Osprey Kartalının Saniye Saniye Avlanma Fotoğrafları


90
11 Paylaşım, 90 Beğeni

Görkemli osprey’i gökyüzünde süzülürken ve avlanırken seyretmek gerçekten mükemmel bir olaydır. Ospreylerin uçarken ve avlanırken resimlerini çekebilmek yetenekli bir fotoğrafçılık deneyimi gerektirir.

Tayvanlı bir fotoğrafçı olan Chen Chengguang kuşların sanatsal fotoğraflarını çekmekle ünlü. En iyi çalışmalarından bazıları ilginç kamera lensleri ile ospreyleri ölümsüzleştirmesidir. Özellikle avlarına doğru dalış yapan ospreylerin resimlerinin birkaç karede çekildiği ve daha sonra tek bir görüntüde birleştirildiği kronofotografları muhteşem.

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

İncelemeye başlayın ve Chen’in fotoğraflarının tadını çıkarın. Instagram hesabındaki fotoğraflarının geri kalanına baktığınızdan emin olun: bayılacaksınız. 

Osprey veya daha spesifik olarak batı şahin ( Pandion haliaetus ) – deniz şahinleri , nehir şahinleri ve balık şahinleri olarak da adlandırılır – kozmopolit bir yelpazeye sahip, günlük , balık yiyen bir yırtıcı kuştur . 60 cm’den (24 inç) uzunluğa ve kanatlardan 180 cm’den (71 inç) daha büyük bir raptor . Üst kısımlarda kahverengi, baş ve alt kısımlarda ağırlıklı olarak grimsi.

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

Osprey, yeterli miktarda yiyecek tedariki sağlayarak, bir su kütlesinin yakınındaki herhangi bir yerde yuvalanan çok çeşitli habitatları tolere eder. Antarktika hariç tüm kıtalarda bulunur, ancak Güney Amerika’da sadece üremeyen bir göçmen olarak görülür.

Diğer yaygın isimlerinin de belirttiği gibi, osprey’in diyeti neredeyse sadece balıktan oluşur. Özel fiziksel özelliklere sahiptir ve av ve av yakalamaya yardımcı olmak için benzersiz davranışlar sergiler. Bu eşsiz özelliklerin bir sonucu olarak, kendi taksonomik cinsi olan Pandion ve ailesi Pandionidae adı verilmiştir. 

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

Üç alt tür genellikle tanınır; eski alt türlerden biri olan cristatus , son zamanlarda tam tür statüsü aldı ve doğu osprey olarak adlandırıldı.

Ospreylerle ilgili kısa bilginin ardından konumuza dönecek olursak; Fotoğrafçı Chen, uzun zamandır kuşların fotoğraflarını çekmeye “takıntılı” olduğunu söylüyor. Amacı uçan hayvanların “en güzel yönlerini” göstermek. 

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

Bir fotoğrafçı olarak yaptığı çalışmanın “zahmet, hayal kırıklığı, heyecan” ile dolu olduğunu, ancak buna değdiğini, çünkü bir şey başarmış gibi hissettirdiğini belirtiyor.

Chen, kare kare kompozit görüntüler oluşturmak için kronofotografi adı verilen bir teknik kullandığını belirtiyor.

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

Instagram’da 210.000’den fazla kişi Chen‘i takip etmekte ve en yeni fotoğraflarını beklemekte. Nedeni ise açık: çekimler estetik, renkli ve kuşlara bakmanın yeni ve heyecan verici bir yolunu sunuyor.

Osprey kartalları balık yakaladıktan sonra, rüzgar direncini en aza indirgemek için onları baş kısmına doğru yönlendirirler

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

National Geographic’e göre, Ospreys vahşi doğada 30 yıla kadar yaşayabiliyor. Neredeyse sadece balık eti ile ziyafet çekiyorlar. Aslında, balıklar besinlerinin yüzde 99’unu oluşturur. 

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

Bu kuşlar çoğunlukla avları nedeniyle su alanları etrafında yaşarlar. Vücutları balık avlamak için mükemmel dizayn edilmiştir: Ayakları üzerinde kavisli pençeleri ve pedleri vardır, bu da avlarının kaçma şansının neredeyse yok olduğu anlamına gelir.

Osprey, ayakları üzerinde balık yakalamak için mükemmel olan kavisli pençelere ve pedlere sahip

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

Ospreys suyun yüzeyine havada 9 ila 30 metre mesafede dalış yapabilir. Bu inanılmaz! Neredeyse aynı derecede serin olan, bir osprey pençelerinde bir balıkla uçtuğunda, rüzgar direncini azaltmak için başını öne doğru yönlendirir.

Bu kuşların besinleri yüzde 99 balıktan oluşur.

Fotoğraf Kaynak: joinus12345

ABD’deki osprey nüfusu, doğal yaşam alanlarının kimyasallarla kirlendiği 1950’lerde tehlikedeydi. Neyse ki, bu zorluğun üstesinden geldiler ve bazı yerlerde nüfuslarını artırdılar.

Chen’in fotoğrafları Instagram‘da bol miktarda övgü almayı başardı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
11 Paylaşım, 90 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
25
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı