Bakmaya Doyamayacaksınız! Büyüleyici Güzelliğe Sahip Ağaçlar-1


170
16 Paylaşım, 170 Beğeni

Güzellikleriyle ağaçlar serisinin ilkiyle bir kez daha sizlerin karşısındayız. İnsanlık, bu ağaçlara ve bunlar gibi daha saymakla bitirilemeyen yeryüzündeki nice muhteşem güzelliklere bakmaktan nasıl yorulabilir ki? Bazıları Sağlık alanında kullanılırken bazıları İlaç Sanayisinde kullanılmaktalar.

Üstelik, İnsanların sadece belirli zamanlarda gezmek niyetiyle gittikleri “Orman” gibi insanların yaşadığı çevreden uzakta değil bu ağaçlar, kimisi evlerinin önünde, kimisi parkta, kimisi bahçede birkaçıda sizin için aşağıda sıralanmış halde:) Yorum yapıp, arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayınız lütfen…

15. Zeytin Ağacı- Lübnan

En Yaşlı Ağaçlar

Zeytin ağaçlarının antik çağlardan beri var olduğu, özellikle de oldukça faydalı olan zeytinyağına 4 Büyük Kutsal Kitap’ta da birçok kez değinilmiş olduğu dikkate alındığı zaman pek de şaşırtıcı olmasa gerekir. Ancak çoğu insan, o zamanlar var olan ve bugün hala yaşamaya devam eden, zeytin ağaçlarının farkında değildir.

Kuzey Lübnan’da bulunan ve aynı zeytin ağaçlarından biri olduğuna inanılan yukardaki ağaçtan, güvercinin bir dal aldığını ve selin sona erdiğini belirtmek için Hz. Nuh’un gemisine götürdüğü anlatılmaktadır.

Kaynak: Flickr

14) İpek Pamuklu Ağaçlar – Kamboçya

Tuhaf Görünümlü Ağaçlar

Bu özel İpek Pamuk ağacı türü Doğu Asya’da bulunur ve birçok kullanım alanı vardır. Bitkilerin hemen hemen tüm bölümleri yenilebilir, ancak toksik olan yeni tohumlar hariç, olgun tohumlar ise atıştırmalık olarak kavrulabilir. Yemeklerde kullanılmasına ek olarak bu ağaç, ilaç yapımında ve ayrıca yastık ve şilte vs. için ipler, giysiler ve doldurma malzemeleri için elyaf sağlar.

Kaynak: Wikimedia

13) İnkaya Çınarı – Türkiye

Türkiye’deki Ağaçlar

Bu Ulu Çınar, adını Osmanlı Devleti‘nin ilk köylerinden biri olan İnkaya’dan almıştır. 600 yıllık tarihi çınar saçaklanmış görünümü ile dünyaca ünlüdür. Çapı 3 m, yüksekliği ise 35 m olan bu ağaç, 13 ana kola sahiptir.

Dalların kalınlığı 3-4 metreyi bulan İnkaya Çınarı, 9,2 metrelik çevresiyle Türkiye’nin en yaşlı ağaçları arasındadır. İnkaya Çınarı, Bursa’ya yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği önemli bir semboldür.

Kaynak: B.İ.K.T.M.

12) Rüzgar, Yeni Zelanda’nın Ağaçlarını Şekillendirdi

Tuhaf Görünümlü Ağaçlar

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Slope Point’te bulunan bu ağaçlar, gezegenin en rüzgarlı koşullarına ve iklimi en sert yerlerinden birine dayanır. Adadan saatte 2.000 mil hızla geçen kuvvetli Antarktika rüzgarı nedeniyle, bu ağaçlar zamanla bükülmüş ve görünümleri sanki el yardımıyla güzel bir şekilde bükülmüş bir ormana dönüşmüşlerdir. Rüzgarlar o kadar kuvvetlidir ki, orada yalnızca koyunlar vardır, iklimden dolayı genelde çok fazla insan  bulunmaz .

Kaynak: Pandotrip

11) Sagano Bambu Ağaçları – Japonya

Dünyanın En Beğenlen Ağaçları

Bu zümrüt yeşili, gök yüksekliğindeki bambu ormanı, Japonya’nın Kyoto şehrinin hemen dışında bulunmaktadır. Belki de bu orman hakkındaki en tuhaf ve en ilginç gerçek, ormanın çıkardığı sestir.

Bu Ses, rüzgarın uzun ve içi boş bambu ağaçlarınını sallamaya başladığında, yavaşça düşen bir yağmurun sesiyle daha da güçlenen çatırtı ateşine benzer bir şekilde başlamaktadır. 

Ses o kadar kaotiktirki, şehir sakinleri tarafından çok arzulandığı için, Japon hükümeti tarafından korunması gereken “Japonya’nın resmi sesi” olarak nitelendirilmiştir .

Kaynak: Fstoppers

10) Japon Erik Ağaçları – Japonya

En Güzel Ağaçlar

İsminden dolayı Japonya’da ortaya çıktığını öne sürseler de, bu erik ağacı ilk olarak Çin’de tanındı ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne Japonya üzerinden geldi, dolayısıyla o konu biraz karışık. 

Herkes meyvesinin ne kadar lezzetli olduğunu bilse de, bu ağacın beğenilmesi için başka bir sebep daha var. Erik ağacın meyve vermeden önce minik mor-pembe çiçeklerle kaplı uzun, incecik dallarını kaldıran bükümlü ve kıvrımlı dalları, süs bahçelerinde mutlaka görülmesi gereken bir yer!

Kaynak: Pinterest

9) Melek Meşe Ağacı

En Büyük Ağaçlar

Angel Oak ağacı, parkın adından uyarlanmıştır. John Adası’ndaki Charleston, Kuzey Carolina’nın hemen yanında bulunan bu meşe ağacının yaklaşık 500 yaşında olduğu varsayılıyor. Neredeyse 25m yüksekliğe ulaşabiliyor, ve en etkileyici özelliği, uzunluğu 60 metreye kadar  ulaşabilen dallarının uzunluğudur

Kaynak: Reddit

8) ​​Kafur Ağacı

Enteresan Ağaçlar

Bu muhteşem bükülmüş ve yayılan ağaç Çin, Vietnam, Tayvan ve Japonya’da ortaya çıktı, ve çeşitli etkenler sonucunda komşu ülkelere dağıldı. Kafur, nefes darlığı ve göğüs soğuk algınlığı tedavisinde yüzlerce yıldır tıbbi yardımcı olarak kullanılmaktadır. 

Ek olarak, bir baharat olarak kullanılmak üzere yapraklar kaynatılabilir ve yenebilir veya kurutulabilir. Odunu, ağır kokulu ve ağacı etkili bir böcek ve mantar itici olduğu için, tabuttan hafıza sandıklarına kadar her şeyi yapmak için kullanılır.

Kaynak: Tvtropers

7. Çin İmparatoriçe Ağacı

Fantastik Ağaçlar

Çin Kraliyet İmparatoriçesi Ağacı, 15 yaşına ulaştığında büyümesinin  en hızlı evresine girdiğinden, gezegenin en hızlı büyüyen ağaçlarından biri haline gelir. 

İlkbahardan sonbahara kadar, çeşit çeşit üzümlerle karıştırıldıkları tatlı bir kokuya sahiptirler, büyük, gösterişli mor trompet şeklinde çiçekleri vardır.

 30 metre uzunluğunda ve 20-30 metre genişliğinde büyürler, ancak 30 yaşından sonra 40 metre genişliğine ve 60 metre yüksekliğine kadar ulaşabilirler.

Kaynak: TaiWiki

6) Pasifik Madrone Ağaçları

Ağaç Resimleri

Her ne kadar Afrika’nın veya Avustralya’nın sıcak ve kurak iklimlerine ait gibi görünseler de, Pasifik Madrone doğusunu Kuzeybatı Pasifik’te kadar görülebilirler. 

Canlı, pürüzsüz, kırmızımsı kahverengi bir kabuğu ortaya çıkarmak için uzun, aralıklı şeritler halinde (soyucu için yararlı) soyulduğunda hafif, ama dayanıklı bir kabuğu vardır. 

Madrone’nin kıvrık, düğümlü dalları, bal gibi çok hoş kokan küçük beyaz çiçek demetleri açar, onları yemek isteyeceksiniz, ama istemeyin, çünkü ağzınıza sadece acı bir tat katacaktır, bizden söylemesi.

Kaynak: Publishistory

5) Topiary Ağacı

İlginç Ağaçlar

Budama ağaçları, doğal hayattaki heykeltraşın en iyi dostlarıdır. Taze yeşil dalların ve yaprakların sürekli gelişmesi, ne kadar zaman geçsede hiç bozulmayabilir, ancak sık sık budanırsa, istenildiği şekilde tutulabilen  canlı bir heykel haline getirilebilir. 

Yine de çoğu en güzel şekil için degil, genellikle altına yaslanmak ve uzuvlarının zarif, soluk eğriliğini vurgulamak için budanıyorlar.

Kaynak: Pinterest

4) Çin Fener Ağacı

İlginç Ağaçlar

Çince fener ağacı güzel damarlı çiçekleri için bu şekilde adlandırılmıştır. Çin fenerine benziyor ve bir çan şeklinde aşağıya sarkıyorlar.

Latince adı Abutilon’dur ve tropik bölgelerde ve subtropiklerde büyüyebilir, ancak soğuk ve sert yerlerde süs kapları içinde yetişebilir ve sıcaklıklar düştüğünde iç mekanlara taşınabilirler.

Kaynak: Pinterest

3) Jacarandas Ağaçları

En Güzel Ağaçlar

Bugün dünyanın pek çok yerinde yetişebilen bu güzel dev mavi ağaçları bulabilirsiniz. Aslen Karayipler, Güney ve Orta Amerika ve Meksika’nın tropikal bölgelerinde bulunuyorlar. 

1700’lerin başlarında başka yerlerde de yaygın olmasına rağmen, şimdi Güney Afrika ve Avustralya’daki gibi iklimlerde yer alan birçok alanda oldukça istilacı oldukları düşünülmekte ve bu yüzden dikimine çok fazla izin verilmemektedir.

Görsel Kaynak: Amazon

2) Gingko Biloba Ağacı – Çin

Efsaneleşmiş Ağaçlar

Gingko Biloba’yı hafızayı kullanmak için bir tür özüt veya toz olarak bildiği halde, daha çok şeyi var. Ginkgo Biloba’da çeyrek milyon yıldır var olmuş ve “yaşayan fosiller” ile birlikte Zhongnan Dağları’nda bulunan Gu Guanyin Tapınağı’ndaki Budist rahipler tarafından bakılıyor.

Kaynak: Thisiscolossal

1) 125 Yaşındaki, Rhododendron Ağacı

Büyüleyici Ağaçlar

En Güzel Ağaçlarda sıra geldi bir numaramıza. Rhododendron teknik olarak bir çalı familyasından olsa da, bu eski dev kesinlikle bir ağaç olarak sayılabilir. 

Sadece herhangi bir ağaç değil, bu fotoğraf Reddit’e yüklendikten sonra, Dünyadaki en güzel ağaçlardan biri olarak tanınıyor. Britanya Kolombiyası’nda bulunan bu güzellik, çiçeklenmeye başlamadan önce ilkbahar ve yaz başlarında daha fazla göze hitap eder.

Kaynak: Reddit/SmartForever


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

170
16 Paylaşım, 170 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
50
Beğendim
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim
Bu Ne Uleyynn! Bu Ne Uleyynn!
0
Bu Ne Uleyynn!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı