“Yok Artık” Diyeceğiniz, İlginç Özelliklere Sahip Hayvanlar-1


158
15 Paylaşım, 158 Beğeni

Yaratıcı, yarattığı her mahluka özgü bir ayrıcalık eklemiş ve kendisine tehlikelerden korunması için bir savunma mekanizması vermiştir. İşte bizde bu yazı dizimizin 1. bölümünde, Canlılar Kategorisinde, oldukça ilginç özelliklere sahip yirmi beş tane canlıyı sizler için listeledik. Sizinde eklemek istediğiniz veya bir sonraki yazı dizisinde yer vermemizi istediğiniz ilginç özelliklere sahip hayvanlar varsa yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz, Teşekkürler…

1) Sincaplar

En Sevimli Hayvanlar

Uzun kuyruklu tüyleriyle dikkat çeken sincaplar oldukça sevimli canlılardandır. Sincapların en ilginç özelliğiyse, cevizleri gömdükleri yerde unutmalarıdır. (Gönüllü ağaç dikiciler bunlar aga)

2) Penguenler

Enteresan Hayvanlar

Erkek penguen, dişi penguene bir çakıl taşı verir ve dişi onu alırsa, ikili partner olmuş demektir (Tek taş muhabbeti bunlarda da varmış agalar:) ) Erkek imparator pengueni birşey yemeden kuluçkada 2 ay boyunca dişisinin yemek getirmesini bekleyebilir (Baba harbi harbi İmparator sensin). Bu 2 ay boyunca dişi penguen her avlanma için 80 km yol kat eder ve başarabilirse bu süre sonunda ağzına kadar dolu mide ile yuvasına geri döner.

3) İlginç Hayvanlar: Kunduzlar

İlginç Hayvanlar

Kunduzların dişlerinin uzaması hiçbir zaman durmaz. Dişlerinin uzunluklarını dengede tutabilmek için ağaçların dallarında veya gövdelerinde onları devamlı törpülerler.

4) Kutup Ayıları

Soğukkanlı Hayvanlar

Kutup Ayılarının güneş ışınlarını daha iyi emsin diye beyaz tüylerinin altında siyah renkli derileri vardır.

5) Köpekler

Sadık Hayvanlar

Memeli ve etçil olan köpeklerin yaşam süresi 13 yıldır. Bu hayvanların en ilginç özelliğiyse, burun izlerinin eşsiz olmasıdır. Kuyruğunu sallayan her köpeğin mutlu olduğunu sananlardanmısınız? Gerçek şu ki mutlu köpekler kuyruklarını sağa doğru sallarken, mutsuz köpeklerse sola doğru salladıkları araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılmış. Ve yine Yavru köpeklerin 28 dişi varken, normal yetişkin köpeklerinse 42 dişi bulunmaktadır.

6) Kelebekler

Farklı Hayvanlar

Bir tırtılken metamorfozla kanatlanan kelebekler, ayakları ile tat alırlar. Kelebekler pul kanatlılar ailesinde yer almaktadır. Renkleri ve ahenkli çizgileriyle birlikte gözle görülemeyecek kadar küçük pullarla çevrilidir kanatları. Bu pullar çok hassas ve yassı duran kıllar şeklindedir, en ufak darbede kopabilirler. Kelebeklerin ömrü herkesin bildiği gibi 1 gün değildir. Kelebeklerin 1-2 ay yaşadığı, kiminin de 1 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.

Kelebeklerin erkek ve dişi türlerinin kokuları farklıdır. Erkek kelebekler güzel kokarken kadın kelebekler kötü kokar ve kötü kokmaları onları kuşlara yem olmaktan kurtarır.

7) En Uzun Yaşayan Hayvanlar: Kaplumbağalar

Uzun Yaşayan Hayvanlar

En uzun yaşayan canlı kaplumbağadır. Galapagos cinsi kaplumbağa 155. yaşına girmiştir. Galapagos cinsi kaplumbağalar günde 16 saat uyur ve bir şey yiyip içmeden 1 yıl dayanabilirler.

8) Akrepler

Tehlikeli Hayvanlar

Akrepler inanılmaz derecede dayanıklı hayvanlardır. Bilim insanlarının bulduğu donmuş akrep buzu çözüldükten sonra yürümeye başlamıştır. Akrepler ortalama 2 ile 10 yıl arasında yaşam sürerler.

9) Devekuşları

Hızlı Hayvanlar

Devekuşları koşarken bir adımda 5 metre atlayabilir ve 69 km hıza ulaşabilirler. Devekuşu attan daha hızlı koşabilmektedir. Erkek devekuşu bir aslan gibi kükreyebilir. Ayrıca devekuşları tekmelerini silah olarak kullanırlar. Tekmeleri bir aslanı öldürebilecek kadar güçlüdür.

  10) Dev Mürekkep Balığı

Korkutucu Hayvanlar

En büyük mürekkep balığı 18 metre uzunluğundadır ve gözleri deniz topu büyüklüğündedir.

11) En ilginç Hayvanlar: Karıncayiyenler

Şaşırtıcı Hayvanlar

Karıncayiyenler memeliler sınıfında olup ,karnivor yani etçildirler.

Bir Karıncayiyen günde ortalama 35 bin karınca yiyebilir.

Dört çeşit karıncayiyen vardır. Bazıları soyu tükenme tehdit altında olan türlerdendir.

Karıncayiyenlerin dişleri yoktur. Avlarını yakalamak için uzun ve yapışkan olan dillerini kullanırlar.

Karıncayiyenler, sincap (ipeksi karıncayiyenler) kadar küçük olabilir veya 2.1 metre uzunluğunda olabilir (burun ucundan kuyruğunun sonuna kadar ölçüldüğünde). Dev karıncayiyenlerin vahşi doğadaki ortalama yaşam süresi 14 yıldır.

Dilleri 60 santimetre uzunluğunda olabilir.

Karıncalar ısırdığından, karıncayiyenler onları çabucak yemelidir. Yeterli sayıda karıncakapmak ve ısırıkları önlemek için beslenme sırasında dillerini dakikada 150-160 kez dudaklarının etrafında çevirmek durumundadırlar.

12) Puffer Balıkları

İlginç Balıklar

Hemen hemen bütün Puffer balıkları insanlara göre siyanürden 1200 kat daha ölümcül olan tetradoksin denilen bir toksin içerir. Buna rağmen fugu denilen Puffer balıkları Japonya’da çerez gibi yenilmektedir.

13) Altın Kartallar

Heybetli Kuşlar

Altın kartallar 241 km hızla avlanmak için dalış yaparlar ve bu kartalların tamamen yetişkin geyiklere saldırdıkları bilinmektedir. Kanat boylarıyla 2.5 metreyi bulmaktadır.

Hayatları boyunca tek eşlidirler ve sadece bir yuva kullanırlar.

Kuşlar arasında gökyüzünde en yüksekte uçan kuş kartaldır.

Yumurtadan çıkan yavrulardan en büyüğü genellikle diğerlerini yiyerek hayatta kalır ve bunu annesinin gözü önünde yapar.

Yuvalarını yükseklere ve ulaşılması zor olan yerlere yaparlar.

Kartallar 40 yaşına geldiklerinde gagaları, tüyleri ve pençeleri sertleşir. Bu durumdan rahatsız olan kartal ya kendisini öldürür ya da gagasını kırarak ve tüyünü yolarak yenilerini çıkartarak hayatta kalmayı seçer.

14) En İlginç Hayvanlar: Vampir Yarasalar

Vampir Hayvanlar

Vampir yarasalar sadece kan ile beslenirler ve 1000 yarasalık bir koloni yılda 250 ineğin kanını içer. Dikkat! Koca bir çiftlik telef olabilir.

15) Sinek Kuşu

İlginç Kuşlar

Bir sinek kuşu dakikada 4200-5000 kez kanat çırpabilir. Saatte 90 km hızı geçebilen sinekkuşlarının havada asılı kalabilme özelliğinin yanı sıra, geriye doğru ve dikey olarak uçabilme özelliği de bulunmaktadır.

16) Jaguar

Heybetli Hayvanlar

“Jaguar” ismi,Yerli Amerikalı dilinde  “bir sıçrayışla öldüren” anlamına gelen yaguar kelimesinden gelmektedir (Demek ki ismini hakedip almış agalar)

Kürkleri genellikle gül gibi şekillendiği için “rossette”(rozet) olarak  olarak adlandırılan lekeler siyah kahverengi veya turuncudur.

Jaguar sadece Amerika’da bulunur. Bunların aralığı Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatı batısında Arizona, Orta Amerika yoluyla Güney Amerika’daki Amazon Nehir Havzası ülkeleri ve güney Arjantin’e kadar uzanmaktadır.

Jaguarın çok güçlü bir çenesi var, ısırığı bir aslanınkinden daha fazla kuvvet uygular.

17) Boz Ayılar

Tehlikeli Canlılar

Boz ayılar 48 km hızla koşabilirler ve yukarı doğru daha hızlıdırlar. (Eğer bir ayıyla karşılaşırsanız bulunduğunuz yerden aşağıda bir tarafa doğru koşturun bu sizin şansınızı arttırır.)

  18) Arılar

Arıların Özellikleri

Bilinen ilk arı fosili 100 milyon yıl, ilk insan fosili ise 300 bin yıl öncesine aittir. Ortalama bir arı hayatı boyunca bir çay kaşığının 12’de 1’i kadar bal üretiyor. Yarım kilo bal için bir grup bal arısının 2 milyon çiçeği gezmesi gerekir.

İlginç hayvanlar arasında bulunan bu canlılarda, sadece dişi arıların iğneleri vardır. Üzücü olan ise bal arılarının herhangi birini ya da bir şeyi soktuktan sonra ölmeleridir.

Kraliçe arı öldüğü zaman, işçi arılar bir dişi arıyı onu daha verimli hale getirecek olan “arı sütü” ile besleyerek yeni bir kraliçe meydana getirirler.

19) Kral Kobra

Zehirli Hayvanlar

Kral kobra bir fili öldürebilecek zehre sahiptir. Ayrıca kral kobra 5.4 metreye ulaşabilen boyu ile en uzun zehirli yılandır ve kendisini 1.8 metreye kadar yukarıya kaldırabilir

 20) Evrimi Çürüten Canlı: Coelacanth’lar

Tarihi Hayvanlar

Coelacanth’lar 1935’te tekrar keşfedilene kadar 65 milyon yıl önce dinozorlarla birlikte soyu tükendiği düşünülüyordu. Bundan 70 yıl kadar öncesine kadar, evrimciler “kara canlılarının atası” saydıkları bir balık fosiline sahiptiler. Ancak gelişen bilim, bu balık hakkındaki tüm evrimci iddiaları sona erdirdi.

Balıklar ile amfibiyenler arasında hiçbir ara arm fosili olmadığı, bugün evrimcilerin de itiraf ettiği bir gerçektir. Ama bundan 50 yıl öncesine kadar Coelacanth adı verilen bir balık fosili, birçok evrimci eserde çok kesin bir ara-geçiş formu olarak tanıtılıyordu. Evrimciler, yaşı 410 milyon yıl olarak hesaplanan Coelacanth’ın ilkel bir akciğere, gelişmiş bir beyne, karadan çıkmaya hazır bir dolaşım ve sindirim sistemine, hatta ilkel bir yürüme şekline sahip bir ara-geçiş formu olduğunu iddia ediyorlardı. Bu evrimci yorumlar 1930’lu yılların sonuna kadar bütün bilim çevrelerinde tartışmasız kabul edildi.

Ancak Coelacanth vikipedi’de yer alan bir makaleye göre, 22 Aralık 1938’de Hint Okyanusu’nda çok ilginç bir keşif yapıldı. Yetmiş milyon yıl önce soyu tükenmiş bir ara-geçiş formu olarak tanıtılan Coelacanth ailesinin canlı bir üyesi okyanusun açıklarında ele geçti! Coelacanth’ın “kanlı-canlı” bir örneğinin bulunması, evrimciler açısından büyük bir şoktu kuşkusuz. Evrimci paleontolog J. L. B. Smith, “Yolda dinozora rastlasaydım, daha çok şaşırmazdım” (Jean-Jacques Hublin, The Hamlyn Encyclopædia of Prehistoric Animals, New York: The Hamlyn Publishing Group Ltd., 1984, p. 120) demişti. İlerleyen yıllarda başka bölgelerde de 200’den fazla Coelacanth yakalandı.

Canlı bir örneği bulunana kadar, Coelacanth evrimciler tarafından “tüm kara canlılarının atası” olarak gösteriliyordu. Üsttekine benzer çizimler, bilimsel bir gerçek gibi sunuluyor ve ders kitaplarını süslüyordu. Ama balığın canlı örneği yakalanınca, tüm bu evrimci yorumlar suya düştü.

  • Canlısı yakalanmadan önce, evrimciler Coelacanth’ın karada sürünmeye yarayan yüzgeç-ayak arası bir organa sahip olduğunu savunmuşlardı. Canlı Coelacanth incelenince, yüzgeçlerin böyle bir özellik taşımadığı anlaşıldı.
  • Evrimciler balığın ilkel bir akciğere sahip olduğunu iddia etmişlerdi. Ancak ilkel akciğer sanılan organın sadece bir yağ kesesi olduğu anlaşıldı.
  • Coelacanth’ın beyin yapısının da kara canlılarına benzediği söylenmişti. Oysa beynin günümüz balıklarından hiçbir farkı olmadığı anlaşıldı.

Bu balıkların yakalanmasıyla beraber evrimcilerin hayali yorumlar yapmakta ne kadar ileri gidebilecekleri de anlaşılmış oldu. Coelacanthlar iddia edildiği gibi ne ilkel bir akciğere, ne de büyük bir beyne sahiptiler. Evrimci araştırmacıların ilkel akciğer olduğunu düşündükleri yapı, balığın vücudunda bulunan bir yağ kesesinden başka bir şey değildi.

21) Filler

Dev Hayvanlar

Karadaki canlılardan, hamilelik süresi en uzun olan memeli 2 yıl ile Afrika filidir. Filler gövde ağırlıkları nedeniyle sıçrayamazlar. Çünkü bacak kasları, ne sıçrarken ne de sıçradıktan sonra inişte gövde ağırlıklarını taşıyabilecek kadar gelişmemiştir.

22) Tarantulalar

Büyük Örümcekler

Deri değiştiren tarantulalar mide zarı, dişi genitallerini, hatta kayıp uzuvlarını bile değiştirebilirler. Tarantulalar sindirim enzimleri salgılayarak avlarını sıvılaştırırlar ve bu şekilde onları içerler. Çiftleşme sonrası erkek tarantula dişiden olabildiğince uzağa kaçmaya çalışır, çünkü az evvel sevgilisi olan dişi, şimdi en büyük düşmanı olup erkek tarantulayı yemeye karar vermiştir.

23) İlginç hayvanlar: Boynuzlu Balinalar

Tuhaf Hayvanlar

Olgun bir erkek balinanın dudağının üzerinden çıkan bu kıvrımlı boynuzlar 3 metreye kadar uzayabilir. Boynuz, yapısı itibariyle oldukça hassas; 10 milyon tane sinir ucuna sahiptir. Bu balina türünün sadece iki dişi olmasına rağmen bunun herhangi bir eksikliğini hissetmezler. Boynuzun işlevi hakkında kesin bir yargıya henüz varılamamış olsa da 3 teori üzerinde durulmuştur: Bunlardan ilki boynuzunu silah olarak kullandığı yönündeyken bir diğeri yön bulmak için kullandıkları yönünde. Diğer bir teori ise; çiftleşme döneminde rakipleriyle mücadele ederken kullandığı yönündedir.

24) Uçan Balıklar

İlginç Balıklar

Uçan balıklar su üzerinde 59 km hıza ulaşabilirler ve 199 metre yol katedebilirler.

25) Ağaç Kurbağaları

En Tuhaf Canlılar

Spring peeper kurbağaları kış uykusunda vücudunun çoğunun donmasına izin verirler buna rağmen hayatta kalabilirler. Ağaç kurbağaları olarak bilinen bu türün soğukla başa çıkma yöntemi oldukça ilginç: DONUYORLAR! Çözüldükten sonra yaşayabilmesinin sırrı ise hücrelerinin glikoz ve üre ile dolu olmasıdır. Yaprakların altına kazdığı çukurda soğuk havayı beklemeye başlar ve yeterli derecede soğuk havaya maruz kaldığında önce derisi daha sonra kanı donarlar. Baharda ise çözülerek hayatına kaldığı yerden devam ederler. 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

158
15 Paylaşım, 158 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
66
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı