Canlıların Gözünden Doğa Nasıl Görünür Serisi-1: Kuşlar


130
12 Paylaşım, 130 Beğeni

Uzun yıllar boyunca, insanlar diğer hayvanların nasıl gördükleri hakkında teknolojik gelişmelerden yoksun oldukları için mecburen karanlıkta kaldılar.

 Neyse ki, son bilimsel araştırmalar, hayvanlar aleminde şaşırtıcı bir görüş çeşitliliği olduğunu ortaya çıkardı. Örneğin, bir Yusufçukun beyni o kadar hızlı çalışır ki hareketleri sanki bir kamera yardımıyla yavaşlatılmış gibi ağır çekimde görebilir. Yılanlar sıcak nesnelerden kızılötesi ısı sinyalleri alır, böylece avlarını algılar.

Atlar ve zebralar diğer canlılara nazaran daha kenarlara dönük gözlere sahiptirler ki bu çevresel bir görüşe sahip olmalarını ve gerektiğinde tehlikeden kaçmalarını sağlar. Buna ek olarak, böcekler petek yapısına benzeyen binlerce küçük mercekten oluşan bileşik gözlere sahiptir. Bu nedenle, hayvanların görüşlerinde çeşitlilik göstermesi şaşırtıcı değildir, ancak hayvanlar alemindeki bir tür en çok göze çarpmaktadır: Kuşlar.

Kaynak: Cynthia Tedore

https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2019/10/human-vs-bird-vision-5da44154465da__700.jpg
İmparator Penguenleri

Resim Kaynağı: Ian Glover

Kuşlar, gerçekten onlara baktığınızda tuhaf yaratıklardır. Örneğin, penguenlerin sadece tuzlu ve ekşi tatları tanıyabildiğini biliyor muydunuz? 

Bir diğer örnek, Hawaii’ye özgü Palila kuşları, diğer küçük hayvanları kolayca öldürebilecek düzeyde toksinler içeren māmane bitkisinin tohumlarıyla beslenirler. 

Veya güvercinlerin dünyadaki hayvanlardan daha fazla renk tespitinsahip canılar olduğu düşünülmekte ve arama kurtarma görevlerinde sıklıkla kullanılmakta olduklarını?

Çeşitli kuşların farklı süper güçleri ve duygularını çalıştırmanın farklı yolları vardır, ancak bir şey çoğu kuş için ortak bir özelliktir. Üstün (insanlara kıyasla) görme vizyonları.

https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2019/10/human-vs-bird-vision-1-5da4334880d33__700.jpg
İnsan ve Kuşların Görüş Yeteneği Kıyaslaması

Resim Kaynağı: Klaus Schmitt

Yukarıda gördüğünüz bu grafik, insan spektral aralığını kuşunkilerle karşılaştırır. Kuşlar tetrakromatlar ( Tetrachromacy, renk bilgisini iletmek için dört bağımsız kanala sahip olmak veya göz içinde dört tip koni hücresine sahip olmak koşuludur. Tetrakromasitesi olan organizmalara tetrakromatlar denir.) olduğu için dört renk görürler: UV, mavi, yeşil ve kırmızı.

https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2019/10/human-vs-bird-vision-5da475ccbf216__700.jpg
İnsan & Kuşun Aynı Kuşu Farklı Renklerde Görmeleri

Resim Kaynağı: bilinmiyor

Biz insanlar trikromatlar olduğumuz için sadece üç rengi görebiliriz: mavi, yeşil, kırmızı. Burada gösterilen eflatun UV “renginin” bizim için görünür kılmak için seçildiğini, UV ışığının renginin olmadığı tanımında olduğu gibi “sahte renk” olduğunu unutmayın.

https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2019/10/human-vs-bird-vision-5da4632357720__700.jpg
Kuş ve İnsan Görüşü

Resim Kaynağı: Cynthia Tedore

Bir ornitolog (Ornitolog: Kuş bilimi, kuşları inceleyen zooloji alt dalı. Yeryüzündeki yaklaşık 10.000 kuş türünün dağılımı, göçleri, davranışları ve ekolojisi kuş biliminin başlıca ilgi alanını oluşturur.) olan Joe Smith, kuşların bizim için görünmeyen bir renk yelpazesini görmenin inanılmaz bir yeteneğine sahip olduğunu açıklıyor.

2007 yılında, bilim adamları, bir spektrofotometre yardımıyla, cinsiyetler arasında belirgin bir fiziksel farkı olmayan 166 Kuzey Amerika songbird türünün renklerini analiz ettiler. Bir insan açısından bakıldığında, türlerin yüzde 92’sinde hem erkekler hem de kadınlar aynı görünüyor. Bununla birlikte, çalışma bu kuşların gözümüzün cinsiyetini farklılaştıracakları basitçe tespit edilemeyen renklere sahip olduklarını göstermiştir.

https://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2019/10/human-vs-bird-vision-5da4645361543__700.jpg
Kuşların Gözünden Doğa Nasıl Görünür?

Resim Kaynağı: Joel Sartore

Örneğin, erkek Sarı Göğüslü Sohbet Kuşu’nun sarı göğsü var (oldukça açık), ancak potansiyel arkadaşları veya rakipleri göğsünde onu türlerin dişilerinden ayıran ultraviyole tüylerini de görüyor. 

Bu teori, bilim adamlarının, yaşayan meslektaşlarının nasıl tepki vereceğini görmek için cansız erkek ve kadın Sohbet kuşlarını vahşi doğada yerleştirerek inceledikleri başka bir çalışmada kanıtlandı. 

Erkekler doğaları gereği kendileri gibi davrandılar ve cansız erkek Sohbet Kuşlarına saldırdılar ve yanlarındaki diğer cansız dişi Sohbet Kuşlarını kazanmaya çalıştılar. Böylece, açıkça araştırmacıların göremediği bir şey gördükleri kanıtlanmış oldu..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

130
12 Paylaşım, 130 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
32
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı