 1994

Sona Erdiği Tarih: 2004

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 10

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 236(24+24+25+24+24+25+24+24+24+18)

1994 yılında dizi dünyasına adımını atan ve aşırı derecede fanatikleşmiş hayran kitlesinin sahibi olan Friends dizisi, Romantik ve Komedi kategorilerinde dizi severlere göz kırpıyor.

Dizide New York’ta yaşamakta olan 20’li yaşlarında olan üçü kadın ve üçüde erkek toplam altı kişilik bir arkadaş grubunun harika dostluklarını ve hayatlarını anlatmaktadır. Tür olarak komedi olarak geçsede dizide güçlü dram öğelerini de hissedeceksiniz. Friends dizisini izlerken karakterleri kendinizle özleştirecek ve kendinizden birer parça bulacaksınız. Hem duygulanacağınız hemde yer yer gülme krizine girebileceğiniz bir yapıt. Çekimleri 10 yıl süren dizinin karakterleri gerçek hayatta ne kadar yaşlandılar ise dizidede aynı doğal oranda yaşlanmışlardı.

36)   The Good Place (2016-)

Yabancı Diziler- The Good of Place

IMDB: 8,2

Tür: Macera, Komedi

Oyuncular: Eleanor Shellstrop (Kristen Bell) / Chidi Anagonye (William Jackson Harper) / Tahani Al-Jamil (Jameela Jamil) / Janet  (D’Arcy Carden) / Jason Mendoza (Manny Jacinto) / Michael (Ted Danson) / The Real Eleanor (Tiya Sircar)

Başlangıç Tarihi: 2016

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 52(13+13+12+14)

Dizi dünyasına 2016 yılında Macera ve Komedi kategorilerinde adımını atan The Good Place de öteki tarafı komik şekilde işlemeye çalışmışlar.

Diziye kısaca göz atacakolursak: Eleanor artık ölmüştür ve öteki taraftadır. Bir şeyi fark eder ki oda diğer taraf iyi ve kötü yer olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır ve bir hata sonucunda kendisi iyiler tarafına gönderilir. Diğer tarafta herkesin bir ruh eşi bulunmaktadır ve Eleanor’da ruh eşi ile beraber buraya uyum sağlamaya çalışmaktadır.

35)    The Sopranos (1999-2007)

İlginç Diziler- The Sopranos

IMDB: 9,2

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Oyuncular: James Gandolfini (Tony Soprano)/Lorraine Bracco (Dr. Jennifer Melfi)/Edie Falco (Carmela Soprano)/Michael Imperioli (Christopher Moltisanti) 

Başlangıç Tarihi: 1999

Sona Erdiği Tarih: 2007

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 85(13+13+13+13+13+20)

                Aksiyon, Suç ve Dram kategorilerinde dizi severlerin karşısına çıkan dizimiz 1999 yılında dizi dünyasına adımını atmıştır.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Dizi, New Jersey’de yaşamakta olan bir Amerikan-İtalyan karışımı mafya ailesinin patronu olan Tony Soprano’nun meslek, şiddet, suç, aile, adalet ve dostluk gibi kavramlar arasındaki denge kurma savaşını anlatmaktadır. Dizide ayriyeten Soprano ailesinin bireyleri ve Tony’nin yakınında bulunan insanların hayatındanda kesitler sunuluyor. Dizi senaryosunda en önemli ve kritik yerleri kaplayan Tony ve onun psikiyatrisi olan Dr. Jennifer Melfiyle olan konuşmalarıdır.

34) The Wire (2002-2008)

Adı Duyulmamış Diziler- The Wire

IMDB: 9,3

Tür: Suç, Gerilim, Dram

Oyuncular: Dominic West (James ‘Jimmy’ McNulty)/John Doman (Comm. for Operations William A. Rawls)/Deirdre Lovejoy (Rhonda Pearlman)/Lance Reddick (Cedric Daniels)

Başlangıç Tarihi: 2002

Sona Erdiği Tarih: 2008

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 60 (13+12+12+13+10)

                Suç, Gerilim ve Dram kategorilerinde öne çıkan bir diğer dizi ise The Wire. 2002 yılında Dizi dünyasına adımını atan dizimiz Suç ve Gerilim kategorilerini sevenler için beğeniyle izlenilebilir durumda bulunuyor.

Diziye kısaca göz atacak olursak: Hikaye, Amerika’nın Baltimore şehrinde geçmekte ve her bir sezonunda başka bir problemi odak noktasına alarak ilerlemektedir. Birebir yaşanan olaylardan esinlenerek suçlular dünyasına farklı bir bakış açısından izliyor.. Wire’ın yapımcılığını ve yazarlığını eski bir polis muhabirinin üstlenmesi sebebiyle dizi zaman zaman ufakda olsa belgesel tadında olmasını sağlıyor. Dizi toplam 5 sezon oynamış ve 2008 yılında finalini yapmıştır.

33)   Person of İnterest (2011-2016)

Diziler Öneriler- Person of İnterest

IMDB: 8,4

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim, Dram

Oyuncular: Jim Caviezel (John Reese)/Kevin Chapman (Lionel Fusco)/Michael Emerson (Harold Finch)/Amy Acker (Root)/Taraji P. Henson (Joss Carter)

Başlangıç Tarihi: 2011

Sona Erdiği Tarih: 2016

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 103 (23+22+23+22+13)

  Lost’un yaratıcı olan J.J. Abrams ve The Dark Knight’ın senaristi Jonathan Nolan’dan yepyeni süper gizem dolu bir dizi sizleri bekliyor. 2011 yılında dizi severlerin beğenisine sunulan Person of İnterest dizisi Suç, Gerilim ve Dram kategorilerinde rakipleriyle kıyasıya bir mücaeleye girmiş durumda.

Dizinin içeriğine kısaca göz gezdirecek olursak: Kameralar sayesinde her yerde izliyor, dinliyor ve kayıt altına alınıyor ve bu sayede tüm insanlar hakkında bilmeleri gereken herşeyi biliyorlar. Dizide gizemli bir iş adamı olan Mr.Finch terörist eylemleri önceden tespit edebilmek amacıyla bir bilgisayar programı geliştirir lakin bu program sadece olası terörist eylemlerini bulmakla kalmaz sıradan insanların karıştığı olaylarıda tespit eder. Bu gizemli işadamı kayıtlarda ölü olarak görünen CIA ajanı Reese ile tanışır. Kendi kaynaklarını ve Reese’in yeteneklerini kullanarak henüz işlenmemiş olan suçları daha eyleme geçmeden önlemeye çalışırlar. Mr.Finch rolünde Michael Emerson’u görmekteyiz ki son zamanda oldukça sevilen ve Abrams’ın da en gözde aktörlerinden birisi. Hatırladığınız gibi Lost dizisindede kendisi Ben Linus karakterini canlandırmıştı. Diğer ana başrolde ise Jim Caviezel yer almakta.

32)   Titans (2018-)

Devam Eden Diziler- Titans

IMDB: 8,0

Tür: Aksiyon, Fantastik, Gerilim, Suç

Oyuncular: Teagan Croft ( Rachel Roth)/Brenton Thwaites (Dick Grayson)/Anna Diop (Koriand’r)/Ryan Potter (Gar Logan)/Alan Ritchson (Hank Hall)

Başlangıç Tarihi: 2018

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 2

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: (12+ )

                Aksiyon, Fantastik, Gerilim ve Suç ögeleriyle dizi dünyasına merhaba diyen Titans, dizi severlere bol aksiyon ve kovalamaca vaadediyor

                Dizide eski Batman filmindeki ilk Robin olan Nightwing liderliğinde oluşturulan genç süper kahramanlardan oluşan bir ekip kötülük ve diğer tehlikelere karşı savaşmak üzere bir araya gelirler. Eski bir sirk çalışan olan Grayson anne ve babasının ölümünün ardından sonra Batman’in himayesi altına alınmış ve suçlularla mücadele etmek için sıkı eğitimlerden geçirilmiştir. Grayson yani Nightwing Batman’in gölgesinden çıkacaktır ve Starfire (Anna Diop), Raven (Teagan Croft), Beast Boy(Ryan Potter) ve diğer bir çok süper kahraman ile birlikte yeni ve korkusuz bir ekip olan Titans takımının başına gelecektir.

31)  Black Mirror (2011-)

Hayatın İçinden Diziler- Black Mirror

IMDB: 8,9

Tür: Macera, Bilim Kurgu, Dram, Gerilim

Oyuncular: Daniel Lapaine (Dawson)/Hannah John-Kamen (Selma Telse)/Michaela Coel  (Airport Stewardess)/Charles Babalola (Tusk)

Başlangıç Tarihi: 2011

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 23(3+4+7+6+3)

                2011 yılında Macera, Bilim Kurgu, Gerilim ve Dram kategorilerinde dizi severlerin karşısına çıkan Kara Ayna, bence üzerinde gerçekten düşünülmesi gereken bir hikayeye sahip.

                Kara Ayna, teknolojinin gelişmesi ile birlikte bizleri nasıl avucuna aldığını ve yaşamlarınımızı nasıl yok ettiğini konu ediniyor. İlk sezonunda her bölümde farklı bir senaryo işleniyor öyleki her bölümünde farklı senarist, oyuncu ve yönetmenle ilerliyor. İlk İngiltere’de yayınlanan tek sezonu 3 bölümden oluşan bu dizi 2013’de mini dizi Emmy ödülünü kazanmıştır. Her bölümde farklı bir yerde ve farklı gerçeklikte geçen bir dizi. Teknoloji bizi bağımlı konumuna getiriyor ve peki bunun yan etkisi varmıdır sizce? Teknoloji rahat bir yaşam ile huzursuzluğun arasındaki bir noktada duruyor. Çevrenize baktığınızda gördüğünüz her şey bir kara ayna (Black Mirror) yani televizyon, bilgisayar veya cep telefonları. Sizi ekranların başında düşünmeye ve etkileyici bölümleri ile sizleri mest etmeye davet ediyor.

30)   Agents of S.H.I.E.L.D (2013-)

Tavsiye Diziler- Agents of SHIELD

IMDB: 7,5

Tür: Aksiyon, Gizem, Fantastik, Gerilim

Oyuncular: Clark Gregg (Phil Coulson)/Ming-Na Wen (Melinda May)/Chloe Bennet (Daisy ‘Skye’ Johnson)/Iain De Caestecker (Leo Fitz)/Brett Dalton (Grant Ward)

Başlangıç Tarihi: 2013

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 7

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 136(22+22+22+22+22+13+13)

                Sinema sektöründe olan Yenilmezler serisinin değişik bir versiyonla diziye uyarlanması sonucu ortaya çıkan Agents of Shield 2013 yılında dizi severlerin beğenisine sunuldu.

Aksiyon, Gizem, Fantastik ve Gerilim kategorilerinde boy gösteren dizimizin içeriğine kısaca göz atacak olursak: The Avengers’ta yer almış olan Ajan Phil Coulson (Clark Gregg) S.H.I.E.L.D birimine geri döner. Henüz sınıflandırılamayan olayları çözmek için eğitimli ajanlardan oluşan küçük bir ekip kurar ve bu ekiple birlikte kötülere karşı savaş verirler. Ekibinde dövüş ve casusluk konusunda uzman ajan olan Grant Ward (Brett Dalton), pilot ve dövüş eğitimleri almış bu alanlarda usta olan ajan Melinda Mey (Ming-Na Wen), pek sosyal olmayan ama çok zeki olan Ajan Leo Fitz (Iain De Caestecker), birde Ajan Jemma Simmons (Elizabeth Henstridge) yer almakta.

Ekibe sonradan iyi bir bilgisayar hackerı ama asker değilde sivil olan Skye (Chloe Bennet) katılır. Bu süper kahraman dizisinde uzaylıların ve doğa üstü güçlerin varlığıyla bir çok maceraya bizleri sürükleyecek. Dizide aslında süper güçleri olmayan S.H.I.E.L.D ajanlarının gözünden bu zorlayıcı ve tehlikeli savaşı birde onların gözünden görmemizi ve bir elin nesi var iki elin sesi olacağını bizlere anlatıyor.

29)  Chuck (2007-2012)

Komik Diziler- Chuck

IMDB: 8,2

Tür: Aksiyon, Dram, Komedi

Oyuncular: Zachary Levi (Chuck Bartowski)/ Yvonne Strahovski (Sarah Walker)/Joshua Gomez (Morgan Grimes)/Vik Sahay (Lester Patel)/Scott Krinsky (Jeff Barnes)

Başlangıç Tarihi: 2007

Sona Erdiği Tarih: 2012

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 91 (13+22+19+24+13)

                Aksiyon, Dram ve özellikle de Komedi kategorilerinde yarışa katılan dizimiz, 2007 yılında dizi severlerin beğenisine sunuldu.

                Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Chuck (Zachary Levi) bilgisayarına gelen bir mesajı açmasıyla birlikte istemeden de olsa birdenbire bütün devlet sırları beynine yüklenir. Chuck bir süre sonra ise kıdemli ajan olan John Casey ve yeni ortağı Sarah tarafından bilgisayar işiyle ve ulusal güvenlik görevleri arasında gidip gelen ikili bir yaşantı sürmeye itilir. Fakat ikisi arasında kalan Chuck’ı bir yandan John öte yandanda Sarah çekiştirmeye devam edecektir. Karşılarına çıkan çeşit çeşit suikastçiler ise işin sadece eğlenceli kısmı olmaktan öteye geçemezler.

28)    Lucifer (2016-)

Fantastik Diziler- Lucifer

IMDB: 8,3

Tür: Suç, Fantastik, Dram

Oyuncular: Kevin Alejandro (Dan Espinoza), Lauren German (Chloe Decker), Lesley – Ann Brandt (Mazikeen), D.B. Woodside ( Amenadiel), Tom Ellis ( Lucifer Morningstar)

Başlangıç Tarihi: 2016

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 66(13+18+26+10)

                Suç, Fantastik ve Dram kategorilerinde dizi severlerin karşısına çıkan Lucifer, seyirciye Suçve Fantastik ögelerinin dengeli bir biçimde harmanlanmasıyla gayet eğlenceli bir dizi vaadediyor.

                Dizide cehennemin efendiğini bırakmış olan mutsuz adam Lucifer yani diğer bir değişle şeytan, Los Angeles’ın ihtişamlı ve ışıltılı dünyası için krallığını ve tacını terk edip bu şehirde Lux adında bir bar kurar. Lucifer bir DC Comic karakteri olmakla birlikte aynı zamanda Cehennem Lordu olarak da düşünülebilir. Olaylar ilerledikçe Lucifer, Morningstar Los Angeles Polis departmanı için kötü suçluları yakalar yeryüzüne düşmüş bir melek yani şeytan olduğu sırrını gizlemeye çalışır. Lucifer karakteri Neil Gaiman tarafından canlandırılmakla birlikte Sandman isimli bir çizgi roman serisinin yardımcı karakterlerinden biri iken daha sonradan kendi çizgi roman serisine kavuşmuştur.

27)   Scorpion (2014-2018)

Enteresan Diziler- Scorpion

IMDB: 7,2

Tür: Aksiyon, Dram

Oyuncular: Ari Stidham (Sylvester Dodd), Katharine McPhee (Peige Dineen), Elyes Gabel (Walter O’brien), Jadyn Wong (Happy Quinn), Eddie Kaye Thomas (Toby Curtis), Robert Patrick (Cabe Gallo)

Başlangıç Tarihi: 2014

Sona Erdiği Tarih: 2018

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 93(22+24+25+22)

        Dizi Dünyasına 2014 yılında merhaba diyen dizimiz, Aksiyon ve Dram kategorilerinde seyirciyi selamlıyor.

        Dizinin içeriğine kısaca bakacak olursak: Sheldon’lardanve Leonard’lardan oluşan bir grup adamla ilgili drama ve benzetme yapılan dizide, birkaç enteresan kişilikllerden oluşan dahinin Dünya sorunlarını çözmeye ve modern çağın getirdiği tehditleri aşmaya çalışmalarını ekranlara taşıyor. Dizinin yapımcıları arasında Alex Kurtzman ve Robert Orci’ nin de bulunduğu Scorpion  4 sezon boyunca toplamda 93 bölüm oynamış ve 2018 yılında Final yapan diziler arasında yerini almıştır.

26)   Da Vinci’s Demons (2013-2015)

Biyografik Diziler- Da Vinci’s Demon

IMDB: 8,1

Tür: Tarih, Macera, Fantastik, Dram

Oyuncular: Tom Riley (Leonardo Da Vinci), Eros Vlahos (Nico), Gregg Chillin(Zoroaster), Blake Ritson (Girolamo Riario), Laura Haddock (Lucrezia Donati), Hera Hilmar (Vanessa), Elliot Cowan (Lorenzo Medici)

Başlangıç Tarihi: 2013

Sona Erdiği Tarih: 2015

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 28 (8+10+10)

                2013 yılında dizi dünyasına adımın atan Da Vinci’s Demons, Macera, Tarihi, Fantastik ögelerinde seyirciyi selamlıyor.  Bu dizi, olağanüstü zekaya sahip olan Leonardo Da Vinci’nin gençlik hayatını bizlere getiriyor.  

Dizinin içeriğiyle ilgili kısaca bilgi verecek olursak: 25 yaşına gelmiş ve geleceğini şekillendirip onu özgür kılmaya çalışan Leonardo silah olarak zekasını kullandığı bir savaş başlatıyor. Tarihi yalnızca gerçekleri örtbas etmek gizlemek isteyenlere karşı bir savaş. Tek başına verdiği bu zorlu mücadelede yanında olan arkadaşlarıyla her ne kadar ilerlesede aklını yitirmenin sınırlarına yaklaşırken yalan, gerçek, geçmiş ve gelecek gibi konular üzerindeki çekişkileri çözmeye çalışıyor.

25)   The Last Kingdom (2015-)

Tarihi Diziler- The Last Kingdom

IMDB: 8,3

Tür: Tarih, Savaş, Dram

Oyuncular: Ian Hart (Beocca), Harry McEntire (Aethelwold), Alexander Dreymon (Uhtred), Eliza Butterworth (Aelswith), Simon Kunz (Odda the Elder), David Dawson (Alfred)

Başlangıç Tarihi: 2015

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 26 (8+8+10)

                Tarih, Savaş ve Dram kategorilerinde izleyicinin takdirini amaçlayan dizimiz 2015 yılında dizi dünyasına adımını atmıştır.Bu dizi Bernard Cornwell’in Savaş Lordu Yıllıkları adlı kitap serisinden televizyon ekranlarına uyarlanmış Son Krallık macerasıdır.Son Krallık dizisinde gerçek tarihi kişilikler kurgu olaylarla kaynaştırılırken büyük Kral Alfred’i ve onun krallığı birleştirme arzusunu bizlere anlatıyor.

Dizinin içeriğinden kısaca söz edecek olursak: M.S. 9 Yüzyılda geçen bu hikayede şu an İngiltere olarak bilinen yerde bulunan bir çok krallık Vikinglerin istilasına uğrar ancak ileriyi görebilen büyük kral Alfred Wessex bu istilaya karşıya koyarak krallığını ayakta tutmayı başarır ve Son Krallık ismini alır. Sakson bir asil soydan gelen Uhtred zorlu yaşam şartlarına rağmen hayattta kalır. Vikingler tarafından öksüz bırakılıp daha sonradan onlar tarafından büyütülür. Kendi ülkesini ve onu büyütmüş olan bu insanlar arasında seçim yapmaya zorlanır. Gerçekte kendisini Sakson’mu yoksa Viking’mi görmektedir ? Doğuştan gelen haklarını kanıtlamak için yollara düşen Uthred kendi topraklarını ve krallığını geri almak için yola düşer.

Bu dizi içerisinde politika, din, savaş, cesaret, aşk, sadakat, kahramanlık ve destansı savaşları konu edinir. Son Krallık dizisinde gerçek tarihi kahramanlar kurgu karakterlerle bütünleştirilerek tarihin en büyük krallarından biri Alfred’ın emri altında ülkelerini kurtarmak için savaşıp kendilerine yurt kurma çabasını anlatan bir öyküdür. İşler istenildiği gibi gidiyor olmalı ki, Netflix Aralık 2018’ de diziye 4. Sezon onayını vermiştir.

24)  The Leftovers (2014-2017)

İlginç Diziler- Leftlovers

IMDB: 8,3

Tür: Gerilim Fantastik, Dram

Oyuncular: Carrie Coon (Nora Durst / Sarah), Justin Theroux (Kevin Garvey), Christopher Eccleston (Matt Jamison), Amy Brenneman (Laurie Garvey), Liv Tyler (Meg Abbott)

Başlangıç Tarihi: 2014

Sona Erdiği Tarih: 2017

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 28 (10+10+8)

                Dizi, Tom Perrotta’nın The Leftover isimli romanından uyarlanmakla birlikte ‘Ani Dönüş’ olarak adlandırılan bir baygınlık sonrasında insanların bir anda yok olduğu küçük bir kasabada yaşanılan olayları anlatmaktadır.

Dizide kasabanın başkanı olan Kevin Garvey ailesinin çeşitli engellemelerine rağmen 100 kişinin kaybolduğunu bilmektedir ve halkına yardım etmeye çalışmaktadır. Kevin’in eşi Guilty Remnant ise kafayı tarikatlarla bozmuş, oğlu ise kendini peygamber ilan etmiş olan Holy Wayne isimli bir adamın peşinden gitmektedir. Sadece kızı onun yanında durmaktadır fakat oda bu olaylardan sonra değişecektir.

23)   The Flash (2014-)

DC Comic Dizileri- The Flash

IMDB: 7,8

Tür: Aksiyon, Fantastik, Dram

Oyuncular: Grant Gustin (Barry Allen)/Candice Patton (Iris West)/Danielle Panabaker (Caitlin Snow)/Carlos Valdes (Cisco Ramon)/Tom Cavanagh (Dr. Harry Wells)

Başlangıç Tarihi: 2014

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 104 (23+23+23+23+22)

                Aksiyon, Fantastik ve Dram kategorilerinde dizi severleri selamlayan Flash, dizi dünyasına 2014 yılında giriş yapmıştır.

Dizi, DC evreni kahramanlarından olan Flash (Barry Allen)yani yaşayan en hızlı adamın  birbirinden farklı maceralarını konu almaktadır. Dizide Central City Polis biriminin adli laboratuarının bir üyesi olan ve tüm gününü suçluların arkasında bıraktıkları ufak ipuçlarını bulmakta olan ve süper hızını ve kırmızı tulumunu kullanıp kötü insanları yakalayan bir süper kahramanın hikayesi anlatılmaktadır. Dizide her bölümde farklı kötü adamları göreceğimiz ve Flash’ın onlarla mücadelesine tanık olacağımız hali hazırda yayınlanmış 104 bölüm siz değerli dizi severleri bekliyor. Flash’ın yeni sezonu ise 8 ekim 2019 tarihinde başlayacak.

22+)  Stranger Things (2016-)

Efso Diziler- Stranger Things

IMDB: 8.9

Tür: Fantastik, Dram, Gerilim

Oyuncular: Winona Ryder (Joyce Byers) / David Harbour (Jim Hopper) / Finn Wolfhard (Mike Wheeler) / Millie Bobby Brown (Eleven) / Gaten Matarazzo (Dustin Henderson) / Caleb McLaughlin (Lucas Sinclair) / Natalia Dyer (Nancy Wheeler) / Charlie Heaton (Jonathan Byers)

Başlangıç Tarihi: 2016

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 25 (8+9+8)

                Stranger Things, Netflix’te yayınlanan Bilim Kurgu, Drama türlerindeki dizilerden birisidir. Dizi önceden Montauk olarak duyurulmasına rağmen sonradan dizinin ismi Stranger Things olarak değiştirilmiştir.

 Dizi, 1980’li yıllarda New York eyaletine bağlı bir liman kasabası Montauk’ta geçmektedir. Genç bir çocuk gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Ailesi, arkadaşları ve yerel polis arama çalışması başlatarak bu sır perdesini çözmeye çalışır. Bu olayın soruşturması derinleştirkçe hükümetin gizli deneyler yaptığı olağanüstü bir sır perdesinin içine çekilirler. Annesi olan (Winona Ryder) çocuğunu alabilmek için bir çok zorlukla yüzleşmek zorundadır. Kasabanın şefi rolünü ise David Harbour üstlenmektedir.. Büyük bir ilgiyle takip edilen dizinin yeni sezonu 4 Temmuz 2019 tarihinde başlayacak.

22)   Shameless (2011-)

Güldüren Diziler- Shameless

IMDB: 8,7

Tür: Komedi, Dram

Oyuncular: William H. Macy (Frank Gallagher)/Ethan Cutkosky (Carl Gallagher)/Jeremy Allen White (Lip Gallagher)/ Shanola Hampton (Veronica Fisher)/Steve Howey (Kevin Ball)

Başlangıç Tarihi: 2011

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 9

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 110 (12+12+12+12+12+12+12+12+14)

                Dizi, Utanmaz bir adamı ve ailesini ana odağına almaktadır. Her türlü sahtekarlık ve alkol herşey onda.. Chicago varoşlarından kopan en aykırı ailenin reisi olan Frank Gallagher hayatınızda görebileceğiniz en utanmaz adam.

Dizide Frank ve altı çocuktan oluşan bu Gallagher ailesi kimi zaman komik kimi zamanda yürekleri burkan hayatları anlatılmaktadır. Fiona Gallagher (Emmy Rossum) altı kardeşten en büyüğü, bir o kadar fedakar fakat bir o kadar da belayı üzerine çeken bir karakter. Dizi içerisinde karakterlerin yaşadığı maceralar da anlatılmaktadır. Dizide ayrıca cinsellik, eşcinsellik, alkolizm, uyutuşturucu ve alkol gibi bazı nahoş sayılabilecek içeriklerede sahiptir. Başrollerde William H. Macy ve Emmy Rossum yer almakta. ABD televizyonlarında yayınlandığı süre boyunca en yüksek dizi reytinglerine ulaşan Shameless dizisinin kendine has hayranları da yok değil.

21)   Vampir Günlükleri (2009-2017)

Vampir Dizileri

IMDB: 7,7

Tür: Romantik, Fantastik, Dram

Oyuncular: Nina Dobrev (Elena Gilbert / Katherine Pierce / Amara), lan Somenhalder (Damon Salvatore), Paul Wesley (Stefan Salvatore / Silas / Ambrose), Steven R. McQueen (Jeremy Gilbert), Kat Graham (Bonnie Bennett), Candice King (Caroline Forbes), Zach Roerig (Matt Donovan / Ethan Maxwell), Michaell Trevino (Tyler Lockwood), Joseph Morgan (Klaus Mikaelson)

Başlangıç Tarihi: 2009

Sona Erdiği Tarih: 2017

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 171 (22+22+22+23+22+22+22+16)

                Vampir Günlükleri, 2009 yılında dizi dünyasına adımını atan ve Romantik, Fantastik ve Dram kategorilerinde öne çıkan dizilerden bir diğeri.

                Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Ailelerini daha 4 ay önce bir trafik kazasında kaybetmiş olan 17 yaşındaki Elana ve 15 yaşındaki erkek kardeşi Jeremy birlikte yaşadıkları acı sonrası hayatlarına devam etmeye çalışırlar. Elena çevresinde her zaman güzelliğiyle dikkat çekmekte ve başarılı bir öğrenci olmasıylada ön planda tutulmaktadır fakat bu sadece içinde yaşadığı acıyı dış dünyadan saklama çabasından dolayıdır. İki vampir kardeş olan Stefan ve Damon’ın kasabaya gelmesiyle birlikte Elana’yla Stefan hemen birbirlerine karşı bir ilgi duymaya başlarlar. Sonrasında ise bu vampir kardeşler Stefan ve Damon’un Elena’ya duydukları ilgi yüzünden aralarında bir mücadele başlar. Dizide Stefan iyi huylu vampir olmasına rağmen Damon ise sert, karanlık görünümlü ve hiç bir vicdan azabı hissetmeyen birisidir. Bu iki vampirin kız için girdikleri bu mücadeleden dolayı hem Elena hemde kasaba sakinleri büyük bir tehlike altındadır.

20)   SuperGirl (2015-)

Yeni Diziler- SuperGirl

IMDB: 6,4

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram

Oyuncular: Melissa Benoist (Kara Danvers)/Mehcad Brooks (James Olsen)/Chyler Leigh   (Alex Danvers)/David Harewood (J’onn J’onzz)/Jeremy Jordan (Winn Schott)

Başlangıç Tarihi: 2015

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 87 (20+22+23+22)

                Senaryosu DC’nin çizgi romanlarından dizi dünyasına uyarlanmış olan bu dizide Superman’in kuzeni olan Kara’yı yani Kara Zor-El’in maceralarını bizlerle buluşturuyor. SuperGirl’ün arkasında Arrow, The Flash dizilerinin yapımcısı da olan Greg Berlanti’nin imzası var.

Dizinin içeriğine kısaca değinecek olursak: Kripton gezegenindeki büyük felaketten sonra Dünya’ya gönderilen kahramanımız sıradan insan kimliğiyle yaşamaya çalışıp güçlerinin kontrolünü öğrenmeye çalışır. 24 yaşına bastığında ise Kara tam olarak süper güçlerini kontrol eden ve Dünya’nın ihtiyacı olan bir süper kahramana dönüşecektir.

Yeni sezon tarihi 6 Ekim 2019 olarak belirlenmiş durumda.

19)   Teen Wolf (2011-2017)

Bitmiş Diziler- Teen Wolf

IMDB: 7,7

Tür: Macera, Fantastik, Dram

Oyuncular: Tyler Posey (Scott McCall)/Holland Roden  (Lydia Martin)/Dylan O’Brien (Stiles Stilinski)/JR Bourne (Chris Argent)/Melissa Ponzio (Melissa McCall)

Başlangıç Tarihi: 2011

Sona Erdiği Tarih: 2017

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 100 (12+12+24+12+20+20)

                Dizi 1985 yılı yapımı olan Teen Wolf filminin dizi uyarlamasıdır. MTV kanalı için Jeff Davis tarafından düzenlenmiştir. Macera, Fantastik ve Dram kategorilerinde 2011 yılında dizi severlerin karşısına çıkan Teen Wolf toplamda 6 sezon oynamış ve 100 bölümlük bir dizidir.

                Konusuna kısaca değinecek olursak: Dizide, Scott McCall (Tyler Posey) ormanda ölü bir kızı ararken kurt adam tarafından ısırılır. Kendisi lise öğrencisidir ve en iyi arkadaşı olan Stilinski (Dylan O’brien) dışında herkesten kurt adam kimliğini gizli tutarak yaşamaya devam eder. Diğer bir gizemli kurt adam Derek Hale (Tyler Hoechlin) ise ona hayatında kurt adam konusu ve vücudundaki değişiklikler konusunda yardımcı olacaktır. Teen Wolf dizisi gençlik dizisi olmasına rağmen içerisinde bir çok türü harmanlamaktadır kimi zaman aksiyon kimi zaman romantik olabilmektedir.

18)  The 100 (2014-)

Survivor Diziler- The 100

IMDB: 7,7

Tür: Macera, Bilim Kurgu, Dram

Oyuncular: Eliza Taylor(Clarke Griffin)/Bob Morley (Bellamy Blake)/Paige Turco (Dr. Abigail Griffin)/Marie Avgeropoulos (Octavia Blake)/Henry Ian CusickMarcus Kane)

Başlangıç Tarihi: 2014

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 84(13+16+16+13+13+13)

Macera, Bilim Kurgu ve Dram ögelerini içerisinde barındıran ve  CW tarafından Mart 2019 tarihinde dizi dünyasına adım atan dizimiz yayınlanmaya başladığı ilk günden bu yana dizi severlerin beğenisini kazandı. İlk sezon 13 bölüm, sonraki 2 sezon ise 16’şar bölüm olarak çekilse de en son çekilen 6. Sezon dahil 3 sezona baktığımızda dizi bölüm sayısı konusunda kararını 13 bölüm olarak vermiş gibi duruyor.

Dizimizin içeriğine kısaca göz atacak olursak:Dünya’nın sonunun 97 yıl önce aşırı derecede artan radyasyondan dolayı son bulması sonucu yaşam alanları teker teker yok olan insanlık birer ikişer kırılarak neredeyse tükenme noktasına gelmiştir. Hayatta kalanların da bir uzay mekiği ile uzaya çıkarak yeni bir koloni oluşturma çabaları ve bu süreçte yaşadıkları olaylar The 100 dizisinin genel konusunu oluşturmaktadır.Ark isimli uzay mekiği içerisinde toplam 2000 insan yaşamaktadır. Bu gemi içerisinde pek fazla hava, su ve gıda olmadığından dolayı da tüketim ve üretim dengesinin yani tüketimi baz aldığımızda nüfusun devamlı olarak kontrol altında tutulması gerekmektedir ve bu sıkı kanunlarla da pekiştirilmiştir. Her ailenin tek bir çocuğa sahip olması politikası kullanılabilir olmakla beraber ikinci çocuk için de ciddi cezalar bulunmaktadır. Her yerde olduğu gibi Ark içerisinde de bir yönetici ve meclis olmakla beraber tüm kararı bu kadro almaktadır.

                Ve kaçınılmaz o gün gelir, besin kaynaklarının ve kullanılabilir taze havanın giderek azalması sonucu konsey bir karar alır. Son çare olarak Dünya’yı tekrardan yaşanılabilir hale dönmüş olabilir mi diye analiz etmek üzere göreve gidecek olan bir ekip kurulmasına karar verilir. Çoğunlukla zanlı ve sorunlu kişilerden oluşan 100 kişilik bir ekip kurulduktan sonraArk bilim adamları tarafından devamlı olarak sağlık kontrollerini yapmak veekibi takip etmekamacıyla taktıkları bilekliklerle birlikte dünyaya gönderilirler. Yıllar sonra olsa da tekrar Dünya’ya inen ekibin hayallerinin bile ötesindeki bitki örtüsü ve yeryüzüyle karşılaşırlar. Tabi her dizide olduğu gibi bu ekipte yeryüzünde yalnız olduklarını düşünmektedirler ama bu düşüncelerinde yanıldıklarını anlamaları çok da üzün sürmeyecektir.

Hayatta kalma dizilerinin müdavimiyseniz eğer emin olunuz ki bu diziyide gerçekten çok seveceksiniz. Sezon ilerledikçe yeni yeni olaylarla karşı karşıya kalan kahramanlarımızı zorluğu giderek artan tehlikeler beklemektedir.

17)   Arrow (2012-2019)

Yabancı Dizi- Arrow

IMDB: 7,6

Tür: Aksiyon,Suç, Dram

Oyuncular: Stephen Amell (Oliver Queen)/David Ramsey (John Diggle)/Emily Bett Rickards (Felicity Smoak)/Katie Cassidy(Laurel Lance)

Başlangıç Tarihi: 2012

Sona Erdiği Tarih: 2019

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 170 (23+23+23+23+23+23+22+10)

                Aksiyon, Suç ve Dram kategorileriyle 2012 yılında dizi dünyasına merhaba diyen Arrow hali hazırda 2019 yılında yayınlanan son sezonuyla final yapmış diziler arasındaki yerini aldı.

Dizide multi milyoner yani milyarder bir çapkın olan Oliver Queen, trajik bir gemi kazasından sonra hayatına yeni bir başlangıç yapar. Beş yıl boyunca hiç bir şekilde ulaşılamayan Oliver Queen’in öldüğü varsayılır ancak sonunda Büyük Okyanus’un tam ortasındaki tropik bir adada bulunur. Oliver evine yani Starling City’ye geri döner. Evine vardığında annesi Moira, kız kardeşi Thea ve en iyi arkadaşı olan Tommy onu karşılar ancak bu 5 sene içerisinde Oliver’ın eski halinen eser kalmadığını anlamaları çok uzun sürmeyecektir.

Her süper kahraman gibi Oliver’da yeni kimliğini herkesten gizlemek niyetindedir ama öte yandanda eskiden yapmış olduğu yanlışları düzeltmeye niyetlidir. Bu sebepleki şehri eski ününe kavuşturmak ve suçlularla mücadele etmek için gizli kimliği olan Green Arrow’u oluşturur. Adaleti ve düzeni korumaya çalışırken kullandığı yöntemler bazılarının canını sıkacaktır. Bu sebeple Oliver’ın eski kız arkadaşı olan Laurel’ın polis babasının tek arzusu ile Arrow’u yakalayabilmektir. Yakın bir süre zarfında Oliver’ın dönüşünden kendi ailesinin de memnun olmadığı ortadadır fakat Oliver’ın annesi Moira oğlunun geçirdiği deniz kazası hakkında henüz bilinmeyen gerçekleri öğrenmeye azmetmiştir.

16)  How I Met Your Mother (2005-2014)

Komik Diziler- How I Met Your Mother

IMDB: 8,4

Tür: Komedi

Oyuncular: Josh Radnor (Ted Mosby) / Jason Segel (Marshall Eriksen) / Cobie Smulders (Robin Scherbatsky) / Neil Patrick Harris (Barney Stinson) / Alyson Hannigan (Lily Aldrin)

Başlangıç Tarihi: 2005

Sona Erdiği Tarih: 2014

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 9

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 208 (22+22+20+24+24+24+24+24+24)

                Carter Bays ve Craig Thomas’ın oluşturdukları “How I Met Your Mother” ana konu olarak, romantik olan başrol oyuncusu Theodore -Ted- Mosby’nin (Bob Saget) hayatının aşkı -eşiyle- karşılaşma tanışma hikayesini çeşitli flashbacklerle izleyiciye aktarmaya çalışan bir sit-com dizidir. 2030 yılında evli, iki çocuk babası olan Ted çocuklarını karşısına alır (David Henrie, Lyndsy Fonseca) ve hayat hikayesini anlatmaya başlar..

2005’te 27 yaşında olan mimar Ted (Josh Radnor), kendi arkadaş grubuyla kendisine küçük bir dünya oluşturmuş olan bir genç. Onun arkadaş grubu; en iyi arkadaşı, hukuk öğrencisi olan Marshall (Jason Segel), Marshall’ın dokuz yıldır birlikte olduğu sevgilisi anaokulu öğretmeni olan Lily (Alyson Hannigan) ve bir de absürd bir kişiliğe sahip olan takım elbisesiz nefes alamayan hiperseksüel Barney Stinson (Neil Patrick Harris).

Hayat sürüp giderken, Marshall, tek aşkı olan Lily’ye evlenme teklifi etmeye hazırlanır. Kahramanımız olan Ted tamda bu noktada hayatını gözden geçirmeye karar verir. Romantik Ted bekâr kalmaktan hiç hoşlanmayan biri olduğu için, gerçek aşkını aramaya yollara düşer. Gel zaman git zaman Manhattan’daki Marshall, Lilly ve Ted’in birlikte yaşamış oldukları evlerinin altındaki McLaren’s Pub’da Robin Scherbatsky (Cobie Smulders) ile tanışır. Ve sonra ilk bakışta evleneceği kadının o olduğunu düşünür düşünmesine de gerçektende omudur acaba?

15)   Mr Robot (2015-)

Hacker Diziler- Mr. Robot

IMDB: 8,6

Tür: Dram, Gerilim, Suç

Oyuncular: Rami Malek (Elliot Anderson) / Carly Chaikin (Darlene) / Portia Doubleday (Angela Moss) / Martin Wallström (Tyrell Wellick) / Christian Slater (Mr.Robot) / Stephanie Corneliussen (Joanna Wellick) / Michael Cristofer (Phillip Price)

Başlangıç Tarihi: 2015

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 42 (10+12+10+10)

                  USA Networkkanalı kendi halinde dizileri olan adını çoğu kimsenin duymadığı bir kanaldı ta ki Mr. Robot’a kadar. Mr.Robot sadece dizi olarak değil  konusu,senaryosu ve içindeki gizemlerle o kadar farklı bir şekilde gelip,insanların üzerinde öyle bir iz bıraktı kikısa zamanda kemikleşmiş hayran kitlesi edindi. Dizinin yazarı ve fikir babasıSam Esmail  yaklaşık 15 yıldır hacklemeyle ilgili herşeyi araştırmış ve edindiği bilgiler ışığında önceleri bir film çekmeyi düşünmüşlakin  sonradan diyalogların ve olayların dallandırılıp çoğaltılarak dizi haline getirilebileceğini farkedince film düşüncesini sonlandırıp, diğer bir kulvar olan dizi sektörüne girmeye karar vermiş.

                Dizide Eliot karakterini Rami Malek (24, The Pasific), gizli hacker grubunun lideri Christian Slater (Mind Games, Breaking In) canlandıracak. MR. ROBOT, gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak sıradan bir yaşam sürerken geceleri kanunsuz bir hacker olan Elliot adındaki antisosyal genç bir programcıyı merkezine konu ediniyor. Bir gün, gizli bir hacker grubu liderinin kendine çeşitli çok uluslu şirketleri batırmasına yardım etmesi için iş teklifi aldığında yol ayrımına giriyor. Çünkü bu adamın Elliot’u bu kadar çok istemesinin nedenlerin den sadece biride çalıştığı şirketteki pozisyonudur.

14)   Fargo (2014-)

Tuhaf Diziler- Fargo

IMDB: 9,0

Tür: Komedi, Suç, Gerilim

Oyuncular: Martin Freeman (Lester Nygaard) / Carrie Coon (Gloria Burgle) / Patrick Wilson (Lou Solverson) / Ewan McGregor (Emmit Stussy) / Kirsten Dunst (Peggy Blumquist) / Colin Hanks (Gus Grimly) / Billy Bob Thornton (Lorne Malvo)

Başlangıç Tarihi: 2014

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 40 (10+10+10+10)

                Dizi 90’lı yılların yıla damgasına vurmuş olan Coen kardeşlerin ödüllü beyaz perde filmi Fargo’nun televizyon uyarlaması olarak ekranlara geliyor üstelik diziside Coen kardeşler imzasını taşıyacak. Fargo dizisi sinema filminden esinlenecek ancak farklı bir yapıda ilerleyeceği söyleniyor.

         Esrarengiz bir kiralık katil olan Lorne Malvo, iş üzerindeyken geçirdiği kaza sonucu hastaneye kaldırılır. Hastanede Lester Nygaard ile tanışan Malvo, genç adamın hayatının değişmesine neden olur. Sıradan bir hayatı olan Lester’in geçmişi başarısızlıklar doludur ve ailesi tarafından sürekli küçümsenir. Malvo ile yaptığı konuşmalardan etkilenen Lester, karısını öldürerek farklı bir dünyanın kapısını aralar. O, artık herkesin tanıdığı insan değildir. İşlediği suçtan sonra Malvo’dan yardım isteyen Lester artık bir arada çalışmaya başlar. Bemidji Polis Departmanı‘nın hırslı polisi Molly Solverson ve Duluth Polis Departmanı’nda görevli Gus Grimly bir takım olup işlenen cinayetleri çözmeye çalışacaktır.

13)   Dexter (2006-2013)

Çılgın Diziler- Dexter

IMDB: 8.7

Tür: Aksiyon, Gerilim, Dram, Suç

Oyuncular: Michael C. Hall (Dexter Morgan) / Jennifer Carpenter (Debra Morgan) / David Zayas (Sgt. Angel Batista) / James Remar (Harry Morgan) / C.S. Lee (Vince Masuka) / Luna Lauren Velez (Lt. Maria LaGuerta)

Başlangıç Tarihi: 2006

Sona Erdiği Tarih: 2013

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 96 (12+12+12+12+12+12+12+12)

                2004 yılında yazılan Jeff Lindsay kitabından 2006’da televizyona uyarlanması sonucu tanıştığımız Dexter, oldukça sıradışı bir olay örgüsüne sahip olması nedeniyle kısa sürede büyük bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı. Showtime kanalında yayınlanan ve sekiz sezon süren dizimiz her ne kadar finaliyle hayranlarını hayal kırıklığına uğratsada iz bırakan dizilerde adından hala söz ettirmeyi başarıyor.

Filmin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Öncelikle Dexter’in kişiliğinden ve Michael C. Hall’un oyunculuğundan başlayalım. Dexter, en net tanımıyla iyi yürekli bir katil. İçinde bulunduğu ruh haletini sürekli seyirciyle paylaşıyor.Kendince ölmesi gereken birisini öldüremeden geçirdiği günlerin kendine ızdırap olduğunu her haliyle hissettirebiliyor. Michael C. Hall (Dexter) da bu psikolojiyi, karakterin içindeki karanlık fırtınaları bakışlarından tutun ses tonuna kadar her şekilde izleyiciye aktarmayı çok iyi başarmış ve sekiz sezon boyunca bunu aynı kalitede sürdürmeyi başarmış.

Diziden aklıda kalan ilginç şeylerden biri de Dexter’ın ağzı bozuk üvey kardeşi Debra. Kendisi bazen karanlık bazen renkli, karmakarışık bir dedektif. Sürekli birilerine aşık olsa da en çok değer verdiği iki şey ağabeyi ve işi. Abisi kendisi için o kadar farklı bir yerde ki, katil abisini tutuklamamak için elinden gelen her türlü kolaylığı sağlıyor. İşine aşırı bağlı bir polis için bu çok zor olmalı ve zaten ne kadar büyük zorluk yaşadığını bazı bölümlerde çok güzel gösteriyor. Debra’yı canlandıran Jennifer Carpenter o bölümlerdeki psikolojisini çok başarılı yansıtmasıyla hayranlarındaki yerini daha da sağlamlaştırıyor. Dexter’in hem Debra’ya hem de eşi Rita’ya bu kadar soğukkanlılıkla yalan söylemesi ve bunların hepsinde de talihin kendisinden yana olması da aslında şaşılacak bir durum. Dexter karakterine tekrar bakacak olursak, Kendisi Miami şehrinin cinayet masasında kan analiz elemanı olarak çalışmaktadır. Bu şehri seçmesinin sebebi tamamen dürtüleriyle alakalı. Miami, Amerika’da cinayet masasının en başarısız olduğu şehirdir.

Dexter’ın amacıysa bu cinayetlerin katillerini temizlemek. Babası, Dexter’ın dürtülerini durduramayınca onları kontrol etmeye karar veriyor ve Dexter’a bazı kurallar öğretiyor. Bu kurallara göre Dexter sadece suç işleyen insanları öldürebilir. Bu kuralın dışına çıktığını çok az görüyoruz yani Dexter babasının kurallarına önem veriyor ve kendisini bu şekilde yönlendirdiği için ona minnettar. Katil olmasının yanında Dexter, etrafındaki insanlarla yapmacık da olsa iyi geçinmeyi başarıyor. Hatta çalıştığı departmana her sabah bir kutu “donut” ile geliyor ve herkese kendini sevdirmeye çalışıyor. Tahminime göre gerçek hayatta bu elemanla karşılaşsak sanırım, seri katil olduğuna asla ama asla inanmayız.

Diziyle ilgili söylenecek tek olumsuz eleştiri, final bölümünün hayranlarını aşırı derecede hayal kırıklığına uğratmış olmasıdır. Haricinde keyifle ve haliyle accukda ürpertiyle izlenilecek diziler arasındaki yerini hemide bağdaş kurarak almayı başarmıştır.

12)   Doctor Who (2005-)

Harika Diziler- Doctor Who

IMDB: 8,7

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Fantastik, Dram

Oyuncular: Matt Smith (The Doctor), Peter Capaldi(The Doctor), David Tennant(The Doctor), Jenna Coleman(Clara), Karen Gillan(Amy Pond), Nicholas Briggs(Dalek)

Başlangıç Tarihi: 2005

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 11

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 137 (13+13+13+13+13+13+13+12+12+12+10)

                Aksiyon, Bilim Kurgu, Fantastik kategorilerinde dizi severleri selamlayan Dr. Who, muazzam büyüklükteki evrenin neredeyse her köşesinde bir olaya müdahale edecek kadar kapasite ve bilgiye sahip olan Doctor‘un sahip olduğu eşyalar ve gücü sayesinde zaman ve mekan ayrımı yapmayan, zaman zaman almak zorunda kaldığı kararlar tüylerimizi de ürperten ve karanlık güçlerle olan mücadelesinde bazı anlarda “Abi sen naptın yav? Burda bizim ekmeğimizle niye oynuyorsun?” diyen kötü varlıkları duyar gibi de olmuyor değiliz.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Kritik zamanlarda aldığı kararlar nedeniyle zaman zaman dizideki kötü karakterlerden daha da beter bir hale gelen Deli Dahi Doktor, gerek kendi içerisindek, gerekse evrenin dört bir yanındaki  karanlık güçlerle olan mücadelesi epey zorlayıcıdır. Bu çılgınlıkla yalnız başa çıkamayacağını zor da olsa anlayan Çılgın Dr.Companion denilen Yol Arkadaşları ile birlikte seyahat eder.Doctor’u kısaca tasvir etmemiz gerekirse ; mavi kutuludeli bir uzaylıdır (Şaka değil adam gerçekten Allien yavJ).Doctor; Gallifrey gezegeninden, insana benzeyen dış görünüşe sahip ancak rejenerasyon gücü ile bedenini değiştirip, 12 kere tam bir insan hayatı yaşayabilen, Zaman Lordu denilen bir uzaylı türüdür. Bu ırk, Zaman Girdabı gibi bilimsel meselelerle milyonlarca yıl meşgul olduğundan zaman ve mekan bilgilerinde diğer ırklardan daha öndedir. Zaman Lordları yüzlerce zaman makinesine sahip. T.A.R.D.İ.S yani Time And Relative Dimension In Space, uzaydaki zaman ve izafi boyut. Tardis sadece bir makine değil tabi, ruha sahip olduğunu da ilerleyensüreçte göreceğiz.

Tardis, Doctor‘un ne zaman nerede olması gerektiğine karar verir fakatYol Arkadaşlarından hoşlanmadığını da zaman zaman belli ediyor. Filmdeki vefakar, tatlı karakterlerden biridir ve Tardis‘in ‘10. Doctor’da canlı bir varlık olduğunu öğrenmemiz Doctor‘un asla yalnız olmadığını anlamamızı sağlıyor. Doctor‘un her yere girmesini sağlayan kimlik kartı işlevi gören Psişik Kağıdı vardır. Doctor, tüm ırkları tanır ve tüm teknolojileri de bilir bu yüzden nereye nasıl girileceğini, türlere nasıl davranılması gerektiğini bilir. Psişik Kağıt da ihtiyacınız olan kimliği, kredi kartını, giriş kartlarını, davetiyeleri, unvan yazılarını düzenler. Doctor’un diğer önemli eşyası Sonik Tornavidası, Tahta ve Ölü Kilitle mühürlenmiş şeyler hariç her türlü materyali eğip büker ve tamir edip bozabilir. Doctor çoğunlukla kilitleri açmak, makinelerin tamiri ve bir şeyleri patlatmak için kullanır.

Adeta Bilim Kurgunun ete kemiğe büründüğü dizilerden olan Doctor Who, herkesin keyif alarak izleyeceği ve eğlenebileceği bir film haline gelmiş.

11)   Westworld (2016-)

Yeni Efsane Diziler- Westwolrd

IMDB: 9.0

Tür: Gerilim, Bilim Kurgu, Dram

Oyuncular: Jeffrey Wright (Bernard Lowe), Thandie Newton (Maeve Millay), James Marsden (Teddy Flood), Evan Rachel Wood (Dolores Abernathy), Anthony Hopkins (Dr. Robert Ford)

Başlangıç Tarihi: 2016

Sona Erdiği Tarih: –

Yayınlanmış Sezon Sayısı:  3

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 30 (10+10+10)

Westworld dizisi, özellikle yapay zekânın doğmasıyla birlikte günahın nasıl olacağı konusundaki merak sonucunda ortaya çıkmıştır. Yani, yapımda teknolojik gelişmelerin nereye varabileceği ve bu gelişimin olumsuz etkilerinin nasıl olacağı üzerinde durulmuştur. Dizi, Westworld ismindeki eğlence parkını merkezine alıyor. Gelecek yıllarda geçen Westworld’da, özellikle paralı müşterilerin sıklıkla tercih ettiği Westworld Park’ta olayların çığırından çıkması ile ortaya çıkan macera aktarılıyor. Önemli ziyaretçilerin katılabildikleri oyunlarla dolu bu parkta Vahşi Batı teması sunan kısımda bir sorun yaşanıyor. Bu sorunla birlikte peşlerinde keskin nişancı olan zengin insanlar eğlenmeyi unutarak sadece hayatta kalmaya çalışıyorlar. Yapay zekânın kontrolden çıkacağı zaman neler yaşanabileceği oldukça etkileyici bir şekilde işleniyor.

10)  Fringe (2008-2013)

Bitmiş Efsane Diziler- Fringe

IMDB: 8,4

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem, Suç

Oyuncular:  Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Dr. Walter Bishop), Jasika Nicole (Astrid Farnsworth), Lance Reddick (Phillip Broyles)

Başlangıç Tarihi: 2008

Sona Erdiği Tarih: 2013

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 100 (20+23+22+22+13)

                Amerika’nın FOX kanalında yayınlanmaya başlayarak televizyon dünyasına “merhaba diyen ve günümüzde de kendisinden hala söz ettirmeyi başaran Fringe, Dram, Bilim Kurgu, Gizem ve Suç kategorilerinde rakipleriyle kıyasıya yarışan ve kendine özgü esrarengiz cinayetleriyle dizi severlerin beğenisini kazanarak 2008 yılında dizi dünyasına adımını atmıştır.

                Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Tüm dünyayı etkileyecek ve belki de kıyamete neden olabilecek açıklanamayan olayları bilimsel yöntemlerle ve FBI’ın soruşturma teknikleriyle inceleyen Fringe Bölümü; FBI’ın uzantılarından Kamu Güvenlik Teşkilatı’nda (Department of Homeland Security) bulunuyor. Boston, Massachusetts merkezli bir bölüm olan Fringe ekibi; özel ajan Olivia Dunham, dahilikten deliliğe terfi etmiş bir bilim insanı olan Walter Bishop, onun oldukça zeki oğlu Peter Bishop üçlüsünden oluşuyor. Elbette ki daha sonra ekibe bazı üyeler dahil oluyor ve Fringe Bölümü bazı önemli isimlerden yardım istemek zorunda kalıyor. Lost, The X-Files, Altered States ve The Twilight Zone dizilerinden ilham alınarak meydana getirilen bir dizi olan Fringe, bütünüyle hayranlık uyandırıyor. Özellikle de Paralel Evren konusunu başarılı bir şekilde işleyen, akıl almaz deneyler, eğlenceli karakterler ve etkileyici görsellerle şekillenen Fringe, IMDb’den 8,5 puan alarak bu büyük başarısını bütünüyle taçlandıran efsanevi bir dizi haline geliyor

Uzay Yolu ve Yıldız Savaşları gibi gerçekten sinema dünyasının beğenisini kaznmış bilim kurgu filmleri ile karşımıza çıkan J. J. Abrams’ın hayal dünyasından kağıda dökülen Fringe, oldukça sıradışı cinayetleriyle ve gerek işleniş ve gerekse çözülme şekilleriyle gayet başarılı bir  olay örgüsüyle dizi severlerin takdirini toplamayı başarmıştır.

9)   Spartacus (2010-2013)

Kanlı Diziler- Spartacus

IMDB: 8.6

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş, Tarih

Oyuncular: Liam McIntyre (Spartacus), Manu Bennett (Crixus), Viva Bianca(llithyia), Daniel Feuerriegel (Agron), Nick E. Tarabay (Ashur), Lucy Lawless(Lucretia), Peter Mensah (Doctore)

Başlangıç Tarihi: 2010

Sona Erdiği Tarih: 2013

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 39 (13+6+10+10)

                Spartacus, 2010 yıllarında dizi dünyasına merhaba diyen ve Aksiyon,Dram, Savaş, Tarihi kategorilerinde dizi severleri selamlayan efsanelerden olamya aday bir dizidir. Spartacüs, 1 sezonu kısa ve en başları anlatmak üzere toplamda 4 sezon olarak yayınlandı.

                Dizinin içeriğine geçecek olursak; İlk sezon, Kan ve Kum (Boold and Sand) adıyla verildi. Toplamda 13 bölüm yayınlandı. Sezonun ilk iki bölümü adeta dizinin tanıtımı şeklinde çekildi. 2. Bölümden sonra dizinin asıl konusu işlenmeye başlanmış ve şöyle: Romalılar ile beraber savaşan ve savaşın sonunda köleliği kabul eden Spartacus, Capau’ya getirilir ve burada Gladyatör olur. Sevdiği topraklardan ve karısından ayrılmak zorunda bırakılan Spartacus birçok zorlu dövüşlere katılır. Her katıldığı dövüşte başarılı olan bu adam yakınları tarafından ihanete uğrasada farkında olmadan bir umut ışığı yakacağının da henüz bilincinde değildir. 2. Sezon ise Gods of Arena (Arena’nın Tanrıları) olarak isimlendirildi. Toplamda 6 bölüm yayınlandı. Bu sezon tamamen dizinin başlangıcını anlatır. Mini bir dizi şeklinde olan bu sezon Spartacus’ e başlanmadan mutlaka izlenmelidir.

3. Sezon ise İntikam (Vengeance) adıyla dizi severlerin karşısına çıktı. Bu sezonda dizinin başrol oyuncusu Andy Whitfield’ın Lenfoma kanserinden dolayı hayatını kaybetmesi ile başrol değişti. Bu yüzden dizi çekimleri 2012 yılına kadar sarktı. Toplamda 10 bölüm yayınlandı. 3. Sezonda ise: Sevdiği kadının ölmesi ile Spartacus intikam peşine düşüyor. Kanlı isyan sonucu Spartacus ve arkadaşları Ludus’u terk eder. Spartacus ve arkadaşları bu sezon boyunca Roma askerleri ile savaşırlar. Son olarak 4. Sezon, Lanetlilerin Savaşı (War of the Damned) olarak isimlendirildi. Spartacus dizisinin son sezonu olan Spartacus: Lanetlilerin Savaşı 10 bölümden oluşuyor. Marcus Crassus’a karşı zorlu bir savaş veren Spartacus oldukça zorlu zamanlar geçirir. Aksiyon ve Gerilimin kepçeyle dağıtıldığı 4. sezonda muhteşem bir final var ki dillere destan agalar.

8)   Supernatural (2005-)

Doğa Üstü Diziler- Supernatural

IMDB: 8,5

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Fantastik, Korku, Gerilim, Gizem

Oyuncular:  Jared Padalecki (Sam Winchester / Ezekiel / Gadreel), Jensen Ackles (Dean Winchester / Demon Dean / Leviathan), Mark Sheppard(Crowley / Shapeshifter), Misha Collins (Castiel / Lucifer / Jimmy Novak), Jim Beaver (Bobby Singer / Bobby / Leviathan)

Başlangıç Tarihi: 2005

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 14

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 306 (22+22+16+22+22+22+23+23+23+23+23+22+23+20)

                Gel gelelim listemizin olmazsa olmazlarından bir diğerine. 2005 yılında dizi severlere merhaba diyen Supernatural Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu,Fantastik, Gerilim, Gizem ve Korku kategorilerinde boy gösteriyor.  Dizi 300 bölümü geçtiği içinde haliyle Kurtlar Vadisi Pusu’ ya bağlamış durumda olabilir ama bu haliyle bile kendini izlettirmeyi başarıyor olması gerçekten de takdire şayan. Dizide eski araba tutkunlarının adeta gözlerini parlatan 67 Model Chevy İmpala tarzı bir araba vardır ki Sam & Dean adlı kardeşlerin dizi boyunca yoldaşı olmuştur. Dizinin müzikleri de oldulça başarılıdır Carry on My Wayward Soon adlı efsane şarkı dizi ile adeta özdeşleşmiştir

Dizinin içeriğiyle ilgili kısaca bilgi verecek olursak; Sam ve Dean Winchester Esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan babalarını arayan iki kardeştir.Babalarının normal şekilde kaybolmadığını dizinin ilk başlarında hissedilir. Bölümler ilerledikçe dizi aklınıza gelebilecek her türlü şehir efsaneleri ve bütün fantastik ve mitolojik yaratıkla ve türlü felaketle adetadolar taşar. Sam ve Dean kardeşlerde sezon ilerledikçe daha da güçlenen çeşitli yaratıklara karşı amansız futursuz ve korkusuz (J) mücadelerine bıkkınlık göstermeden devam ederler.

Dizinin her bölümü gerçekten mükemmel mi? bütünü için aynı şeyi söyleyemeyebilirim ama her dizide illaki  vasata yakın bölüm de olur hatta sezonda ama dizi genel olarak keyifle izlenebilecek türlerden ama hakkınıda vermek gerekir ki, nice dizilerin daha 7. Sezon onayını alamadan iptal edildiği bu acımasız dizi dünyasında, 14 sezon onayı almak ve 306 tane bölüm çekmek her babayiğitin harcı olamasa gerek ki zaten bu kadar uzun soluklu diziler de bir elin bilemedin ilki elin parmaklarını geçmez diyerek “Yiğidi öldür ama asla hakkını yeme” diyen atalarıma selam çakıp sizi diziyle başbaşa bırakıyorum. 

7)  Lost (2004-2010)

Hayatta Kalma Dizileri- Lost

IMDB 8,4

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Gerilim

Oyuncular: Matthew Fox (Jack Shephard), Mark Pellegrino (Jacob), Michael Emerson (Benjamin Linus), Daniel Dae Kim (Jin Kwon), Josh Holloway(James “Sawyer” Ford)

Başlangıç Tarihi: 2004

Sona Erdiği Tarih: 2010

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 6

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 121 (25+24+23+14+17+18)

                Aksiyon, Dram ve Gerilim dallarında seyirciyi selamlayan dizimizin kendisine listemizde bi göççük yer bulması hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Her bölümünde ayrı bir gerilim ve bilinmezliğin olduğu dizimizin içeriğine kısaca göz atacak olursak: gizemli bir adaya düşen insanların hayatını anlatan, onları ortak noktada kesiştiren, her saniyesi nefesleri tutarak izlenir, efsaneler arasında yer alan bir dizi. Bir çok insanın korkusuzca izlediği dizide sürekli yer alan aksiyon ve gizem izleyicilerin merakını çeken en önemli detaylar arasındadır.Filmin her anlık bilinmezleri bulunmaktadır. Düşülen adanın sahip olduğu özel yetenekler ve Dharma Girişimcilik yapıları diziye soluk getirmiştir. Bu kavramların da dizide mükemmel bir şekilde entegre edildiğini ve çok güzel kurgulanarak izleyicileri ile buluşturulduğu gözlemlenmektedir.

Final yapmış bir dizi olsa dahi kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler arasında yer alan bir dizidir. Dizi zamanı haricinde finali sonrasında da büyük bir rağbet görmüştür.

6) The Walking Dead (2010-)

Zombi Diziler- The Walking Dead

IMDB: 8,6

Tür: Aksiyon, Korku, Fantastik, Dram

Oyuncular: Andrew Lincoln (Rick Grimes), Danai Gurira (Michonne), Norman Reedus (Daryl Dixon), Sarah Wayne Callies (Lori Grimes), Scott Wilson(Hershel Greene), Lauren Cohan (Maggie Greene), Carl Grimes (Chandler Riggs), David Morrissey (The Governor), Laurie Holden ( Andrea)

Başlangıç Tarihi: 2010

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 9

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 123 (6+13+16+16+16+16+16+16+16)

Walking Dead, herkesin de beklediği gibi en iyi diziler listemizin olmazsa olmazlarından. Jay Bonansigna ve Robert Kirkman tarafından yazılan aynı isimli çizgi romandan Frank Darabont tarafından televizyon ekranlarına uyarlanmış bir Amerikan korku – drama dizisidir.

Aksiyon, Korku, Dram ve özelliklede Gerilim kategorilerinde seyircisine göz kırpan dizimizin içeriğine kısaca bir göz atacak olursak: Rick Grimes polis memuru olarak çalışırken görev sırasında vurulup, hastaneye kaldırılır. Bir süre sonra hastanede kendine geldiğinde ise dünyaya ölülerin (zombilerin) hakim olduğunu görür.Ailesini bulmak için yola koyulan ve yol boyunca bazı zombi salgınından kurtulan insanlarla karşılaşan Rick  ve diğerleribu durumdan nasıl kurtulabileceklerinin yollarını aramaya başlarlar. Yayınlanmaya başladığı 2010 yılından beri büyük bir hayran kitlesine sahip olan dizi, bulaşıcı bir beyin hastalığı sonucu insanların zombiye dönüşmesini ve bir grup normal insanın, zombiler karşısında verdiği amansız mücadeleyi konu alıyor.

Eğer siz de zombiler ile ilgili aksiyon – korku türünde diziler seviyorsanuz, Walking dead sizin için izlenmesi gereken en iyi yabancı diziler arasında olacaktır. Dizinin yeni sezonu, 10. Sezon Bölümleriyle Ekimde hayranlarının karşısında olacaktır.

5) Vikings (2013-)

En İyi Diziler- Vikings

IMDB: 8.8

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Tarih

Oyuncular: Travis Fimmel (Ragnar Lothbrok) / Katheryn Winnick (Lagertha) / Alexander Ludwig (Bjon Lothbrok) / Gustaf Skarsgård (Floki) / Clive Standen (Rollo) / Alex Høgh Andersen (Ivar) / Jordan Patrick Smith (Ubbe)

Başlangıç Tarihi: 2013

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 69 (9+10+10+20+20)

                Vikings, Kanada- İrlanda ortak yapımı, Michael Hirst tarafından yazılmış ve yapımı üstlenilmiş olan ve History Channel’da yayımlanan gerçekten dişe dokunur dizilerden bir diğeri. Başlangıçta sadece mini dizi projesi olarak çekilmiş ancak eleştirmenlerden ve izleyicilerden gelen desteğin ardından bir projeye dönüşmüş ve şu an dünyanın en iyi dizileri arasına parmakla gösterilen yapımlardan bir tanesi.

Dizinin içeriğine kısaca göz atacak olursak: Aksiyon, Macera, Dram ve Tarih kategorilerinde seyircisini selamlayan dizi, 8. yüzyıl İskandinavyası’nda geçiyor. Basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin hayatını ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan imtihanını seyrederken; savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık oluyoruz.Tarihi bir drama olarak nitelendirilebilecek dizinin hikayesi, gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.

Başlangıçta mini bir dizi olarak düşünülen ve viking tarihini görselleştirmek amaçlı History Channel tarafından çekilen dizimiz, haliyle ilk sezonda seyirciyi etkisi altına alabilecek kadar görsel efektler barındırmıyor. Bu nedenle de bir çokları bu diziye başladığında hayl kırıklığı yaşayarak, ikinci sezona geçmeden diziyi bırakıyor.  Bu da IMDB puanının hakettiği kadar iyi olmamasının nedeni olabilir.

Ne var ki siz siz olun, ikinci sezonu da izlemeden diziden vazgeçmeyin. Ziraikinci sezonuyla beraber dizi kendini toparlayarak izleyenleri etkisi altına almayı başarıyor. Gelin görün ki her güzel şeyin olduğu gibi bunun da bir sonu olduğunu dizinin yapımcıları bildirdiler. Vikings 2019 un sonlarına dogru 6. Sezon yani final sezonuylasevenlerine veda edecek.

4)  Sherlock (2010-)

Gizemli Diziler- Sherlock

IMDB: 9,2

Tür: Suç, Dram, Gizem, Macera, Polisiye

Oyuncular: Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) / Martin Freeman (Dr John Watson) / Una Stubbs (Mrs. Hudson) / Rupert Graves (DI Lestrade) / Louise Brealey (Moly Hooper) / Mark Gatiss (Mycroft Holmes) / Andrew Scott (Jim Moriarty) / Amanda Abbington (Mary Watson) 

Başlangıç Tarihi: 2010

Sona Erdiği Tarih:

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 4

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 12 (3+3+3+3)

                Suç, Dram ve Gizem kategorilerinde seyirciyi selamlayan Sherlock, özellikle Gizem ve Polisiye severler için adeta “Ben de buradayım diye” haykırıyor. Sherlock, diğer dizilerden farklı olarak iki senede bir, 3’er bölümlük film tadında hikayelerden oluşuyor. Dizinin bölümleri ortalama 1 saat 20 dakika sürüyor.

Dizi sosyal mecrada en fazla tartışılan ve üzerinde durulan dizilerden olması sebebiyle, bu diziyi bu kadar önemli yapan, Mark Gatis’in Sherlock karakterini ve etrafında dönen olayları, günümüze çok iyi bir şekilde uyarlaması, kitaplardaki maceraları büyük bir ustalıkla harmanlayabilmesidir.Dikkat gerektiren ve gizemli dizileri sevenlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşündüğüm Sherlock’un konusuna göz atacak olursak; Yüksek bir zeka seviyesine sahip, yüksek işlevli bir sosyopat olan Sherlock, İngiltere’de işlenen gizemli suçları çözerek, kendince zihnini rahatlatma peşindedir. Bunu da polise yardımcı olarak danışman dedektiflik kisvesi altında yürütür.Bir şekilde, daha önce Afganistan’da doktor ve asker olarak görev alan Dr. John Watson ile ev arkadaşı olurlar. Tam bir kaos tutkunu olan Watson ile birlikte, kimsenin aklının almadığı olayları çözmek için meaceradan maceraya atılırlar.

Sherlock’un maceralar esnasında yaptığı çıkarımlar ile beyninizin sınırlarını zorlayabileceğiniz, zaman zaman gerilip, zaman zamanda ayarsız olarak verilen komedilerle kahkahalara boğulacağınız Sherlock tam size göre arakadaşlar…Son olarak dizinin yetkilileri, Sherlock un yeni sezonunun 2020 den önce başlayamayacağını bildirdiler.

3) Prison Break (2005-2017)

Zekice Diziler- Prison Break

IMDB: 8,4

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Oyuncular: Wentworth Miller (Michael Scofield), Dominic Purcell (Lincoln ‘Linc’ Burrows / Lincoln Burrows), Sarah Wayne Callies (Sara Tancredi / Dr. Sara Tancredi), Robin Tunney (Veronica Donovan), Amaury Nolasco(Fernando Sucre), Peter Stormare (John Abruzzi), Paul Adelstein (Paul Kellerman), Robert Knepper (Theodore ‘T-Bag’ Bagwell), Wade Williams(Brad Bellick)

Başlangıç Tarihi: 2005

Sona Erdiği Tarih: 2017

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 84 (22+22+13+24+9)

        Yani agalar bu dizi iyi, güzel tamam da tam bi yılan hikayesine dönmüş durumda, Bi bitiriyorlar bi tekrar başlatıyorlar yav(J). Özellikle ilk sezonları ile döneme damgasını vurmayı başaran dizi, vermiş olduğu uzun bir aranın ardından 2017 yılında 5. sezonu ile yeniden seyirci ile buluşmuştu. Dizinin fanları çıkan bu yeni sezonu çok beğenmiş ancak dizi erken bir şekilde final yapmıştı.

        Hayranların istekleri üzerine dizinin yeni sezonu üzerine yeniden çalışmalara başlandı. Dizinin senaristi olan Paul Scheuring 2018 yılının Mart ayında 6. sezonun ilk bölümünün senaryosunu tamamladığını açıklamıştı. Ancak kadroda yaşanılan oyuncu sıkıntısından dolayı dizinin çekim tarihleri sürekli olarak ertelenmişti. Bu sebepten dolayı dizinin yeni sezonun gelmesi biraz gecikecek gibi görünse de 2019 veya 2020 yılında bir sürpriz yaparak karşımıza çıkabilir. Dizi oyuncularının bazıları yeni sezonunun gelmeyeceğini söyleseler de bunu alaycı bir tavırla söylemeleri gerçekçi olmadığının bir göstergesi niteliğinde.

        Dizinin içeriğine bakacak olursak: Michael Scofield bile bir mühendistir. Kendisine ait bir firması ve banal bir yaşamı vardır. Ama işler uzun müddettir görüşmediği ağabeyinin mapusa girmesi ve idamla yargılanmasıyla değişir. Abisi Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısının kardeşini öldürmekle yargılanmaktadır, ama Lincoln suçsuz olduğunu iddia etmektedir.Ağabeyinin bu kabahati işlemediğine kanı getiren Michael’in onu hapishaneden çıkartmaktan başka çaresi yoktur. Tüm meşru yolları tüketen Michael’ın, ağabeyini yüksek güvenlikli Fox River cezaevinden kaçırmaktan başka çaresi kalmammıştır. Ama, nasıl? Abisini hapishaneden kaçırmak için çeşitli taktikler düşünen Michael, hiçbiriyle aamacına erişemeyeceğini anlar. Geriye sadece tek bir yol kalmıştır. İlk evvel kendisinin mapusa girmesi gerekmektedir. Ayrıntılı bir plan yapar ve bu planı sadece kendinin anlayacağı şekilde bedenine dövme yaptırır. Herşey hazırdır artık planını icraate dökme vakti gelmiştir ve bunun için bir bankayı gözüne kestirir.

        2005 senesinde yayınlanmaya başlayan Prison Break herkes tarafından ilgiyle takip edilen bir fenomen haline gelmişti.

2) Breaking Bad (2008-2013)

Yabancı Efsane Diziler- Breaking Bad

IMDB: 9.5

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Oyuncular: Bryan Cranston (Walter White),  Anna Gunn (Skyler White), Aaron Paul (Jesse Pinkman), Dean Norris (Hank Schrader), Betsy Brandt (Marie Schrader), RJ Mitte (Walter White, Jr.)

Başlangıç Tarihi: 2008

Sona Erdiği Tarih: 2013

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 5

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 62 (7+13+13+13+16)

Listemizin 2 numarasında, Breaking Bad var agalar. Dram, Gerilim ve özelliklede SUÇ kategorilerinde oldukça enteresan bir hikayeye sahip olması izlenebilirliğini epey arttırmış gibi görünüyor.

                Walter White, 50’li yaşlarda bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışan ve ailesinin daha iyi bir yaşam standartı olması için okuldan geriye kalan zamanlarda oto yıkamada çalışmaktadır. Mütevazi ve ağırbaşlı bir hayat yaşayan White, mesleki ve sosyal hayatında biraz silik bir görünüm çizmektedir fakat çevresi tarafından en fazla sevilen iyi bir aile babasıdır. Bir zaman sonra akciğer kanseri olduğunu ve kısa bir zaman sonra öleceğini öğrenir. Yaşamının son dönemlerinde, öldükten sonra ailesini rahat bir şekilde geçindirebilecek parayı bırakabilmek adına yollar aramaya başlar. Tesadüf eseri uyuşturucu ticareti yaptığını öğrenmiş olduğu bir öğrencisi ile metanfetamin işlerine girer. Kimya alanındaki üstün bilgisi ile kaliteli uyuşturucu yapar ve öğrencisi ile beraber ismini duyurur. Artık hayatı ve işleri tahmin edemeyeceği ölçüde değişecektir.

                Olay kurgusu ve oyuncuların muhteşem performansıyla zaman zaman Game of Thrones’ la da birincilik için kıyasıya mücadele vermiş olan Breaking Bad için bu kadar övgünün abartılı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama eğer varsa bu diziye olan ön yargınızı bir kenara bırakıp izlemeye başladığınızda ilk 3, 4 bölümün sonunda artık sizde dizinin hayranları arasında olabilirsiniz. Test edin ve görün ağalar….

1) Game of Thrones (2011-2019)

Zirvedeki Diziler- Game of Thrones

IMDB: 9,5

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Fantastik, Dram

Oyuncular:  Lena Headey (Cersei Lannister) / Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) / Kit Harington (Jon Snow) / Sophie Turner (Sansa Stark) / Maisie Williams (Arya Stark) / Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) / Iain Glen (Jorah Mormont), Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Gwendoline Christie (Brienne of Tarth), Jacob Anderson (Grey Worm), Natalie Dormer (Margaery Tyrell), Rory McCann (Sandor ‘The Hound’ Clegane), Isaac Hempstead Wright (Bran Stark), Carice van Houten (Melisandre)

Başlangıç Tarihi: 2011

Sona Erdiği Tarih: 2019

Yayınlanmış Sezon Sayısı: 8

Yayınlanmış Bölüm Sayısı: 73 (10+10+10+10+10+10+7+6)

        Evet Agalar geldik listemizin 1 numerosuna. Herkesin de kolayca tahmin edebileceği gibi tahtta Game of Thrones var. Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Fantastik ve Dram dallarında seyirciyi selamlayan dizimiz, George R.R. Martintarafından yazılmış olan A song of Ice and Fire’s adlı kitaptan uyarlandıktan veyapımcısı HBO’ nun maharetli elleriyle işlendikten sonra muazzam güzellikte bir eser ortaya çıkmış.

Dizinin içeriğine kısaca göz gezdirecek olursak: Westeros adı verilen coğrafyada, Yedi Krallığın kontrolü için girişilen savaşlarda soylu ailelerin çıkar sağlamak için yaptığı çeşitli oyunları,taht savaşlarını anlatan, aksiyon ve entrikanın eksik olmadığı, ama  en önemlisi yaşayanların en önemli düşmanından kimsenin haberinin olmadığı, kışın ne kadar süreceğini kimsenin bilmediği sıra dışı bir bölge. Kral Robert Baratheon’un isteği üzerine istemeyerek de olsa Kralın eli (Kraldan sonra yetkili ve Kralın baş danışmanı) olarak seçilen Lord Ned Stark sadece krallığı savunmak için gittiği kralın topraklarında çocuklarının gözü önünde acımasızca katledilecektir ve böylelikle yıllardır krallığa sadakatle bağlı olan Stark hanesi kuzeyde bağımsızlığını ilan edip Lannister’lerin ele geçirdiği krallığa karşı savaş ilan ederler.

Bu arada uzaklarda Targaryen hanesinin kalan son 2 varisi ordu toplayarak hakkı olan krallığı yeniden ele geçirmek istemektedirler. İşler hiçbir zaman umulduğu gibi gitmez ama, Daenerys Targaryen’ in bu kötü talihi düğün töreninde kendisine süs eşyası olarak verilen ve yüzyıllar önce nesli tükenmiş olan taşlaşmış haldeki 3 ejderha yumurtasının enteresan bir şekilde 🙂 çatlamasıyla umudu daha da artmaya başlamıştır…

Dizinin savaş sahneleri ve görsel efektleri gerçekten muhteşem . Öellikle &. Sezon 10. War of Bastards ( P.çlerin savaşı) ve 8. Sezon 3. Long Night (Uzun Gece) bölümlerindeki savaş sahneleri sizi sizden alacak agalar… 

Kişilik Testleri & Eğlenceli Diğer Testler İçin Tıklayınız

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

221
20 Paylaşım, 221 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
86
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
1
Bu Ne Uleyynn!

7 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Emek verilmiş belli oluyor. Özellikle de her sezondaki bölüm sayılarını ayrı ayrı yazmanız mükemmel. Yalnız şu resimleri az daha kaliteli koyarsanız daha iyi olur. Bilgisayardan biraz kötü görünüyor da

    1. Değerli Yorumunuz için Çok Teşekkürler, Bu Yazı & Birkaçı Acemilik Zamanımıza Denk Geldiği İçin Biraz Düzensiz Oldu. İnşAllah En Kısa Sürede Düzenliyeceğiz…

  2. Gerçekten şu her sezon için bölüm sayılarını nasıl yazdınız? Arkadaşla iddaya girdikte, bu arada liste muhteşem elinize sağlık

    1. Listede Yer Alan Bütün Dizilere Tek Tek Bakarak 🙂 Değerli Yorumunuz İçin, Çok Teşekkürler…

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı